LUX skatītāju balva: iepazīsties ar nominētajām filmām un nobalso par sev tīkamāko! 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

Par 2021. gada LUX balvu sacenšas trīs filmas: “Vēl pa mēriņam”, “Kolektīvs” un “Corpus Christi”.

Eiropas Parlamenta tradicionāli piešķirtā kino balva šogad atdzimusi jaunā veidolā — tagad tās nosaukums ir LUX Eiropas skatītāju kino balva, un par to, kura filma plūks uzvaras laurus, kopīgi ar Eiropas Parlamenta deputātiem lems Eiropas sabiedrība.

Balvai nominētās trīs filmas tika paziņotas “European Film Awards” ceremonijā 2020. gada 12. decembrī:

  • “Vēl pa mēriņam” — režisors Tomass Vinterbergs (Dānijas, Nīderlandes un Zviedrijas kopražojums),

  • “Kolektīvs”— režisors Aleksandrs Nanau (Rumānijas un Luksemburgas kopražojums),

  • “Corpus Christi” — režisors Jans Komasa (Polijas un Francijas kopražojums).

Dāņu režisora Tomasa Vinterberga filma “Vēl pa mēriņam” (filmas nosaukums oriģinālvalodā: “Druk”)

Kādam norvēģu psihologam pieder savdabīga teorija, ka neliela alkohola koncentrācija asinīs ļauj vērīgāk uztvert pasauli, stimulē radošo pašizpausmi un dara cilvēku laimīgāku. Četri vidusskolas skolotāji nolemj šo teoriju pārbaudīt dzīvē, taču drīz vien sākotnējā iecere šādi rast izeju no pusmūža krīzes ieņem nekontrolējamu virzību. Tomasa Vinterberga filma nav tikai stāsts par aizraušanos ar alkoholu. Tajā slēpjas dziļāks vēstījums par to, kā piedzīvot prieku un pārvarēt dzīves grūtākos brīžus, nemānot pašam sevi.

Rumāņu režisora Aleksandra Nanau filma “Kolektīvs” (filmas nosaukums oriģinālvalodā: “Colective”)

Šīs šokējošās dokumentālās filmas nosaukums aizgūts no tāda paša nosaukuma naktskluba Bukarestē, kur 2015. gadā traģiskā ugunsgrēkā gāja bojā 27 jaunieši un vēl 180 kluba apmeklētāji guva ievainojumus. Filmā atspoguļots pētniecisko žurnālistu darbs, kuri cenšas rast atbildi uz to, kāpēc vēlāk slimnīcās nomira vēl 37 ugunsgrēkā cietušie, kuru apdegumi nebija dzīvībai bīstami. Žurnālisti nāk uz pēdām baisam nepotismam un korupcijai, par ko cilvēkiem nācies samaksāt ar dzīvību. Taču redzam arī to, ka drosmīgu un apņēmīgu cilvēku spēkos ir mainīt korumpētās sistēmas.

Poļu režisora Jana Komasas filma “Corpus Christi” (filmas nosaukums oriģinālvalodā: “Boże Ciało”)

Filmas sižets daļēji balstīts patiesā stāstā par notiesātu jaunieti, kurš piedzīvo garīgu transformāciju un vēlas kļūt par mācītāju. Liktenim labpatīk, ka puisis pēc soda izciešanas nonāk nomaļā Polijas ciematiņā, kur uzņemas rūpes par vietējo draudzi. Laikam ritot, viņš saskaras ar traģisku noslēpumu, kas plosa vietējo sabiedrību. Stāstā par šo harizmātisko mācītāju režisors Jans Komasa pievēršas jautājumam, kā sabiedrībā veidojas kopienas un kas cilvēkus mudina pakļauties gan īstiem, gan pašpasludinātiem līderiem.

Skaties un balso!

Tevi interesē šīs filmas? Tīmekļa vietnē www.luxaward.eu uzzināsi, kur tās iespējams noskatīties tiešsaistē vai kinoteātros. Turpat arī vari nobalsot par sev tīkamāko filmu.

Fact box: Kā piedalīties LUX skatītāju balvas balsojumā?

  • Balsot iespējams vietnē www.luxaward.eu līdz 2021. gada 11. aprīlim.
  • Katru filmu var novērtēt ar vienu līdz piecām zvaigznītēm.
  • Skatītāji savu vērtējumu par filmām var mainīt, cik bieži vien vēlas, līdz pat balsošanas perioda beigām. Vērā tiks ņemts pēdējais balsojums.

Nosakot uzvarētāju, vienādā mērā tiks ņemti vērā skatītāju balsojuma un Eiropas Parlamenta deputātu balsojuma rezultāti. Uzvarējusī filma tiks paziņota LUX skatītāju balvas piešķiršanas ceremonijā Eiropas Parlamentā 2021. gada 28. aprīlī.

Sīkāka informācija par atlases procesu atrodama šajā infografikā.

Eiropas filmas Eiropas kinoteātros

Tiecoties sasniegt plašāku auditoriju, LUX skatītāju balvu Eiropas Parlaments piešķir sadarbībā ar “European Film Academy”. Parlaments jau kopš 2007. gada, piešķirdams savu kino balvu, ir jūtami atbalstījis Eiropas filmu izplatīšanu, nodrošinot finālam nominētajām filmām subtitrus 24 ES valodās. LUX kino balva ir iemantojusi labu reputāciju kā godalga Eiropā tapušiem kino kopražojumiem, kuri veltīti aktuāliem politiskiem un sociāliem jautājumiem un veicina debates par mūsu vērtībām.

LUX skatītāju balvas piešķiršanā līdzdarbojas arī Eiropas Komisija un tīkls “Europa Cinemas”.