2018. gada Saharova balva tiek piešķirta Oļegam Sencovam 

Atjaunināts: 
 
Izveidots:   
 

Kopīgot šo lapu: 

2018. gada Saharova balvas ieguvējs Oļegs Sencovs ©Sergei Venyavsky/Getty Images  

Oļegs Sencovs, kinorežisors no Ukrainas, kļūst par šīgada Saharova balvas par domas brīvības laureātu. Svinīgā apbalvošanas ceremonija norisinājās 2018. gada 12. decembrī Strasbūrā.

9. oktobrī, Ārlietu un Attīstības komiteju kopīgajā sanāksmē, deputāti apstiprināja 3 finālistus, kas pretendēja uz 2018. gada Saharova balvu par domas brīvību.

25. oktobrī Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju konference, kuru veido EP priekšsēdētājs un politisko grupu vadītāji, izvēlējās Oļēgu Sencovu no 3 finālistiem.

Paziņojot plenārsēdē 2018. gada laureātu, EP priekšsēdētājs Antoni Tajāni teica: "Ar savu drosmi un apņēmību, apdraudot savu dzīvību, Oļegs Sencovs ir kļuvis par simbolu pasaulē cīņā par politisko ieslodzīto atbrīvošanu Krievijā un visā pasaulē. Piešķirot viņam Saharova balvu, Eiropas Parlaments izsaka solidaritāti un atbalstu viņam un idejām, par kurām viņš iestājas. Mēs pieprasām, lai viņu nekavējoties atbrīvo. Viņa cīņa mums atgādina, ka mūsu pienākums ir aizstāvēt cilvēktiesības visā pasaulē, jebkuros apstākļos."

Par Oļegu Sencovu

Oļegs Sencovs - kinorežisors no Ukrainas, kurš tika apsūdzēts “teroristiska rakstura nodarījumos’’ pret Krievijas de facto okupācijas varu Krimā, un kuram bija piespriests 20 gadus cietumsods. Organizācija Amnesty lnternational aprakstīja šo tiesas procesu kā “netaisnīgu lietas izskatīšanu militārajā tiesā”. Turpinot bada streiku vairāk nekā 140 dienas, O. Sencovs kļuva par atpazīstamu simbolu pasaulē, kas atgādināja par aptuveni 70 Ukrainas valstspiederīgo likteņiem, kurus Krievijas okupācijas vara Krimā pēc pussalas aneksijas bija nelikumīgi apcietinājusi, un kuriem bija piespriesti ilgi cietumsodi. 6. oktobrī viņš pārtrauca streiku, jo cietuma administrācija piedraudēja ar piespiedu barošanas piemērošanu.

Oļegs Sencovs tika atbrīvots no ieslodzījuma Krievijā 2019. gada 7. septembrī, saskaņā ar Krievijas un Ukrainas vienošanos par ieslodzīto apmaiņu.

Ar atbrīvošanu Oļegu Sencovu sveica Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli: “Ar lielu gandarījumu un patiesu prieku šodien es uzzināju par ukraiņu kinorežisora Oļega Sencova atbrīvošanu. [...] Es sveicu viņu kā ļoti drosmīgu un apņēmības pilnu cilvēku. Ar cieņu viņš uzņēma netaisnīgo brīvības atņemšanu un iestājās par demokrātiju, likuma varu un cilvēktiesībām.”


Apbalvošanas ceremonija

Saharova balvas sertifikātu un naudas prēmiju 50 000 eiro apmērā Eiropas Parlaments pasniedza svinīgajā ceremonijā, kas norisinājās 12. decembrī Strasbūrā.

Trīs finālisti

Oļegs Sencovs bija viens no 3 finālistiem, kurus izvirzīja Saharova balvai 2018. gadā. Par diviem pārējiem finālistiem: 11 nevalstiskas organizācijas, kas aizsargā migrantu cilvēktiesības un glābj viņu dzīvības Vidusjūrā, un Nasers Zefzafi (Nasser Zefzafi), masu protestu kustības Hirak Rifas reģiona vadītājs Marokā, var izlasīt mūsu rakstā.

Arī viņi tika uzaicināti uz apbalvošanas ceremoniju decembrī.


Par Saharova balvu

Katru gadu Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvu par domas brīvību, kas nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Balvas mērķis ir godināt cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības. Šogad aprit 30 gadi kopš balvas izveidošanas 1988. gadā.

EP 2017. gada Saharova balvu ieguva Venecuēlas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji.

Saharova balva: kā izvēlas laureātu.