Vieglāka un ērtāka digitālā dzīve: 6 uzlabojumi, kuri 2018. gadā realizēti ES 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

Iepirkšanās tiešsaistē - ©AP Images/Eiropas Savienība -EP  

Aizliegums ģeobloķēšanai, bezmaksas WiFi sabiedriskās vietās- tie ir tikai daži piemēri, kā 2018. gadā Eiropas Parlaments uzlabojis mūsu iespējas darboties digitālajā vidē.


Iepirkšanās, iecienītāko pārraižu skatīšanās tiešsaistē, ceļošana un zvani visā ES bez robežām un papildu izmaksām, - tas viss ir kļuvis iespējams pateicoties ES vienotam digitālajam tirgum. Eiropas Parlamenta ikdienas darbība vērsta uz to, lai šīs tiesības pilnībā tiek ievērotas.


Aizliegums automātiskai pircēju novirzīšanai, iepērkoties tiešsaistē

2018. gada 6. februārī EP deputāti apstiprināja regulu, kas izbeidz patērētāju ģeobloķēšanu. Saskaņā ar šo regulējumu, ES mazumtirgotājiem ir jānodrošina uz vienādiem noteikumiem visiem patērētājiem piekļuvi precēm un pakalpojumiem, neatkarīgi no tā, kurā ES valstī pircējs atrodas. Regulējums ir saistošs visām dalībvalstīm no 2018. gada 3. decembra.

Jaunais regulējums nodrošina, ka iepērkoties tiešsaistē, pircējiem vairs nebūs jāsaskaras ar tādām diskriminācijas izpausmēm kā ģeobloķēšana vai pircēju novirzīšana uz citu lapu klienta atrašanās vietas dēļ. Jaunie noteikumi attiecas uz plašu preču un pakalpojumu spektru: sadzīves tehnika, elektronika, apģērbs, viesnīcu rezervācija, īres pakalpojumi un pasākumu biļešu pasūtīšana.

Uzlabota paku pārrobežu piegāde

Atverot ES tiešsaistes tirgu, jāatjauno ES noteikumi, kas noteiks uzlabotus piegādes nosacījumus un nodrošinās pietiekamu patērētāju aizsardzību. Ar mērķi nodrošināt pieejamāku un efektīvāku paku pārrobežu piegādi ES, 2018. gada martā EP deputāti pieņēma priekšlikumu padarīt paku pārrobežu piegādi pārredzamāku un konkurētspējīgāku, mazinot šķēršļus patērētājiem un e-mazumtirgotājiem, kuri rodas, Eiropas Savienībā pērkot un pārdodot preces tiešsaistē. Regulējums stājies spēkā 2018. gada maijā.

Piekļuve maksas saturam tiešsaistē visā ES

Vairāk nekā puse (53%) ES pilsoņi skatās filmas un TV seriālus tiešsaistē vismaz vienu reizi nedēļā. Sākot no 2018. gada aprīļa eiropiešiem ir iespēja turpināt to darīt, arī atrodoties citā ES valstī. ES noteikumi tiešsaistes abonementu lietošanai ārzemēs, kas ir piemērojami visās ES valstīs, ļauj Eiropas iedzīvotājiem, atrodoties citās ES dalībvalstīs, izmantot tiešsaistes filmu abonementus tāpat kā savā valstī. Regula par tiešsaistes pakalpojumu pārrobežu pārnesamību attiecas uz visiem satura un pakalpojumu nodrošinātajiem, kas tiešsaistē piedāvā maksas saturu.

Finansējums bezmaksas wifi sabiedriskās vietās

Lai iedzīvotāji varētu kvalitatīvi izmantot digitālo saturu, jānodrošina uzticams un ātrs savienojums. Finansējuma shēma WIFI4EU bezmaksas bezvadu interneta piekļuvei veicinās wifi savienojumu sabiedriskās vietās ES, piemēram, parkos, laukumos, bibliotēkās, veselības aprūpes centros un muzejos. Pieteikšanās finansējumam izsludinātā 2018. gadā. Eiropas iniciatīvas WIFI4EU mērķis ir līdz 2020. gadam nodrošināt vairāk nekā 6000 publiskas vietas ES ar bezmaksas ātru bezvadu interneta piekļuvi. Vairāk nekā 21700 pašvaldību ir reģistrējušās ES finansējuma saņemšanai bezmaksas bezvadu interneta tīklāju ierīkošanai publiskās vietās. Atlasītie pieteikumi tiks paziņoti decembrī, kam sekos wifi aprīkojuma izvietošana 2019. gadā.

Lētāki zvani uz citām ES valstīm un 5G tīkla pārklājums

2018. gada novembrī Eiropas Parlaments nobalsoja par tiesību aktu kopumu telekomunikāciju jomā. Jaunie noteikumi no 2019. gada 15. maija nosaka maksimālo cenu zvaniem ES iekšienē 19 eiro centu apmērā, īsziņu maksimālā cena nevarēs pārsniegt 6 eiro centu noteikto slieksni. Jaunie noteikumi paredz veicināt investīcijas, kas ir nepieciešamas, lai līdz 2020. gadam nodrošināt 5G tīkla pārklājumu visās Eiropas pilsētās.


ES Vispārīgā datu aizsardzības regula (VDAR)

ES Vispārīgā datu aizsardzības regula (VDAR) stājās spēkā no 2018. gada 25. maija un piemērojama visās dalībvalstīs. Jaunais regulējums nosaka vienotus noteikumus eiropiešu privāto datu aizsardzībai, kā arī paredz konkrētus uzstādījumus uzņēmumiem datu aizsardzības jomā. Jaunie noteikumu sniedz patērētājiem lielākas kontroles iespējas pār viņu darbībām digitālajā telpā, nodrošinot tiesības būt informētam par to, kā tiek iegūti, apstrādāti un glabāti viņu personas dati, vai, piemēram, tiesības labot vai dzēst nevēlamu saturu vietnē.