Cīņa pret krāpšanos nodokļu jomā: 75% iedzīvotāju vēlas, lai ES darītu vairāk

Nodokļu jautājumi skar mūs visus un daudzi ES iedzīvotāji uzskata, ka krāpšanās ar nodokļiem ir viens no jautājumiem, kura uzlabošanā Eiropas Savienība varētu darīt vairāk. Saskaņā ar Eirobarometra 2016. gada pētījumu, tā domā 75% no visiem aptaujātajiem Eiropiešiem.

Foto
EP deputāti strādā pie tā, lai novērstu krāpšanos nodokļu jomā. ©AP Images/ European Union-EP

Cīņa par taisnīgu nodokļu sistēmu Eiropas Savienībā ir bijusi darba kārtībā jau ilgi pirms LuxLeaks un Panamas dokumentu nākšanas atklātībā. Kopš ekonomiskās un finanšu krīzes sākšanās, EP deputāti, kā vienu no svarīgākajiem pasākumiem, ir izvirzījuši mērķi panākt lielāku caurredzamību un izbeigt negodīgu nodokļu praksi. Šeit apskatāma rakstu sērija saistībā ar Parlamenta darbu nodokļu jomā.


EP deputāts Roberto Gualtieri (S&D, Itālija) norādīja: “75% ES iedzīvotāju sagaida lielāku ES rīcību attiecībā uz cīņu pret krāpšanos nodokļu jomā: nepieciešams efektīvi reaģēt uz šo problēmu. Eiropas Parlaments ar to cīnās, pieņemot tālejošus un konkrētus priekšlikumus, lai palielinātu nodokļu pārredzamību un cīnītos pret izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, aicinot automātisku informācijas apmaiņu nodokļu jautājumos starp dalībvalstīm un veidojot pārskatus par starptautiskiem uzņēmumiem katrā valstī kopā ar vienotu definīciju nodokļu oāzēm un spēcīgām, skaidrām sankcijām. Mēs turpināsim virzīt dalībvalstis pastiprināt savu nodokļu politiku, lai novērstu nepilnības un uzlabotu sadarbību ES un starptautiskā līmenī."


Pēc LuxLeaks skandāla deputāti izveidoja divas īpašas komitejas nodokļu nolēmumu jautājumos. Galīgajā ziņojumā, kas tika pieņemts plenārsēdē 2016. gada jūlijā, otrā īpašā komiteja aicināja veidot ES reģistru par uzņēmumu patiesajiem labuma guvējiem, nodokļu oāžu melno sarakstu un rīkoties saistībā ar nepamatotu patentiem labvēlīga nodokļu režīma izmantošanu.


"Panamas dokumentu" izmeklēšanas komiteja sāks darbu 2016. gada rudenī, lai novērtētu, kā Eiropas Komisija un dalībvalstis cīnās pret naudas atmazgāšanu un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. Deputāti rudens sākumā strādās arī pie starptautisko uzņēmumu nodokļu pārredzamības noteikumiem.


Eirobarometra aptauja tika veikta starp 27,969 cilvēku no visām 28 dalībvalstīm laika posmā no 9. līdz 18. aprīlim. Aptauja tika izveidota, lai atspoguļotu Eiropas sabiedrības viedokli kopumā.