Atklāti 2015. gada Saharova balvas kandidāti  

Atjaunināts: 
 
Izveidots:   
 

Kopīgot šo lapu: 

Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu cilvēktiesību aizstāvjiem  

Seši 2015. gada Saharova balvai izvirzītie kandidāti tika paziņoti 10. septembrī un 28. septembrī oficiāli prezentēti Ārlietu komitejas, Attīstības komitejas un Cilvēktiesību apakškomitejas kopīgajā sēdē, kuras laikā Eiropas Parlamenta deputāti un politiskās grupas skaidroja kandidātu izvēli. Balvas ieguvēju uzzināsim oktobrī.

"Šogad izvirzītie kandidāti ir saistīti ar daudziem sensitīviem jautājumiem – korupcija, varas ļaunprātīga izmantošana, domas un vārda brīvība, sieviešu emancipācija. Visus šos jautājumus mēs uzskatām par ārkārtīgi svarīgiem," atklājot komitejas sēdi sacīja Cilvēktiesību apakškomitejas priekšsēdētāja vietnieks Kristiāns Dans Preda (EPP, Rumānija).

Iepazīsties ar 2015. gada Saharova balvas kandidātiem:


  • Somāliešu aktīviste, kas iestājas pret sieviešu dzimumorgānu kropļošanu un bijusī Somālilendas (reģions Somālijā) Ārlietu ministre Edna Adana Ismaila (Edna Adan Ismail). Viņa ir arī "Edna Adan" dzemdību klīnikas Hargeisā, Somālilendā dibinātāja un vadītāja. Nomināciju izvirzīja politiskā grupa EFDD. Grupas pārstāvis Džeims Kārvers (EFDD, Apvienotā Karaliste) skaidro kandidātes izvēli: "Tāpat kā daudzi citi viņas tautieši Edna burtiski uzrotīja piedurknes un padarīja savu tēvzemi par Āfrikas ragā retu veiksmes stāstu. Viņa ar savu neatlaidību un apņēmību panākusi ievērojamus uzlabojumus attiecībā uz sievietes lomu mūsdienu Somālilendas sabiedrībā."

  • Raifs Badavi (Raif Badawi) - Saūda Arābijas blogeris tīmekļa vietnē "Brīvie Saūda liberāļi", kuram tika piespriesti desmit gadi cietumā, 1000 pātagas cirtieni un ievērojams naudas sods par necieņas izrādīšanu Islāmam savā tīmekļa vietnē. Nomināciju izvirzīja politiskās grupas S&D, ECR un Zaļie/EFA. Piers Antonio Panceri (S&D, Itālija): "Es nevaru iedomāties, ka kāds šeit un tagad varētu tikt publiski aizturēts un nopērts vienīgi par savu drosmi un viedokļa izpaušanu. Nominējot Raifu Badavi, mēs velējāmies godināt cilvēkus, kas visā pasaulē cīnās par vārda brīvību." Anna Fotiga (ECR, Polija): "ECR grupa atbalsta šo kandidatūru." Tomaš Meseričs (Zaļie/EFA, Ungārija): "Kā blogeris vienā no represīvākajām sistēmām pasaulē Raifs Badavi ir simbols cīņai par vārda brīvību. Eiropa nevar vairs klusēt redzot, kā cilvēki Saūda Arābijā tiek pakļauti spīdzināšanai vai nāvei tikai par sava viedokļa paušanu."

  • Venecuēlas demokrātiskā opozīcijas kustība, kuru pārstāv pret prezidenta Hugo Čavesa partiju 2008. gadā izveidotā koalīcija Mesa de la Unidad Democrática, kā arī politiskie ieslodzītie. Nomināciju izvirzīja politiskā grupa EPP un EP deputāti Fernando Maura Barandiarans un Dita Haranzova. Luis de Grandes Paskuals (Spānija) EPP grupas vārdā sacīja: "Neskatoties uz to, ka Venecuēlas valdība tika demokrātiski ievēlēta, pašlaik tā veic totalitāru sabiedrības kontroli. Šī kustība ir daļa no demokrātiskās opozīcijas Venecuēlā un viņi cīnās par savu tiesību īstenošanu." Fernando Maura Barandiarans (ALDE, Spānija) norādīja, ka Saharova balvas piešķiršana demokrātiskajai opozīcijai būtu veids, kā atbalstīt un nodrošināt zināmu aizsardzību šai kustībai.

  • Boriss Ņemcovs - Krievijas opozīcijas politiķis un zinātnieks, kurš tika nogalināts 2015. gada februārī Maskavā. Nomināciju izvirzīja politiskā grupa ALDE. Urmas Paets (ALDE, Igaunija): "Boriss Ņemcovs bija vadoša Krievijas pilsoniskās sabiedrības personība un opozīcijas līderis, kurš strādāja demokrātiskas, pārtikušas un mierīgas Krievijas labā. Viņš strādāja, lai atmaskotu korupciju un politiskās varas ļaunprātīgu izmantošanu Krievijā un samaksāja par to ar savu dzīvību."

  • Nadja Savčenko - Ukrainas gaisa spēku pilote, parlamenta deputāte un Ukrainas delegācijas Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā locekle. Savčenko 2014. gada 18. jūnijā tika aizturēta un nelikumīgi apcietināta Krievijā. Nomināciju izvirzīja politiskā grupa ECR. Anna Fotiga (ECR, Polija): "Izcila sieviete un simbols vairāk nekā 150 citiem pēc Krimas aneksijas Krievijā ieslodzītajiem."

  • Kopīga nominācija: Edvards Snoudens (Edward Snowden) - bijušais ASV Nacionālās drošības aģentūras darbinieks, kurš presei izpauda informāciju par ASV izlūkdienestu masveida uzraudzīšanas programmām (viņš Saharova balvai tika nominēts arī 2013. gadā). Antuāns Deltūrs (Antoine Deltour) - bijušais auditors auditorkompānijā Price Waterhouse Coopers Luksemburgā, kurš žurnālistiem atklāja vienošanās nodokļu jomā, kuras  tika slēgtas ar lielajiem starptautiskajiem uzņēmumiem, ļaujot tiem samazināt nodokļu slogu (t.s."Lux Leaks" skandāls). Stefānija Žibo (Stéphanie Gibaud) - bijusī finanšu pakalpojumu uzņēmuma UBS AG darbiniece, kura izpauda informāciju par uzņēmuma izvairīšanos no nodokļiem un naudas atmazgāšanu. Nomināciju izvirzīja politiskā grupa GUE/NGL. Fabio de Masi (GUE/NGL, Vācija): "Viņi pacēla slepenības plīvuru un tas ir nepareizi, ka tiek pārkāptas viņu tiesības vai piespriests ieslodzījums."

Saharova balva


Jau kopš 1988. gada Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu par vārda un domas brīvību indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzību. Pagājušajā gadā balva tika piešķirta mediķim Denisam Mukvegem.


Kandidātus var izvirzīt jebkura no Eiropas Parlamenta politiskajām grupām vai arī jebkuri 40 deputāti. Pēc tam Parlamenta Ārlietu un Attīstības komitejas balsojumā izvēlas trīs finālistus, savukārt galīgo lēmumu par to, kurš no viņiem saņems balvu, pieņem Eiropas Parlamenta vadītājs kopā ar politisko grupu priekšsēdētājiem (tā sauktā "Priekšsēdētāju konference").

Kalendārs 
  • 2015. gada 28. septembris - Oficiālā iepazīstināšana ar kandidātiem Ārlietu komitejas, Attīstības komitejas un Cilvēktiesību apakškomitejas kopīgajā sēdē 
  • 2015. gada 15. oktobris - Ārlietu komitejas un Attīstības komitejas balsojums par trīs finālistiem 
  • 2015. gada 29. oktobris - Priekšsēdētāju konference nosaka laureātu  
  • 2015. gada 16. decembris – Apbalvošanas ceremonijā Eiropas Parlamentā Strasbūrā