Drošāki ceļi: jauni ES pasākumi ceļu satiksmes negadījumu skaita mazināšanai 

Atjaunināts: 
 
Izveidots:   
 

Kopīgot šo lapu: 

Parlaments vēlas uzlabot ceļu satiksmes drošību, lai samazinātu negadījumu skaitu. ©AP images/Eiropas Savienība-EP.  

Deputāti apstiprināja pasākumus, kas uzlabos ceļu satiksmes drošību, samazinot negadījumu skaitu. Noteikumi paredz jauno ražoto automobiļu obligātu aprīkošanu ar papildu drošības elementiem.

ES ceļi ir visdrošākie pasaulē ar vidēji 49 bojāgājušajiem ceļu satiksmes negadījumos uz vienu miljonu iedzīvotāju, tai laikā, kad globālie rādītāji ir krietni augstāki - 174 nāves gadījumi uz miljonu cilvēku. Pēdējo divdesmit gadu laikā ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaits ir samazinājies vairāk nekā uz pusi, bet pēdējie dati liecina, ka nāves gadījumu skaita samazinājuma pozitīvā virzība ir apstājusies, un pēdējo gadu rādītāji paliek nemainīgi, norādot uz nepieciešamību ieviest papildu pasākumus, lai uzlabotu ceļu satiksmes drošību un glābtu cilvēku dzīvības.

Iepazīties ar ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo statistiku var mūsu infografikā.

Jaunie noteikumi paredz padarīt augsta līmeņa drošības iekārtu ieviešanu par obligātu visiem jaunajiem autotransporta līdzekļiem, kas nonāk ES tirgū. Plānots, ka no 2022. gada maijā jaunos noteikumus piemēros jauniem modeļiem, un sākot no 2024. gada maija – esošiem modeļiem.

Noteikumu mērķis ir pielāgot spēkā esošos tiesību aktus reālai situācijai transporta jomā, ņemot vērā pēdējā laika attīstības tendences: jauno tehnoloģiju attīstība, sabiedrības novecošana, papildu iemesli transportlīdzekļu vadītāju uzmanības novēršanai (īpaši elektronisko ierīču izmantošana braukšanas laikā), uz ES ceļiem pieaudzis velosipēdu un gājēju skaits.
Kas mainīsies pēc jauno noteikumu ieviešanas?

Visiem jaunajiem transportlīdzekļiem jābūt obligāti aprīkotiem ar aptuveni 30 tehnoloģijām dzīvības glābšanai. Starp tiem ir:


  • Intelektiska ātruma pielāgošana, kas brīdina vadītāju par atļautā ātruma pārsniegšanu.
  • Brīdinājuma sistēma, kas norāda uz vadītāja nogurumu un uzmanības trūkumu.
  • Uzlabota brīdinājuma sistēma par vadītāja uzmanības izklaidēšanu, kas palīdz saglabāt nepieciešamu uzmanības līmeni ceļu satiksmes situācijai.
  • Avārijas stop signāls gaismu veidā, kas informē citu satiksmes dalībnieku par priekšā braucoša transportlīdzekļa ātruma samazinājumu vai strauju bremzēšanu.
  • Atpakaļgaitas kontroles sistēma, kuras mērķis ir novērst sadursmes ar cilvēkiem un priekšmetiem aiz transportlīdzekļa, ar kameras vai monitora starpniecību.
  • Riepu spiediena kontroles sistēma, kas brīdina vadītāju par spiediena zudumu vai nevienmērīgumu.
  • Alkometriskās auto bloķēšanas sistēmas uzstādīšanas vienkāršošana, kas ļaus uzstādīt alkohola bloķēšanas ierīces.
  • Gadījuma (negadījuma) datu reģistrators, lai reģistrētu attiecīgos datus īsi pirms ceļu satiksmes negadījuma, tā laikā un uzreiz pēc tā.

Attiecībā uz vieglajiem automobiļiem un vieglajiem komerciālajiem automobiļiem būs ieviesta obligātā prasība ārkārtas bremzēšanas sistēmas (sistēma jau ir obligāta kravas automašīnām), kā arī avārijas joslu ievērošanas sistēmas uzstādīšanai. Kravas transportlīdzekļiem un autobusiem būs jāpiemēro diferencētas tiešas redzamības standarts, kas ļaus vadītājam redzēt mazaizsargātos satiksmes dalībniekus, un automātiskās ārkārtas bremzēšanas palīgierīces, kas atpazīst gājējus un velosipēdistus transportlīdzekļa tiešā tuvumā.

Obligātie drošības standarti palīdzēs ievērojami samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaitu, ņemot vērā, ka aptuveni 95% no visiem ceļu satiksmes negadījumiem pamatā ir cilvēku kļūda.


Nākamie soļi

Tagad, kad par regulējuma gala variantu nobalsoja Eiropas Parlaments, noteikumi formāli jāapstiprina atbildīgo ES ministru Padomei, pirms tie varēs stāties spēkā.