Rezistenti mikrobi: kā EP deputāti piedāvā apkarot mikrobu rezistenci (video)  

Atjaunināts: 
 
Izveidots:   
 

Kopīgot šo lapu: 

Katru gadu rezistentu mikrobu izraisītu infekciju dēļ ES mirst 25 000 cilvēku. Mikrobu rezistence pret antibiotikām turpina palielināties. Uzziniet, kā EP deputāti vēlas to apkarot.

Katru gadu visā pasaulē mikrobu rezistences dēļ mirst aptuveni 700 000 cilvēku, 25 000 no tiem Eiropas Savienībā, un ir bažas par to, ka līdz 2050. gadam mikrobu rezistence cilvēku nāvi varētu izraisīt biežāk nekā vēzis. Mikrobu rezistence jeb rezistence pret antimikrobiāliem līdzekļiem ir infekcijas izraisītāju — ne vien baktēriju, bet arī citu mikroorganismu, piemēram, parazītu, vīrusu un sēnīšu — rezistence pret zālēm.

Kas izraisa mikrobu rezistenci?

Mikrobu rezistence ar laiku veidojas dabiski, taču to paātrina tādi faktori kā antibiotiku nepareiza vai pārmērīga lietošana medicīnā cilvēku un dzīvnieku ārstēšanai, dzīvnieku organismā rezistentu mikroorganismu nonākšana cilvēka organismā tieša kontakta ceļā vai caur barības ķēdi, antimikrobiālu līdzekļu iepludināšana apkārtējā vidē, neizlietotu zāļu nepareiza apsaimniekošana, kas kā atkritumi nonāk pazemes ūdeņos, un jaunu antibiotiku izstrādes trūkums.

Kopš 1999. gada ES mikrobu rezistences pētniecībā ir ieguldījusi vairāk nekā EUR 1,3 miljardus, taču mikrobu rezistence turpina palielināties, tāpēc EP deputāti prasa pielikt vēl vairāk pūļu.

Fakti: kas ir antimikrobiālie līdzekļi? 
  • Tās ir antibiotikas, pretvīrusu zāles, pretsēnīšu līdzekļi un pretprotozoju līdzekļi. Tie satur sintezētas vai dabiskas aktīvās vielas, kuras nogalina mikroorganismus vai nepieļauj to augšanu. 

Ko EP deputāti vēlas panākt?

Septembra pelnārsesijā Parlaments galīgajā balsojumā apstiprināja pašu iniciatīvas (INI) ziņojumu par jauno Eiropas rīcības plānu pret mikrobu rezistenci pieejas „Viena veselība” ietvaros, ko sagatavojusi S&D grupas deputāte no Austrijas Karin Kadenbach.Pieņemtajā ziņojumā deputāti vēršas pie Eiropas Komisijas un:

  • uzsver, ka stratēģiju cīņai pret mikrobu rezistenci vajadzētu īstenot, pamatojoties uz principu „viena veselība” (cilvēku un dzīvnieku veselība un vide ir savstarpēji saistīti faktori; slimības no cilvēkiem pāriet uz dzīvniekiem un otrādi);
  • vērš uzmanību uz to, cik svarīga ir antimikrobiālu līdzekļu pareiza un piesardzīga lietošana; prasa ierobežot antibiotiku tirdzniecību, ar ko nodarbojas cilvēku un dzīvnieku veselības aprūpes speciālisti, un cīnīties pret nelikumīgu tirdzniecību;
  • aicina veicināt ieguldījumu jaunu vielu izstrādē (antimikrobiālo līdzekļu atklāšanas un izstrādes process pēdējos 20 gados ir kļuvis lēnāks);
  • pieprasa lētākus ātrās diagnostikas testus, lai varētu konstatēt, vai infekcijas izraisītājs ir vīruss vai baktērija;
  • prasa popularizēt personīgās higiēnas ievērošanu un veicināt izpratni par riskiem, kas saistīti ar zāļu pārmērīgu parakstīšanu un pašārstēšanos (44 % eiropiešu nezina, ka saaukstēšanos un gripu antibiotikas neārstē).

Veterinārās zāles

Ir pieņemti jauni ES noteikumi, kuru mērķis ir panākt, lai samazinātu antibiotiku izmantošanu lauksaimniecībā. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, tiks ierobežota preventīva un kolektīva antimikrobiālo līdzekļu izmantošana dzīvnieku audzēšanā, kā arī importētiem pārtikas produktiem ir jāatbilst ES standartiem attiecībā uz antibiotiku izmantošanu.


Aicinām iepazīties ar mūsu sagatavoto pārskatu par pasākumiem, kas tiek īstenoti ES līmeni, lai uzlabotu sabiedrības veselību.