Straumēšana bez robežām: ES noteikumi tiešsaistes abonementu lietošanai ārzemēs

No 1. aprīļa jauni noteikumi ļauj Eiropas iedzīvotājiem, atrodoties citās ES dalībvalstīs, izmantot tiešsaistes filmu abonementus tāpat kā savā valstī.

Jaunie noteikumi attiecas ne tikai uz TV seriāliem un filmām, bet arī uz citiem digitālajiem produktiem, piemēram, e-grāmatām un dziesmām.

 

Līdz šim daudzos gadījumos, kad cilvēki atradās ārvalstīs, piekļuve saturam tika bloķēta.

 

Tas mainījās 1. aprīlī, kad stājās spēkā regula par tiešsaistes pakalpojumu pārrobežu pārnesamību. Šie jaunie noteikumi, kurus EP deputāti pieņēma 2017. gada 18. maijā, visām ES valstīm ir jāīsteno deviņu mēnešu laikā.

 

Ko jaunais tiesību akts maina?

 

Saskaņā ar jauno regulu ikvienai personai, kura ir samaksājusi un ieguvusi tiesības skatīties, klausīties vai lasīt tiešsaistes saturu, ko tā saņem no pakalpojuma sniedzēja savā dzīvesvietas dalībvalstī, ir atļauts to darīt jebkurā citā ES valstī, kurā tā uzturas ierobežotu laiku.

 

Piekļuve ir tikai tām personām, kas atrodas citā ES dalībvalstī ierobežotu laiku, piemēram, ir atvaļinājumā vai darba vai studiju braucienā.

 

Jean-Marie Cavada, ALDE loceklis no Francijas, kurš bija atbildīgs par jauno noteikumu izskatīšanas procesu Parlamentā, sacīja: “Ja jūs dzīvojat, piemēram Vācijā, un dodaties uz Spāniju brīvdienās vai apmeklēt ģimeni, vai strādāt, jūs varat piekļūt tiem pašiem pakalpojumiem, kas jums bija Vācijā, jebkurā citā Savienības valstī, jo regula attiecas uz visu ES.”

 

Satura nodrošinātājiem būs iespēja pārbaudīt abonentu atrašanās vietu. Projekta tekstā, par kuru būs jābalso, tiek prasīts regulā iekļaut aizsardzības pasākumus, lai nodrošinātu datu un lietotāju privātās dzīves aizsardzību visā verifikācijas procesā.

 

Kas notiks ar pašreizējiem abonementiem?

 

Regula tiks piemērota ar atpakaļejošu spēku, proti, tā attiecas arī uz abonementiem, kas jau ir spēkā.

 

Plašāka aina

 

Šī regula ne tikai ļaus lietotājiem izmantot iegādātos pakalpojumus neatkarīgi no atrašanās vietas ES. Ir arī sagaidāms, ka tādējādi tiks kavēts pirātisms, jo piekļuve likumīgam saturam būs vienkāršāka.

 

Šis pasākums ir turpinājums viesabonēšanas atcelšanai, kas notika 2017. gada 15. jūnijā, un ģeobloķēšanas beigām attiecībā uz iepirkšanos tiešsaistē, ko EP deputāti pieņēma 2018. gada 6. februārī.

 

Pieprasījumvideo tirgus

 

Gandrīz 11 % Eiropas mājsaimniecību 2016. gadā abonēja pieprasījumvideo pakalpojumu. Saskaņā ar Eiropas Raidorganizāciju savienības (EBU) aprēķiniem to skaits līdz 2020. gadam būs divkāršojies, Netflix aizņemot lielāko ES tirgus daļu, proti 54 %.