Vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības Eiropā: fakti un skaitļi (infografika)

Iepazīsties ar svarīgāko par joprojām pastāvošo ES ekonomisko nevienlīdzību starp sievietēm un vīriešiem.

Ir pagājuši vairāk nekā 25 gadi, kopš ANO pieņēma Pekinas deklarāciju, kuras mērķis ir uzlabot sieviešu un vīriešu stāvokli visā pasaulē. Ar šādu pašu mērķi tika izveidota organizācija "ANO Sievietes" (UN Women), kas nodarbojas ar dzimumu līdztiesības un sieviešu līdzdalības veicināšanu, un dzimumu līdztiesība tika iekļauta ilgtspējīgas attīstības mērķos.


Kāda situācija ir šobrīd? Ir vērojams progress daudzās jomās, bet joprojām pastāv nevienlīdzība starp vīriešiem un sievietēm, tostarp darba tirgū. Arī ES sievietēm vidēji maksā mazāk nekā vīriešiem par vienādu darbu.

Uzzini, ko Parlaments dara, lai novērstu vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības ES

Svarīgākais, kas jāzina par atalgojuma atšķirību starp sievietēm un vīriešiem:

  • Vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība ir vīriešu un sieviešu vidējās algas atšķirība.
  • Vispārēja atalgojuma atšķirība starp dzimumiem ir atšķirība starp vīriešu un sieviešu vidējo bruto izpeļņu stundā, kas izteikta procentos no vīriešu vidējās bruto izpeļņas stundā.
  • Tajā netiek ņemti vērā tādi faktori kā izglītība, vecums, nostrādātās stundas vai darba veids.

Cik liela ir vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība ES?

 

Sievietes ES stundā pelna vidēji par 12.7 % mazāk nekā vīrieši. Starp dalībvalstīm pastāv lielas atšķirības: 2021. gadā lielākā vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība tika reģistrēta Igaunijā (20,5 %), savukārt ES valsts ar viszemāko vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirību bija Rumānija (3,5 %). Luksemburga veiksmīgi izkskaudusi vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirību.


Mazāka dzimumu darba samaksas atšķirība nebūt nenozīmē lielāku dzimumu līdztiesību. Tā bieži ir novērojama valstīs, kurās sieviešu līdzdalība darba tirgū ir zemāka. Lielās atšķirības darba samaksā savukārt var norādīt uz sieviešu liekāku īpatsvaru nepilna darba laika nodarbināto vidū vai tendenci sievietēm koncentrēties tajās profesijās, kuras nereti ir zemāk atalgotas un zemāk vērtētas.

Uzzini vairāk, kā Parlaments veicina dzimumu līdztiesību ES

Sieviešu un vīriešu īpatsvars darba tirgū

 

Vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības iemesli nav tik vienkārši – ir jāņem vērā daudzi faktori. Šis jautājums ir daudz plašāks par “vienāda darba samaksa par vienādu vai vienādi vērtīgu darbu” principu.

Uzzini vairāk par atšķirību darba samaksā starp dzimumiemUzzini vairāk par atšķirību darba samaksā starp dzimumiem

Lai gan ES augstāko izglītību sievietes iegūst vairāk nekā vīrieši, viņas ir mazāk pārstāvētas darba tirgū. Pēc 2022. gada datiem gandrīz trešdaļa (28%) sieviešu strādā nepilnu darba laiku salīdzinājumā ar 8% vīriešu, kā arī viņas daudz biežāk piedzīvo pārtraukumus karjeras laikā, lai rūpētos par bērniem un radiniekiem.

Vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība mainās atkarībā no vecuma – parasti tā ir mazāka, cilvēkiem uzsākot savu pirmo darbu, un laika gaitā palielinās, lai gan attīstības modeļi dažādās valstīs var atšķirties. Vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība mainās arī nozaru dalījumā, 2021. gadā vairākumā ES valstīs dzimuma nosacīta atalgojuma atšķirība privātajā sektorā bija lielāka nekā sabiedriskajā sektorā.

Viens no iemesliem vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirībai ir pārāk liels sieviešu īpatsvars nozarēs, kurās atalgojums ir salīdzinoši zems, un nepietiekama pārstāvība nozarēs, kurās atalgojums ir augstāks. Piemēram, 2021. gadā Eiropas Savienībā vidēji sievietes ieņēma 34.7 % vadošu amatu.

Vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība nozīmē, ka sievietes vecumdienās ir pakļautas lielākam nabadzības riskam. 2020. gadā ES sievietes vecumā virs 65 gadiem saņēma pensijas, kas bija vidēji par 28,3 % zemākas nekā vīriešu pensijas. Arī šajā jautājumā situācija dalībvalstīs ir atšķirīga – no 41,5 % Maltā līdz 0,1 % Igaunijā.

Parlamenta darītais, lai sasniegtu vienlīdzīgu atalgojumu


Eiropas Parlaments aicina īstenot konkrētus pasākumus, lai mazinātu darba samaksas atšķirības starp dzimumiem, kas 2020. gadā ES vidēji sastādīja 13 %, un mazinātu pensijas apmēru atšķirības, kas 2019. gadā ES sastādīja 29 %. Parlaments arī aicināja veikt pasākumus sieviešu nabadzības mazināšanai, jo sievietes vairāk nekā vīrieši pakļautas nabadzības riskam.

2022. gada decembrī EP sarunu vedēji un ES dalībvalstis panāca vienošanos, kas uzdod Eiropas Savienībā reģistrētām kompānijām nodrošināt pieejamību datiem par darbinieku algām. Šo datu pieejamība atvieglos algu salīdzināšanu katrā kompānijā, tādējādi palīdzot atklāt nevienādu darba samaksu dzimuma dēļ.

2023. gada marta plenārsēdē Parlaments pieņēma iepriekš panāktās vienošanās noteikumus par algu pārredzamību. Ja uzņēmuma algu pārskats parādīs, ka vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība sasniedz vai pārsniedz 5 %, darba devējam sadarbībā ar darbinieku pārstāvjiem būs kopīgi jāizvērtē uzņēmuma algas. Dalībvalstīm būs pienākums darba devējiem, kas noteikumus neievēros, piemērot sankcijas, piemēram, naudas sodus. Amatu nosaukumos un vakanču paziņojumos būs jāizmanto dzimumneitrāla valoda.

Lai saskaņotais noteikumu teksts stātos spēkā, tas oficiāli jāapstiprina Padomei.