Eiropas pusgads: ES valstu ekonomikas politikas koordinēšana

ES nodrošina dalībvalstu budžetu, ekonomikas un sociālo politiku koordinēšanas un uzraudzības ietvaru, ko sauc par Eiropas semestri jeb pusgadu. Vairāk informācijas – mūsu video.

Eiropas semestris: dalībvalstu budžetu, ekonomikas un sociālo politiku koordinēšanas un uzraudzības ietvars.

Kā darbojas Eiropas pusgads?

Eiropas pusgada politikas koordinēšanas gada cikls sākas katru novembri, kad Eiropas Komisija publicē Gada izaugsmes pētījumu (Annual growth survey), nosakot prioritātes nākamajam gadam. Šī ir izaugsmes prognoze, kas iezīmē dalībvalstīm satvaru nacionālo budžeta projektu plānu izvērtēšanai. Ekonomikas strauja augšupeja veido lielākus ieņēmumus, savukārt vāja izaugsme nozīmē ieņēmumu samazināšanos.

Cikls noslēdzas nākamā gada jūnijā: Eiropas Padomē valdības pārrunā un pieņem ES valstīm adresētus ieteikumus, kurus izstrādā Komisija, pamatojoties uz Gada izaugsmes pētījumu. ES dalībvalstu valdības saņemtos ieteikumus iestrādā savā nākamā gada valsts budžetā.

Eiropas pusgada procesā Parlaments pilda padomdevēja funkcijas. Tas rīko publiskas debates, lai veicinātu informētību, iesaistītu nacionālo parlamentu deputātus ikgadējā konferencē, kas pazīstama kā Eiropas parlamentārā nedēļa. Parlaments arī uzrauga, lai priekšlikumi un lēmumi, ko pieņem Komisija un Padome, būtu atbildīgi un pamatoti.


Eiropas pusgads: kā viss ir sācies?

Ekonomikas un finanšu krīze, kas iesākās 2008. gadā, parādīja, cik ātri un ar kādu ietekmi vienas dalībvalsts nestabilitāte var izplatīties citās Eiropas Savienības valstīs. 2010. gadā Eiropas Padome pieņēma lēmumu izveidot Eiropas pusgadu, lai palīdzētu ES dalībvalstīm labāk koordinēt savu ekonomikas politiku visa gada garumā ES līmenī un risināt ekonomikas problēmas. Rezultātā, Eiropas pusgada ietvarā ieviestās strukturālās reformas palīdz nodrošināt stabilitāti, novērst vai ierobežot pārmērīga valsts parāda un deficīta veidošanos, kā arī veicina izaugsmi un pasākumus pret augstajiem bezdarba rādītājiem. Pirmais Eiropas pusgads notika nākamajā 2011. gadā.

Lai gan Eiropas pusgads attiecas uz visām ES valstīm, īpaša uzmanība tiek pievērsta eirozonas dalībvalstīm.

Eiropas politikas koordinēšanas semestra cikls?

  • Eiropas Komisija publicē Gada izaugsmes pētījumu, kurā nosaka ES ekonomikas vispārīgās prioritātes un sniedz dalībvalstīm politiskās vadlīnijas nākamajam gadam (novembris).
  • ES valstu vadītāji apstiprina ekonomiskās prioritātes (marts).
  • ES dalībvalstis iesniedz Komisijai valsts valdību plānus un reformu programmas (aprīlis).
  • Komisija katrai valstij adresē virkni ieteikumu par to, ko reāli ir iespējams izdarīt nākamo 12–18 mēnešu laikā (maijs).
  • Eiropas Padome apstiprina ieteikumus ES valstīm (jūnijs).
  • ES dalībvalstu valdības saņemtos ieteikumus iestrādā savos reformu plānos un nākamā gada valsts budžetā.
  • Eiropas Parlamentam šajā procesā ir padomdevēja loma.