Saharova balvas ieguvējs Deniss Mukvege: "Sieviešu ķermeņi kļuvuši par kaujas lauku" 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

2014. gada Saharova balvas ieguvējs Deniss Mukvege uzstājas ar pateicības runu Eiropas Parlamentā  

"Sieviešu ķermeņi kļuvuši par kaujas lauku un izvarošana tiek izmantota kā kara ierocis", 26. novembrī Strasbūrā, saņemot 2014. gada Saharova balvu par domas brīvību, sacīja mediķis Deniss Mukvege. Viņš savu dzīvi veltījis tūkstošiem sieviešu, kas Kongo Demokrātiskajā Republikā notiekošajos konfliktos cietušas no grupveida izvarošanas un nežēlīgas seksuālās vardarbības.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs apliecināja apbrīnu un dziļu cieņu pret Denisa Mukveges darbu medicīnā un viņa cīņu par cieņu pret sievietēm, taisnīgumu un mieru valstī. "Ir jāaptur izvarošanas nesodāmība bruņotos konfliktos! Par to jāsaņem sods kā par jebkuru citu kara noziegumu", sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs.


Martins Šulcs sveica arī šā gada Saharova balvas finālistu pārstāvjus - Jeļizavetu Ščepetiļņikovu, kas pastāvēja Eiromaidana kustību, un ieslodzītās Azerbaidžānas cilvēktiesību aktīvistes Leilas Junusas meitu Dināru Junusu.


"Piešķirot man Saharova balvu, jūs esat piesaistījuši pasaules uzmanību jautājumam par nepieciešamību aizsargāt sievietes bruņotos konfliktos. Jūs atsakāties būt vienaldzīgi pret vienu no lielākajām mūsdienu humānajām katastrofām", sacīja Deniss Mukvege, uzrunājot EP deputātus.


"Taču šī balva neko nenozīmēs sievietēm, kas cieš no seksuālas vardarbības, ja jūs mums nepievienosieties miera, taisnīguma un demokrātijas meklējumos. Visiem kopā - politiskajiem spēkiem, pilsoniskajai sabiedrībai, pilsoņiem, sievietēm un vīriešiem – jāpanāk, ka izvarošanas izmantošana par kara ieroci tiek pārtraukta", piebilda laureāts.


Kongo Demokrātiskā Republika - "ne miera, ne kara stāvoklī"


"Mēs esam patērējuši pārāk daudz laika un enerģijas, novēršot vardarbības sekas. Ir pienācis laiks pievērsties cēloņiem", sacīja Mukvege, aicinot Eiropas Savienību un tās valstis izmantot visus pieejamos līdzekļus, lai atbalstītu rezolūciju par konfliktiem reģionā.


"Taisnīgumam jābūt miera procesa centrā, un jāstiprina cīņa pret nesodāmību. Katrā izvarotajā sievietē es redzu savu sievu, katrā izvarotajā mātē – savu māti, katrā izvarotajā bērnā – savus bērnus", viņš skaidroja.


Deniss Mukvege


Deniss Mukvege ir starptautiski atzīts eksperts seksuālās vardarbības radīto fizisko un psiholoģisko seku ārstēšanā. 59 gadus vecais Kongo ginekologs 1998. gadā dibināja Panzi slimnīcu Bukavu pilsētā, lai kara plosītajā valstī sniegtu palīdzību sievietēm, kas cietušas no seksuālas vardarbības. Neskatoties uz aktivitātēm sieviešu tiesību jomā un Panzi slimnīcas vadīšanu, Deniss Mukvege turpina pieņemt pacientus un veikt operācijas.


Saharova balva


Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu par domas brīvību. Balvu izveidoja 1988. gadā, un to piešķir indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzību. Pagājušajā gadā balvu saņēma pakistāniešu pusaudze Malala Jusafzai, kas cīnās par meiteņu tiesībām uz izglītību. Balvas ieguvējs saņem prēmiju 50 000 eiro apmērā.