ES drošība: deputāti ierosina jaunus pasākumus, lai novērstu terorisma draudus

Ciešāka sadarbība starp dalībvalstu dienestiem, radikalizācijas novēršana, terorisma finansēšanas plūsmu izsekošana, naida kurinātāju neitralizēšana, un atbalsta sniegšana upuriem.

Foto: deputāti aicina Eiropas Komisiju nākt klājā ar likumprojekta priekšlikumu, kurā  tiks skaidri nodefinēts terorisma upuru statusu, viņu tiesības un kompensācijas apjomu.
Deputāti aicina EK izstrādāt likumprojekta priekšlikumu, kurā skaidri nodefinēts terorisma upuru statuss, tiesības, kompensācijas apjoms.

Šie ir tikai daži no EP komitejas konstatējumiem un ierosinātajiem ieteikumiem terorisma apkarošanas jomā, kurus Parlaments apstiprināja decembra plenārsesijā.

Īpašā komiteja terorisma jautājumos tika izveidota 2017. gada jūlijā un uzsāka darbu 2017. gada septembrī, lai izvērtētu valstu labāko praksi un sekmētu kopīgus pasākumus efektīvai cīņai pret terorismu. Komitejas izdarītie konstatējumi un ieteikumi tika apspriesti un pieņemti 12. decembrī plenārsesijā Strasbūrā.

Sadarbība un informācijas apmaiņa

Ņemot vērā terorisma starptautisko raksturu, kopējā pretdarbībā terorismam nepieciešami vienoti un saskaņoti pasākumi, nodrošinot ātru un savlaicīgu informācijas apmaiņu starp ES valstīm.

"Vēl arvien ir konstatējamas nepilnības informācijas apmaiņā starp dalībvalstīm, kā arī pastāv tehniskās nepilnības sadarbības iespējās ... Ja mēs vēlamies veicināt informācijas apmaiņu, mums ir jāstiprina Eiropols un Eirojust ... un jāizmanto tie kā informācijas centrus," skaidro līdzziņotāja Monika Hohlmeier (EPP, Vācija).

Līdzziņotāja Helga Stevens (ECR, Beļģija) uzsvēra atšifrēšanas jautājumu: "Obligāto atšifrēšanu mazām dalībvalstīm nodrošināt ir ļoti grūti, jo, lai to izpildītu, ir nepieciešams daudz tehnisko un cilvēkresursu. Es ierosinu Eiropola iestādei specializēties atšifrēšanā, lai tā varētu sniegt atbalstu dalībvalstīm šajā jomā. Tas nodrošinātu prokuroriem un policijai piekļuvi ziņojumiem un sarakstei, piemēram WhatsApp un Messenger aplikācijās. Šobrīd to izdarīt ir samērā grūti, jo sociālo mediju uzņēmumi atsakās dot piekļuvi bez tiesas lēmuma," viņa paskaidroja.


Labāka robežu kontrole

Pēdējo gadu teroristu uzbrukumu izmeklēšana liecina, ka atsevišķos gadījumos teroristi ļaunprātīgi izmantoja nepilnības, kas pastāv Eiropas robežu un cilvēku plūsmas kontrolē ES un vairākās dalībvalstīs, kuras nebija gatavas masveida cilvēku pieplūdumam. Ziņojuma priekšlikumā deputāti aicina dalībvalstis investēt IKT iekārtās, lai nodrošinātu pienācīgas pārbaudes, balstoties uz pieejamām datu bāzēm. Priekšlikumā tiek uzsvērta nepieciešamība izmantot biometriskos datus, nodrošinot datu bāzu savstarpēju savietojamību.


Radikalizācijas novēršana

Starp galvenajiem radikālisma izplatīšanas avotiem varam minēt radikālo saturu sociālajos medijos, grāmatās un audiovizuālajos medijos pieejamu radikalizētu saturu, saskarsmi ar radikalizētiem cilvēkiem, naida kurinātājus un ieslodzījuma vietas. Ziņojuma priekšlikumā deputāti aicina pieņemt stingrākus un saistošus tiesību aktus, kas uzliek par pienākumu operatoram dzēst teroristiskā rakstura materiālus pēc to parādīšanās tiešsaistē, kā arī regulāri ziņot par teroristiska satura izplatīšanos tiešsaistē.

"Mums jānodrošina apmaiņu ar labām praksēm, kā risināt integrāciju," sacīja līdzziņotāja Monika Hohlmeier.

Tikmēr līdzziņotāja Helga Stevens ierosina izskatīt iespēju ES līmenī sagatavot naida kurinātāju sarakstu, jo pašlaik viņi darbojas droši, nebaidoties, ka tiks atklāti un aizturēti, it īpaši, ja viņi migrē no vienas dalībvalsts uz citu. Plašāk par to līdzziņotāja Helga Stevens stāsta mūsu video.

Deputāti ierosina izskatīt iespēju ES līmenī sagatavot naida kurinātāju sarakstu.

Terorisma finansēšana

Ziņojuma priekšlikumā īpaša uzmanība tiek pievērsta teroristiska rakstura darbību finansēšanas ierobežošanas problēmai: deputāti aicina nodrošināt labāku mākslas priekšmetu, senlietu pārvietošanas izsekojamību, it īpaši to priekšmetu, kuru iespējamā izcelsme ir konflikta zonas. Deputāti aicina nodrošināt efektīvāku finanšu līdzekļu plūsmu izsekošanu un kontroli, identificējot elektronisko maku lietotājus, priekšapmaksas karšu īpašniekus, kolektīvās finansēšanas platformas, mobilās un analogās maksājumu sistēmas.

Komitejas ierosinātie priekšlikumi attiecas arī uz kulta vietu un citu organizāciju darbības regulējuma uzlabošanu: deputāti prasa padarīt pārredzamāku to darbību, īpaši, kas attiecas uz finansējuma saņemšanu, ja rodas pamatotas bažas, ka tas nāk no trešajām valstīm, kas atbalsta teroristus, iestājas pret demokrātiju, tiesiskumu un cilvēktiesībām.

"Visām reliģiskajām institūcijām jābūt pārredzamām un jānorāda, no kurienes tiek saņemts finansējums, lai atbildīgās iestādes, nepieciešamības gadījumā, to var pārbaudīt," saka Helga Stevens.


Citi ierosinātie pasākumi

Ziņojuma priekšlikumā dalībvalstis tiek aicinātas nodrošināt kritiskās infrastruktūras objektu labāku aizsardzību, piemēram, energosistēmas vai gāzes tīkli, un izstrādāt efektīvus reaģēšanas mērus un pasākumus. Tāpat, deputāti ierosina pastiprināt noteikumus, kas ierobežotu šaujamieroču un sprāgstvielu nelegālo tirdzniecību, prekursoru iegādi ar mērķi ražot sprāgstvielas.

2015. un 2016. gadā spridzināšana kā uzbrukuma taktika tika izmantota 40% teroristu realizētos uzbrukumos. Lielākajā daļā uzbrukumos izmantotā sprāgstviela bija triacetona triperoksīds (TATP), kurš var būt pagatavots mājas apstākļos no tirdzniecībā esošām izejvielām.

Ziņojumā deputāti aicina Eiropas Komisiju nākt klājā ar likumprojekta priekšlikumu, kurā tiks skaidri nodefinēts terorisma upuru statusu, viņu tiesības un kompensācijas apjomu. Plašāk par to līdzziņotāja Monika Hohlmeier stāsta mūsu video.


Deputāti ierosina jaunus pasākumus, lai novērstu terorisma draudus.