Iepirkšanās tiešsaistē. Jauni ES noteikumi par paku pārrobežu piegādi  

 
 

Kopīgot šo lapu: 

Pateicoties jauniem ES noteikumiem par paku pārrobežu piegādi, pircējiem, kuri iepērkas tiešsaistē, tagad ir pārredzamākas pakalpojumu cenas.

Iepirkšanās tiešsaistē. Jauni ES noteikumi par paku pārrobežu piegādi  

Kāpēc vajadzīga rīcība ES līmenī

 

Pircēji, kuri iepērkas tiešsaistē, un pārdevēji, kuri tirgo preces tiešsaistē, joprojām saskaras ar augstām piegādes cenām, ja piegādes galamērķis ir cita ES valsts. Maksa par pakas nosūtīšanu no vienas ES valsts uz citu var būt pat piecas reizes lielāka nekā par tās nosūtīšanu iekšzemē.

 

Turklāt cenas par pakas nosūtīšanu uz vienu un to pašu galamērķi var ievērojami atšķirties atkarībā no tā, no kuras ES dalībvalsts paka tiek sūtīta. Piemēram, 2 kg smagas pakas nosūtīšana no Beļģijas uz Itāliju maksā EUR 32,80, bet no Nīderlandes uz Itāliju — EUR 13.

 

Kā pašreizējā situācija ietekmē patērētājus un mazumtirgotājus

 

Pārredzamības trūkums nozarē var pamudināt pasta operatorus prasīt nepamatoti augstu cenu, kas var liegt maziem uzņēmumiem iespēju pārdot preces citās ES valstīs. Tas var arī atņemt patērētājiem iespēju izdarīt apzinātu izvēli un piekļūt plašākam produktu klāstam, jo īpaši ietekmējot tālākos apvidos dzīvojošus cilvēkus.

 

Šī problēma neskar tikai iepirkšanos tiešsaistē. Tā ietekmē arī visus cilvēkus, kuriem vajag nosūtīt paku citā ES valstī dzīvojošiem draugiem vai radiniekiem.

 

Ko dara Eiropas Parlaments

 

Otrdien, 2018. gada 13. martā EP deputāti pieņēma priekšlikumu padarīt paku pārrobežu piegādi pārredzamāku un konkurētspējīgāku un mazināt šķēršļus, kuri patērētājiem un e-mazumtirgotājiem rodas, Eiropas Savienībā pērkot un pārdodot preces tiešsaistē.

Kas paredzēts jaunajos noteikumos:  
  • patērētājiem un e-mazumtirgotājiem īpašā tīmekļa vietnē būs pieejams cenu saraksts, kurā tie varēs atrast sev izdevīgāko darījumu, 
  • kurjera pakalpojumu sniedzējiem būs jāsniedz klientiem skaidra informācija par piegādes cenām un nosacījumiem,  
  • valstu pasta iestādes apkopos piegādes uzņēmumu sniegto informāciju, lai uzraudzītu tirgu un novērtētu, vai cenas nav nesamērīgi augstas.  

Turpmākās darbības

 

EP deputāti cenšas panākt, lai Eiropas Komisija pēc jauno noteikumu stāšanās spēkā novērtētu panākto progresu un lemtu, vai ir jāveic turpmāki pasākumi.