Taisnīga pāreja uz zaļo ekonomiku visos Eiropas reģionos

Pāreja uz klimatneitrālu ekonomiku nozīmē milzīgas pārmaiņas no oglekļa atkarīgiem reģioniem. Kā Taisnīgas pārkārtošanās fonds palīdzēs atbalstīt smagāk skartos?

ES ir apņēmusies līdz 2050. gadam sasniegt oglekļa neitralitāti, integrējot šo mērķi Eiropas zaļā kursa ietvaros visās politikas jomās cīņā ar klimata pārmaiņām. Lai sasniegtu šo vērienīgo mērķi, ir jāpāriet uz ekonomiku ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni, un tas rada problēmas teritorijām, kuras galvenokārt balstās uz fosilā kurināmā izmantošanu un oglekļietilpīgām ražošanas nozarēm.

Uzzini vairāk - pie kādiem risinājumiem strādā ES, lai cīnītos ar klimata pārmaiņām?

 

Lai novērstu pārejas ietekmi uz ekonomiku, vidi un sociālo sfēru, Eiropas Komisija 2020. gada janvārī ierosināja izveidot Taisnīgas pārkārtošanās fondu, kas ir daļa no 1 triljonu eiro vērtā Eiropas zaļās kursa klimata investīciju plāna.

Kalnrači ogļu raktuvēs. ©Peruphotoart/AdobeStock.
©Peruphotoart/AdobeStock.

Budžets, kas pielāgots Eiropas reģioniem

2021. gada maijā EP deputāti apstiprināja Taisnīgās pārkārtošanās fondu, apstiprinot arī 2020. gada decembrī panākto vienošanos ar Padomi par fondam veltītajiem 17,5 miljardiem eiro. Šim nolūkam atvēlēti 7,5 miljardi eiro no ES budžeta 2021.-2027. gadam un 10 miljardi eiro no ES atveseļošanas instrumenta.

Visām dalībvalstīm būs iespēja saņemt finansējumu, bet pieejamus līdzekļus koncentrēs reģioniem, kas saskaras ar vislielākajām problēmām: reģioni ar augstu oglekļa intensitāti, kuros plaši izmanto fosilo kurināmo (ogles, lignīts, kūdra un degslāneklis). Tiks ņemta vērā arī valsts bagātība.

Taisnīgās pārkārtošanās fonda pakete ietver:

  • Līdzfinansējuma likmi līdz 85 % mazāk attīstītiem reģioniem, 70 % pārejas reģioniem un 50 % attīstītākiem reģioniem;
  • Izņēmuma atbalstu grūtībās nonākušiem uzņēmumiem saskaņā ar ES pagaidu regulējumu valsts atbalsta pasākumiem;
  • Prasība ES dalībvalstīm koncentrēties uz atbalsta piešķiršanu attālākajiem reģioniem un salām, un šīm teritorijām paredzēt konkrētas summas no saviem valsts piešķīrumiem saskaņā ar teritoriālajiem pārejas plāniem.

Parlaments arī ierosinājis Zaļo atlīdzības mehānismu, kas tiks ieviests, ja fonda līdzekļi pēc 2024. gada 31. decembra tiks palielināti. Līdzekļi tiktu sadalīti starp ES dalībvalstīm, un tās dalībvalstis, kuras visvairāk samazinājušas siltumnīcefekta gāzu emisijas no rūpniecības sektora, saņemtu vairāk.


Fonda finansējumu nav atļauts izmantot kodolspēkstaciju būvniecība vai to ekspluatācijas pārtraukšanai, darbībām, kas saistītas ar tabakas izstrādājumiem, un investīcijām, kas saistītas ar fosilā kurināmā ražošanu, pārstrādi, transportēšanu, sadali, uzglabāšanu vai sadedzināšanu. 

Pāreja uz jaunu zaļo posmu, nevienu neatstājot novārtā

Taisnīgas pārkārtošanās fonda mērķis ir atbalstīt investīcijas:

  • mazos, vidēja izmēra un jaunos uzņēmumos, kā arī mikrouzņēmumos, universitātēs un valsts pētniecības iestādēs;
  • digitālās inovācijās un darbībās tādās jomās kā izglītība un sociālā integrācija, tīras enerģija pieejamība, emisiju samazināšana, energoefektivitāte, atjaunīgā enerģija un enerģijas uzglabāšanas tehnoloģijas;
  • centralizētā siltumapgādē, kuras pamatā ir atjaunojamie energoresursi;
  • gudrā un ilgtspējīga vietējā mobilitātē;
  • teritoriju atjaunošanā un teritoriju piesārņojuma likvidēšanā, zemes atjaunošanā un pārprofilēšanas projektos;
  • aprites ekonomikas veicināšanā, tostarp, izmantojot atkritumu rašanās novēršanu, samazināšanu, resursu efektīvu izmantošanu, atkārtotu izmantošanu, remontu un pārstrādi;
  • darba ņēmēju kvalifikācijas paaugstināšanā un pārkvalificēšanā alternatīvai nodarbinātībai;
  • palīdzībā darba meklēšanā;
  • esošu oglekli emitējošu iekārtu pārveidē

Taisnīgas pārkārtošanās platforma


Eiropas Komisija 2020. gada jūnijā izveidoja Taisnīgas pārkārtošanās platformu, kas sniegs tehnisku un konsultatīvu atbalstu publiskā un privātā sektora ieinteresētajām personām ogļu ieguves reģionos un citos oglekļietilpīgos reģionos, nodrošinot vieglu piekļuvi informācijai par finansējuma iespējām un tehniskās palīdzības avotiem.

Tiešsaistes platforma ietver tīmeklī balstītu vienotu piekļuves punktu un īpašas projektu un ekspertu datubāzes informāciju, pieredzes un zināšanu apmaiņu par fosilā kurināmā un oglekļietilpīgiem reģioniem.

Vispārējā informācija


Eiropas Parlaments 2018. gada martā aicināja izveidot visaptverošu fondu, lai atbalstītu taisnīgu pāreju enerģētikas nozarē.

Eiropas Komisija 2020. gada janvārī ierosināja izveidot Taisnīgas pārkārtošanās fondu, lai atbalstītu pārejā uz zaļo ekonomiku vairāk skartajos reģionus.

ES valstu un valdību vadītāji 2020. gada jūlijā vienojās piešķirt mazāk līdzekļu atveseļošanas plānam un ES daudzgadu budžetam 2021.–2027. gadam, ko asi kritizēja EP.

Eiropas Parlaments 23. jūlija plenārsēdē bija jau aicinājis Padomi pamatot ierosinātos samazinājumus Taisnīgas pārejas fonda un InvestEU budžetos, uzsverot, ka Eiropas zaļais kurss ir ES ilgtermiņa prioritāte, kuru nedrīkst apdraudēt.


Vienošanos starp Parlamentu un Padomi ES dalībvalstis apstiprināja 2021. gada 25. februārī.

Saistītie raksti