LUX Kino balvas ieguvējs: “Tā ir feministu filma, kuru mēs visi varam identificēt ar cīņu par taisnību” (video) 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

Filma “God Exists, Her Name Is Petrunya” ieguva 2019. gada LUX Kino balvu. Intervijā ar režisori Teonu Mitevsku apspriedām viņas stāsta spēku par “sievieti, kura izaicina sistēmu un uzvar”.

“Tas ir stāsts par Petrunju, jaunu sievieti, kura nepakļaujas savas sabiedrības likumiem, lai cīnītos par taisnīgumu un rastu sev patieso vietu sabiedrībā.” Tā režisore no Ziemeļmaķedonijas raksturo savu filmu God Exists, Her Name Is Petrunya (Ziemeļmaķedonijas, Beļģijas, Slovēnijas, Horvātijas un Francijas kopražojums). Uzņemt šo filmu režisori T. Mitevsku iedvesmoja patiess stāsts par notikumiem nelielā Ziemeļmaķedonijas pilsētā Štipā (Shtip), kuri norisinājās pirms pieciem gadiem, kad jauna sieviete izraisīja satraukumu, piedaloties un uzvarot tradicionālās vīriešiem paredzētās sacensībās.

Lielākā daļa pasaules pareizticīgo (ortodoksu) kristīšanas svētkus jeb Epifāniju atzīmē 19. janvārī. Šajā dienā Štipas pilsētā organizē sacensības par svēto krustu, kuru priesteris iemet ezerā vai upē. Vietējais ticējums, ka uzvarētājam krusts nesīs veiksmi visa gada garumā.Stāsts par pārliecības iegūšanu un sava īstā ‘’es’’ atrašanu

Petrunju, 32 gadus vecu vēstures fakultātes absolventi, bezdarbnieci, kuru nomoka liekais svars, pastāvīgi apspiež viņas valdonīgā māte. Petrunja, nonākot pareizticīgo baznīcas reliģiskās ceremonijas norises vietā, savā neapmierinātībā ar situāciju, kurā viņu ir ieslodzījusi sabiedrība, seko impulsam un ielec ledainajā ūdenī.


“Sākumā viņa [Petrunja] ieņem gandrīz antivarones lomu, skatītājs netic, ka viņa ir uz kaut ko spējīga, bet Petrunja atrod savu iespēju un realizē savu īsto ‘’es’’. Tas ir svarīgs vēstījums, jo īpaši sievietēm. Es zinu, ka pārliecība un ticība saviem spēkiem vienmēr ir bijusi, un patiesībā joprojām ir, liela problēma. Lai varētu pateikt “man ir tiesības to darīt”. Tas ir tas, ko Petrunja izdzīvo. Tā ir feministu filma, kuru mēs visi varam identificēt ar cīņu par taisnību,” pēc apbalvojuma saņemšanas Facebook intervijas tiešraidē sacīja Teona Mitevska.


Filmā Petrunja izraisa sašutumu vietējā sabiedrībā, un baznīca viņu apsūdz krusta nozagšanā. Sekojot priestera norādījumam, policijas inspektors nogādā Petrunju iecirknī un mēģina iespaidot. ‘’Kāpēc man nav tiesību uz gadu iegūt veiksmi sev?’’, izaicinoši vaicā Petrunja.

Labina Mitevska, galvenās lomas atveidotāja Zorica Nusheva, režisore Teona Mitevska un Madss Brjūgers, ''Cold Case Hammarskjöld' režisors.  

Kino spēkos ir mainīt lietas

“Petrunja ir piemērs tam, kā kino spēj mainīt lietas,” sacīja Teona Mitevska. Režisore atzīmēja, ka šogad, jaunai sievietei Štipā ielecot pēc krusta, tas vairs neizraisīja satraukumu sabiedrībā, un priesteris nešauboties piešķīra krustu uzvarētājai.

Pasniedzot balvu 27. novembrī plenārsēžu zālē, EP priekšsēdētājs Dāvids Sasoli sacīja: “Kino ir viena no daudzām vienkāršām atslēgām, kas var palīdzēt mums atvērt durvis izpratnei par realitāti, kurā mēs dzīvojam. LUX Kino balva sniedz mums ārkārtējās iespējas to paveikt.”Šogad LUX Kino balvas finālā iekļuva Cold Case Hammarskjöld (Dānija/Norvēģija/Zviedrija/Beļģija), režisors Madss Brjūgers, God Exists, Her Name Is Petrunya (Ziemeļmaķedonija/Beļģija/Slovēnija/Horvātija/Francija), režisore Teona Mitevska un The Realm (Spānija/Francija), režisors Rodrigo Sorogojens.

Uzzināt vairāk par filmām-finālistēm un seansu norisi Tavā valstī.


Balso par savu favorītu un varbūt tieši Tu laimēsi ceļojumu uz Karlovi Vari filmu festivālu, kas nākamgad notiks Čehijā. Tev būs lieliska iespēja publiski visiem paziņot, kura no trim filmām izpelnījusies lielākās skatītāju simpātijas.Atbalsts Eiropas kinematogrāfam

Jau 13 gadus Eiropas Parlaments pasniedz LUX Kino balvu ar mērķi atbalstīt Eiropas kino attīstību un popularizāciju. Ar Eiropas Parlamenta atbalstu, trīs filmu finālistu subtitri tika tulkoti 24 ES oficiālajās valodās, un tās tiek demonstrētas vairākās pilsētās un festivālos visā Eiropā. Filma, LUX Kino balvas laureāte, tiek sagatavota, lai to varētu novērtēt cilvēki ar redzes un dzirdes traucējumiem, un saņem atbalstu tālākai virzīšanai un popularizēšanai starptautiskajā līmenī.