Eiropas plastmasas stratēģija: kā samazināt plastmasas atkritumu apjomu 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

ES vēlas samazināt plastmasas atkritumu apjomu: panākt, lai plastmasas iepakojumi būtu pārstrādājami, aizliegt vairākus vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumus un mikroplastmasas veidus.

Lēti un izturīgi, plastmasas izstrādājumi tiek plaši izmantoti mūsu ekonomikā, bet to augošo popularitāti papildina strauji augošais plastmasas atkritumu daudzums, t.sk. jūrās un okeānos, kas negatīvi ietekmē apkārtējo vidi un apdraud cilvēku veselību.

Cīņā ar plastmasas piesārņojumu, Eiropas Komisija janvārī nākusi klājā ar Eiropas plastmasas stratēģiju. 2018. gada 13. septembrī deputāti galīgajā balsojumā pieņēma ziņojumu par Eiropas stratēģiju attiecībā uz plastmasu apriti ekonomikā, atbalstot Komisijas piedāvāto rīcības plānu.


Plastmasas atkārtota pārstrāde

Katru gadu ES ražo ap 26 miljoniem tonnu plastmasas atkritumu. Mazāk nekā 30% no kopējā apjoma tiek izmantoti otrreizējai pārstrādei, - daļa no tā tiek eksportēta pārstrādei trešajās valstīs. Atlikusi daļa tiek nogādāta atkritumu uzglabāšanas poligonos, tiek sadedzināta, vai paliek apkārtējā vidē: mūsu mežos, pludmalēs, upēs un jūrās.

Viens no Eiropas plastmasas stratēģijas mērķiem ir līdz 2030. gadam nodrošināt, ka visi ES tirgū laistie plastmasas iepakojumi ir pārstrādājami. Papildus tam, deputāti aicina noteikt kvalitātes standartus pārstrādājamai plastmasai, kā arī noteikt minimālo obligāto pārstrādes apjomu atsevišķiem plastmasas izstrādājumiem.

Mikroplastmasa

Mikroplastmasa ir nelielas plastmasas materiālu daļiņas (parasti mazākas par 5 mm). Mikroplastmasu pieaugošos daudzumos atrod okeānos, kā arī pārtikā un dzērienos. Deputāti aicina līdz 2020. gadam aizliegt mikroplastmasas tīšo izmantošanu kosmētikas produktu ražošanā, personīgās higiēnas un tīrīšanas līdzekļu ražošanā. Deputāti rosināja noteikt striktākas prasības atsevišķiem produktiem, kā tekstilizstrādājumi, riepas, krāsas un cigarešu filtri, lai ievērojami samazināt mikroplastmasas izdalīšanos un nonākšanu vidē.

Vairāk informācijas par mikroplastmasas izcelsmes avotiem un to ietekmi.


Vienreizlietojami plastmasas izstrādājumi

Papildus Eiropas plastmasas stratēģijai, 2018. gada decembrī ES likumdevēji vienojās par likumprojektu aizliegt vairākus vienreizlietojamus plastmasas izstrādājumus, tādus kā galda piederumi, plastmasas trauki un balonu spieķi. Noteikumi paredz arī lielāku atbildību preču iepakojuma ražošanas uzņēmumiem, lai tie solidāri palīdzētu segt ar atkritumu savākšanu un pārstrādi saistītos izdevumus.

2015. gadā Eiropas Parlaments apstiprināja saistošus noteikumus vieglās plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa samazināšanai.

Vairāk informācijas par vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu aizliegumu mūsu rakstā – plastmasa okeānos un tā ietekme.