Ukraina 
Kā Eiropas Savienība atbalsta Ukrainu 

Pasaule  Atjaunināts: 
 
Izveidots:   

ES ilgus gadus ir piedāvājusi Ukrainai ievērojamu atbalstu, sākot no palīdzības reformu īstenošanā līdz ciešākām tirdzniecības saitēm.

Kopīgot šo lapu: 

Raksti 

       

Vēl pirms 2022. gada februārī Krievija uzbruka Ukrainai, ES bija ieinteresēta atbalstīt Kijevu un veidot ciešākas saites. Lasi un uzzini vairāk!

Raksti 

       
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

EP deputāti debatēs gandrīz mēnesi pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai, vienprātīgi nosodīja brutālo iebrukumu un aicināja turpināt piemērot sankcijas Maskavai un aizsargāt Eiropas ekonomiku.

       

Krievijas iebrukums Ukrainā ir licis miljoniem cilvēku pamest mājas. Uzziniet, ko ES dara, lai palīdzētu viņiem un pārvaldītu savas ārējās robežas.

       

ES un Krievijas attiecības jau sen ir sarežģītas, bet pēc nesenās Maskavas iesaistīšanās bombardēšanā Alepo, tās pasliktinājušās vēl vairāk. Eiropas Parlamenta deputāti stingri nosodīja Krievijas lomu Sīrijā. Šovakar Eiropadomes ES dalībvalstu vadītāji pārrunās plašāku stratēģiju attiecībā uz Krieviju. Parlaments jau iepriekš aicinājis uz "kritisku pārvērtēšanu”. Kāda ir šodienas situācija - pārskats par EP nostāju un citāti no ES - Krievijas delegācijas vadītāja Otmāra Karas.

Paziņojumi presei 

Informatīvie ziņojumi 

Videomateriāli 

Raksti 

       

„Ukrainas vajadzības nav mazinājušās, taču citu notikumu steidzamības un nozīmības dēļ sabiedrība ir pievērsusi tai mazāk uzmanības.“ Tā bijušais EP priekšsēdētājs Pats Kokss teica intervijā, kas sniegta pirms Ukrainas nedēļas, kura bija labai parlamentārai praksei un likumdošanai veltīta konference Eiropas Parlamentā 29. februārī–2. martā. Pasākumu, ko apmeklēja liela Ukrainas parlamentāriešu delegācija 40 deputātu sastāvā, atklāja P. Koksa sniegts ziņojums par spēju veidošanu.

       

Pagājuši gandrīz divi gadi kopš sacelšanās Kijevas Neatkarības laukumā jeb Eiromaidanā, kas noveda pie prezidenta Viktora Janukoviča gāšanas. Taču situācija Ukrainas austrumos saglabājas saspringta. Asociācijas nolīguma ratificēšana 2014. gadā un no tā izrietošās brīvās tirdzniecības zonas stāšanās spēkā 2016. gada 1. janvārī ir nozīmīgs pagrieziena punkts Eiropas Savienības un Ukrainas attiecībās.

       
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

EP deputāti trešdien atbalstīja priekšlikumu aizdot Ukrainai €1,8 miljardus, lai palīdzētu tai segt steidzamus izdevumus, kuriem trūkst līdzekļu valsts budžetā. Naudu aizdevumam Eiropas Savienība aizņemsies starptautiskajos finanšu tirgos un pēc tam aizdos to tālāk Ukrainai. Līdzekļu izmaksās apmaiņā pret Ukrainas apņemšanos risināt strukturālās problēmas, kas daļēji izraisījušas pašreizējo krīzi.

       

Ukrainai, kas dala robežu gan ar ES, gan Krieviju, bija jāpieņem smags lēmums par to, kurā virzienā doties. Pagājušajā gadā Ukraina gatavojās parakstīt asociācijas līgumu ar ES, taču valsts politiskie līderi pēdējās brīdi nolēma to nedarīt, kas noveda pie plašiem nemieriem Maidan laukumā, prezidenta Janukoviča bēgšanas un Krievijas militārajiem draudiem. Pašlaik Ukrainas nākotne vēl ir neskaidra.

Videomateriāli 

Raksti 

       

Reaģējot uz Krievijas publicēto "melno sarakstu" ar 89 ES politiķiem un amatpersonām, kurām liegta iebraukšana Krievijā, Eiropas Parlamenta deputāti šodien plenārsesijā diskutēja par ES un Krievijas attiecībām un rīt balsos par EP deputāta no Lietuvas Gabrieliusa Landsberga (EPP) sagatavoto ziņojumu, kurā nosodīti demokrātijas principu, pamattiesību un starptautisko tiesību pārkāpumi. Mēs jautājām G. Landsbergim par viņa nostāju attiecībā uz sankcijām.

       

Pēc svētdien notikušajām Ukrainas parlaments vēlēšanām, kurās pārsvaru guva proeiropeiskās partijas, EP deputāti aicina nevilcināties ar jaunas valdības izveidi un reformu uzsākšanu. Vēlēšanu dienā Ukrainā atradās Eiropas Parlaments vēlēšanu novērošanas misija, kuras uzdevums bija pārliecināties par taisnīgu un paskatāmu vēlēšanu norisi. Nākamajā dienā, tiekoties ar Ukrainas prezidentu un premjeru, EP deputāti apņēmās palīdzēt īstenot nesen ratificēto asociācijas nolīgumu.

Paziņojumi presei 

Eiropas Parlaments otrdien Strasbūrā sniedza piekrišanu ES-Ukrainas asociācijas nolīgumam, kas ietver arī brīvās tirdzniecības nolīgumu. Vienlaikus Kijevā līgumu ratificēja arī Ukrainas Parlaments. Nolīgums izveido padziļinātu ES un Ukrainas politisko asociāciju, kā arī nodrošina abpusēji brīvu tirgus piekļuvi.

Videomateriāli 

Raksti 

       

Lai nepieļautu turpmāku situācijas pasliktināšanos Ukrainā, ES dalībvalstis ir atsākušas miera sarunas ar Krieviju un Ukrainu. Pirmdien Krievijas parlamenta ārlietu komitejas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs piedalījās Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas sēdē, lai runātu par ES un Krievijas attiecībām. Pēc komitejas sanāksmes mēs tikāmies ar EP delegācijas ES un Krievijas sadarbības komitejā vadītāju Otmāru Karasu (EPP, Austrija), lai uzklausītu viņa viedokli par iespējamajiem risinājumiem.

       

"Mēs nevaram stāvēt un bezdarbībā noskatīties, kā starptautiskās kopienas pamatprincipi tiek pārkāpti", piektdien, apmeklējot Kijevu, sacīja Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs. "Mēs esam vienojušies par noteikumiem, kas valstīm jāievēro savā starpā. Šie noteikumi attiecas uz visiem." Divu dienu vizītē Šulcs tikās ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko un premjerministru Arsēniju Jaceņuku.

       
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā atzinīgi vērtē soļus, kas sperti virzienā uz mieru Ukrainā un svaigi ratificēto ES-Ukrainas Asociācijas nolīgumu, bet pauž bažas par Krievijas reālajiem nolūkiem "nepieteiktajā hibrīdkarā" pret Ukrainu. EP deputāti aicina dalībvalstis pārtraukt enerģētikas nolīgumus ar Krieviju un atbalstīt zemniekus, ko skāris Krievijas noteiktais lauksaimniecības produktu importa aizliegums.

       

Šodien Eiropas Parlaments un Ukrainas parlaments, vienlaicīgi balsojot, apstiprināja ES-Ukrainas asociācijas līguma ratificēšanu, kas nākotnē nozīmē ciešāku politisko un ekonomisko saikni starp abām pusēm. Šis līgums tika ratificēts, neskatoties uz Ukrainas un Krievijas konfliktu un abpusējām Krievijas un Eiropas Savienības sankcijām.

       
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Ceturtdienas balsojumā Eiropas Parlaments atcēla ievedmuitas tarifus aptuveni 98% Ukrainas dzelzs, tērauda, lauksaimniecības un cita veida precēm, ko importē Eiropas Savienībā. Tirgus vienpusējās un īslaicīgās liberalizācijas mērķis ir palīdzēt Ukrainai pārvarēt ekonomiskās grūtības. Tas varētu ļaut Ukrainas ražotājiem un eksportētājiem ietaupīt 487 miljonus eiro gadā.

       

Ukraina jau vairāk kā četrus mēnešus ir visas pasaules uzmanības centrā. Viss sākās ar masu demonstrācijām, kas pārauga vardarbīgās sadursmēs un noveda pie Krimas pievienošanas Krievijai. EP delegācijas attiecībām ar Ukrainu vadītājs Pāvels Kovals (ECR, Polija), piedaloties Facebook čatā par Ukrainu, sacīja, ka ES vajadzēja reaģēt daudz ātrāk.

       

Eiropas Parlamenta deputāti plenārsesijas debatēs par Ukrainas nākotni uzsvēra, ka dramatiskie notikumi Ukrainā un prezidenta Janukoviča atkāpšanās ir mainījusi valsti un ES vajadzētu atbalstīt demokrātiju Ukrainā. Deputāti apliecināja savu cieņu pret Ukrainas tautas izrādīto drosmi un uzsvēra, ka viņiem jābūt tiesīgiem pašiem noteikt savas valsts nākotni.

       

Otrdienas debatēs par situāciju Ukrainā vairākums EP deputātu izteica viedokli, ka Eiropas Savienībai vajadzētu atbalstīt ukraiņus, kas protestē pret valdības lēmumu atlikt ES un Ukrainas sadarbības līguma parakstīšanu. Taču daži deputāti uzskata, ka Ukrainas lēmums neparakstīt asociācijas līgumu ar ES ir uzskatāms par ES ārpolitikas neveiksmi un Krievijas uzvaru.

       
Paziņojumi presei 

Paziņojumi presei 

Krievijai nekavējoties jāizved visi militārie spēki no Ukrainas teritorijas, pieprasa Eiropas Parlaments ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā. Viņi nosoda Krievijas militāro agresiju Ukrainā, norāda, ka referendums par Krimas pievienošanu Krievijai ir nelikumīgs un uzsver, ka Krievijas darbības apdraud Eiropas drošību.

       

Eiropas un pasaules politiskie līderi jau vairākas dienas diskutē par to, kā reaģēt uz Krievijas centieniem sadalīt Ukrainas teritoriju un kā novērst militāru aktivitāšu izvēršanu. Mēs aicinājām uz interviju Delegācijas ES un Krievijas parlamentārās sadarbības komitejā priekšsēdētāju Knutu Flekenšteinu (S&D, Vācija) un Delegācijas ES un Ukrainas parlamentārās sadarbības komitejā priekšsēdētāju Pavelu Kovalu (ECR, Polija), lai uzzinātu viņu viedokli.

       

Austrumu partnerības samits Viļņā 28 un 29. novembrī iespējams būs pagrieziena punkts ES un Ukrainas attiecības, jo abas puses cer parakstīt asociācijas nolīgumu, kas palielinātu ES un Ukrainas sadarbību. Dienu pirms bijušais EP priekšsēdētājs Pets Kokss un bijušais Polijas prezidents Aleksandrs Kvasņevskis EP prezentē ziņojumu par Jūlijas Timošenko lietu, ES-Ukrainas parlamentārās sadarbības komitejas delegācijas priekšsēdētājs Pavels Kovals (ECR, Polija) atbildēja uz mūsu jautājumiem.