ES marķējumu ieviešana: izvēlies energoefektīvus ražojumus

Deputāti apstiprināja vienkāršāku un saprotamāku energomarķējumu ieviešanu. Kā aprēķina enerģijas patēriņu, cik tā maksā, un kā izmantot enerģiju efektīvāk - uzziniet no mūsu raksta.

Viens no vienkāršākiem ceļiem, kā samazināt jūsu rēķinus par elektrību, ir izmantot enerģiju efektīvāk. Uz daudzām sadzīves precēm, tādām kā lampa, televizors vai putekļsūcējs, ir norādīts standarta marķējums, kas palīdz izprast konkrēta ražojuma energoefektivitāti. 2017. gada jūnijā deputāti atbalstīja marķējumu sistēmas vienkāršošanu, kas patērētājiem ļaus vieglāk izvēlēties energoefektīvāku sadzīves tehniku.

Praksē energoefektivitāte nozīmē tikpat augstu kvalitāti, ražojot vai sniedzot pakalpojumu, ar mazāku enerģijas patēriņu. Lai veicinātu energoefektivitātes uzlabošanu, 1994. gadā ES ieviesa pirmo enerģijas marķējumu, sadalot ražojumu pēc energoefektivitātes klasēm no G (visneefektīvākais) līdz A (visefektīvākais). Rūpnīcām attīstītos, ir uzlabojusies ražoto preču energoefektivitāte, marķējuma energoefektivitātes klase tika paplašināta līdz A+++. Vienlaicīgi, A+ un augstākās klases ieviešana mazināja energomarķējuma nozīmi un sākotnējo funkciju izpildi, jo vairākums preču tagad tiek klasificēti A vai augstākajā klasē.

2017. gada jūnijā deputāti atbalstīja priekšlikumu atjaunot A – G marķējuma skalu modeļu sadalījumam un ieviest mehānismu, kas palīdzētu nodrošināt skalas atjaunošanas objektīvus kritērijus, ņemot vērā uzlabojumus energoefektivitātes jomā un neveidojot jaunas klases. Jauni noteikumi paredz arī instrumentus, kas ļaus efektīvāk uzraudzīt nacionālos tirgus un izveidot datu bāzes, kas saturētu informāciju par jaunām precēm.   

Deputāts Dario Tamburrano no Itālijas, kurš pārstāv politisko grupu Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa, bija atbildīgs ziņotājs par priekšlikuma virzību un pieņemšanu no EP puses.

Cīņa ar klimata pārmaiņām joprojām ir viena no ES prioritātēm. Eiropas Komisijas priekšlikuma par ‘’tīru enerģiju’’ ietvaros tiek skatīts jautājums par ēku energoefektivitāti un atjaunojamo energoresursu izmantošanu.

Inforgrafika par to, kā aprēķina enerģijas patēriņu.
Kā aprēķina enerģijas patēriņu.

Papildu informācija