Marihuānas lietošana medicīniskos nolūkos Eiropā: EP aicina veicināt pētījumus

Parlaments aicina izstrādāt ES mēroga politiku un normatīvo regulējumu attiecībā uz kaņepju izmantošanu medicīniskos nolūkos un nodrošināt pienācīgu finansējumu zinātniskiem pētījumiem.

Foto:  Eiropas Parlaments aicina izstrādāt ES mēroga politiku attiecībā uz kaņepju izmantošanu medicīniskos nolūkos un nodrošināt pienācīgu finansējumu zinātniskiem pētījumiem. © CC0 Photo by Esteban Lopez on Unsplash
Deputāti aicina izstrādāt ES mēroga politiku attiecībā uz kaņepju izmantošanu medicīniskos nolūkos. © CC0 Photo by Esteban Lopez on Unsplash

Normatīvais regulējums un politiskās vadlīnijas attiecībā uz medicīniskās marihuānas lietošanu ES ievērojami atšķiras, jo vairākas dalībvalstis ir legalizējušas atsevišķus kaņepju savienojumu vai kanabinoīdu medicīnisko lietošanu, vai arī apsver iespējamās izmaiņas nacionālos tiesību aktos, lai to legalizētu.

Tomēr, kādi preparāti (veidi un komponenti) ir atļauti, un noteikumi, kas regulē šo produktu lietošanu, ir ļoti atšķirīgi, lai gan nevienā ES dalībvalstī nav legalizēta marihuānas smēķēšana medicīniskos nolūkos un ir aizliegta marihuānas audzēšana mājās apstākļos medicīniskiem nolūkiem. Pasaules Veselības organizācija (PVO) oficiāli ieteikusi marihuānas sastāvā esošo vielu kanabidiolu (CBD) starptautiskā līmenī neklasificēt kā kontrolējamu vielu, tomēr ES līmeņa noteikumi, kas regulētu marihuānas lietošanu medicīniskos vai rekreacionālos (neregulāra lietošana atpūtas nolūkos) nolūkos, vēl nav saskaņoti.

Kas ir kaņepes?

  • Kaņepju auga sastāvā ir vairāk nekā 480 savienojumu, tostarp vairāk nekā 100 kanabinoīdi, no kuriem ir vislabāk zināmi THC (delta-9-tetrahidrokanabinols) un kanabidiols (CBD).
  • THC ir kaņepju galvenā psihoaktīvā un atkarību izraisošā sastāvdaļa; CBD nav apreibinošu vai atkarību izraisošu īpašību.
  • Kaņepju un kanabinoīdu medicīniskā izmantošana var attiekties uz plašu preparātu un produktu spektru, gan augu izcelsmes, gan sintētiskiem veidojumiem.
  • Daudzas valstis izmanto Meksikāņu terminu “marihuāna”, atsaucoties uz kaņepju lapām. Neapputeksnētos sieviešu dzimuma augus sauc par hašišu.

Daži pētījumi un tajos iegūtie pierādījumi liecina, ka marihuānai un kanabinoīdiem piemīt terapeitiska iedarbība, piemēram, apetītes uzlabošanā (mazinot svara zudumu, kas saistīts ar HIV/AIDS) un garīgo traucējumu simptomu atvieglošanā. Tāpat marihuāna vai kanabinoīdi var būt iedarbīgi, lai atvieglotu epilepsijas simptomus, simptomus saistībā ar Alcheimera slimību, astmu vai vēzi, bet nepieciešams turpināt un paplašināt pētījumus šajos virzienos, uzver deputāti. Medicīniskā marihuānā var palīdzēt mazināt aptaukošanās un ar diabētu saslimšanas risku un mazināt sāpes saistībā ar menstruāciju.

Trešdien 13. februārī Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju par medicīniskās marihuānas lietošanu.

Rezolūcijas tekstā deputāti:


  • Aicina Eiropas Komisiju un nacionālās iestādes izstrādāt juridisku medicīniskās marihuānas definīciju un skaidri nodalīt marihuānas lietošanu medicīniskos nolūkos no citiem pielietojumiem;
  • Uzsver, ka svarīgi atvēlēt pietiekamu finansējumu pētījumiem un inovācijām medicīniskās marihuānas pētniecībā;
  • Norāda, ka veselības apdrošināšanas sistēmām vajadzētu segt izdevumus par marihuānu saturošiem medikamentiem, ja tie ir efektīvi.

Nepilngadīgo personu un neaizsargāto grupu aizsardzība ir prioritāte

 

Deputāti uzsver, ka pastāvīgs un skaidrs regulējums pozitīvi ietekmētu preparātu kvalitāti un precīzu marķēšanu, kas pacientiem nodrošinātu drošu pieejamību to lietošanai medicīniskos nolūkos, īpašus piesardzības pasākumus attiecinot uz jauniešiem un grūtniecēm.

Juridiskais satvars un definīcija ES līmenī palīdzētu kontrolēt tirdzniecības vietas un ierobežot nelegālo tirgu, kā arī palīdzētu mazināt iespējamo atkarību nepilngadīgo personu un neaizsargāto grupu vidū.

Skaidri noteikumi veicinātu plašākas zināšanas par medicīnisko marihuānu, nodrošinot nepieciešamu apmācību un piekļuvi literatūrai medicīnas jomas pārstāvjiem.


Aicinām iepazīties ar mūsu sagatavoto pārskatu par pasākumiem, kas tiek īstenoti ES līmeni, lai uzlabotu sabiedrības veselību.