Vēzis kā arodslimība: ES noteikumi pret risku, kas saistīts ar kancerogēnu iedarbību darba vietā 

Atjaunināts: 
 
Izveidots:   
 

Kopīgot šo lapu: 

Kancerogēni darba vietā: labāka aizsardzība pret kaitīgām vielām. - ©AP Images/European Union-EP.  

Vēzis ir primārais ar darbu apstākļiem saistītais nāves cēlonis ES. Uzzini vairāk par ES noteikumiem, kas pasargās darba ņēmējus no kancerogēnu un mutagēnu iedarbības darba vietā.

Lai turpinātu uzlabot darba apstākļus un samazinātu vēža risku izplatību darba ņēmēju vidū, Parlaments 27. martā pieņēma trešo grozījumu 2004. gada direktīvai par darba ņēmēju aizsardzību pret risku, kas saistīts ar kancerogēnu vai mutagēnu iedarbību darba vietā.

Papildinātajos noteikumos ir iekļautas darbavietā pieļaujamās iedarbības robežvērtības papildu piecām vēzi izraisošām ķīmiskajām vielām, ko izmanto vairākās nozarēs, tostarp niķeļa-kadmija bateriju ražošanā, cinka un vara kausēšanā, laboratorijās, elektronikas jomā, apbedīšanas pakalpojumu, celtniecības, veselības aprūpes, plastmasas un pārstrādes nozarēs.

Grozītā ES direktīva tagad ietver pieļaujamās iedarbības robežvērtības 27 vēzi izraisošām ķimikālijām.

2018. gadā, direktīvas otras pārskatīšanas procesā, Parlaments apstiprināja noteikumu paplašināšanu, lai turpmāk pilnībā novērstu vai sākotnēji samazinātu kancerogēnu un mutagēno faktoru iedarbību darba vietās. Pieņemtajos tiesību aktos ir iekļautas darbavietā pieļaujamās iedarbības robežvērtības papildus astoņām vēzi izraisošām vielām, gan inhalējamām, gan apstrādājamām vielām. Vielu sarakstā iekļauti dīzeļdegvielas tvaiki un izlietota motoreļļa.

2017. gadā, kad pirmo reizi pārskatīja 2004. gada direktīvu, deputāti noteica darbavietā pieļaujamās iedarbības robežvērtības 11 papildus kancerogēniem.


Vēzis darba vietā: svarīgākie fakti

Vēzis ir primārais ar darba apstākļiem saistītais nāves cēlonis Eiropas Savienībā. Katru gadu 53% no nāves gadījumiem, kas saistīti ar slimību izraisītiem cēloņiem darba vietā, saistīti ar ļaundabīgajiem audzējiem. 28% gadījumu tās ir asinsrites sistēmas slimības, bet 6% gadījumu elpošanas ceļu saslimšanas.

Biežāk sastopamie ar darba apstākļiem saistītie ļaundabīgie audzēji ir plaušu vēzis, mezotelioma (ko izraisa azbesta daļiņas organismā) un urīnpūšļa vēzis. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, viens no desmit plaušu vēža izraisītajiem nāves gadījumiem ir tieši saistīts ar riskiem, kuriem darbinieks bijis pakļauts savā darba vietā.

Atsevišķās nozarēs strādājošie saskaras ar paaugstinātu saslimšanas risku : būvniecība, ķīmisko vielu ražošana, automobiļu un mēbeļu rūpniecība, pārtikas ražošana, tekstilizstrādājumu izgatavošana, koksnes apstrāde un veselības nozare.


Aicinām iepazīties ar mūsu sagatavoto pārskatu par pasākumiem, kas tiek īstenoti ES līmeni, lai uzlabotu darba apstākļus un darba ņēmēju tiesības, kā arī ES veikumu sabiedrības veselības jomā.