Kāpēc Eiropas Parlamenta deputāti vēlas panākt, ka izmantot dzīvniekus kosmētikas testēšanai ir aizliegts visā pasaulē

Dzīvnieku izmantošana kosmētikas testēšanai jau ir aizliegta Eiropas Savienībā, un tagad EP deputāti vēlas panākt aizliegumu visā pasaulē.

Kāpēc Eiropas Parlamenta deputāti vēlas panākt, ka izmantot dzīvniekus kosmētikas testēšanai ir aizliegts visā pasaulē

ES aizliegums izmantot dzīvniekus kosmētikas testēšanai


Gatavos kosmētikas līdzekļus testēt ar dzīvniekiem ES ir aizliegts kopš 2004. gada, un kopš 2009. gada ir aizliegta arī kosmētikas līdzekļu sastāvdaļu testēšana ar dzīvniekiem.  Kopš 2009. gada Eiropas Savienībā ir arī aizliegts tirgot jebkādus kosmētikas līdzekļus, kuri satur sastāvdaļas, kas testētas ar dzīvniekiem.

 

Pateicoties ES ekonomiskajai ietekmei, šie aizliegumi ir ļoti lielā mērā veicinājuši dzīvnieku labturību. Eiropa ir lielākais kosmētikas līdzekļu tirgus pasaulē, un Eiropas kosmētikas nozare nodrošina aptuveni divus miljonus darbvietu. Sākot ar ziepēm un šampūnu un beidzot ar dekoratīvo kosmētiku un smaržām, patērētāji ik dienu izmanto vismaz septiņus dažādus kosmētikas līdzekļus. ES noteikumi nodrošina, ka šie līdzekļi, kas nonāk saskarē ar mūsu ķermeni, nekaitē mūsu veselībai, bet tas netiek darīts uz dzīvnieku labturības rēķina.

Prasība noteikt aizliegumu visā pasaulē


Lai gan testēt kosmētikas līdzekļus ar dzīvniekiem un tirgot šādi testētus produktus ES ir aizliegts, aptuveni 80 % pasaules valstu tas joprojām ir atļauts.

EP deputāti šā gada 3. maijā pieņēma rezolūciju, prasot līdz 2023. gadam noteikt vispārēju aizliegumu izmantot dzīvniekus kosmētikas testēšanai, kā arī aizliegumu tirgot kosmētikas sastāvdaļas, kas testētas ar dzīvniekiem. Nākamajā dienā deputāti par šo rezolūciju balsos.

Rezolūcijā pausta prasība ES iestāties par to, lai šis aizliegums būtu noteikts visā pasaulē, un panākt, ka nevienas pašlaik notiekošās tirdzniecības sarunas, nedz arī Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumi nevājina ES noteikto testēšanas aizliegumu.

S&D grupas deputāte no Maltas un šīs rezolūcijas līdzautore Miriam Dalli šo prasību nodēvēja par spēcīgu signālu, ar ko tiek norādīts, ka kosmētikas testēšana ar dzīvniekiem pārējās valstīs vairs nav attaisnojama: "Uzskatu, ka mēs, Eiropas Savienība, jau esam pierādījuši — aizliegums strādā, un šis ir īstais brīdis, lai rīkotos."

Turklāt rezolūcijā teikts, ka ES noteiktais aizliegums nav apdraudējis kosmētikas nozares attīstību, un tajā arī norādīts uz inovācijas un pētniecības potenciālu, kas nodrošina iespējas izstrādāt alternatīvas metodes, ietekmējot ne tikai kosmētikas nozari vien.

Dzīvnieku labturība — Eiropas iedzīvotāju prioritāte

Eiropas iedzīvotājiem ļoti rūp dzīvnieku labturība. Saskaņā ar Eirobarometra 2016. gada aptauju 90 % ES iedzīvotāju piekrīt, ka ir svarīgi noteikt augstus dzīvnieku labturības standartus, ko atzīst visā pasaulē, savukārt 89 % uzskata, ka ES būtu jādara vairāk, lai starptautiskā līmenī veicinātu lielāku izpratni par dzīvnieku labturības nozīmi.