Automobiļu radītās CO2 emisijas: fakti un skaitļi (infografika)

Cik daudz CO2 emisiju rada vieglie automobiļi? Vai elektroauto ir tīrāka alternatīva? Sk. infografikas.

Saskaņā ar Eiropas Vides aģentūras ziņojumu transports 2019. gadā radīja aptuveni ceturto daļu no ES kopējām CO2 emisijām, no kurām 71,7 % veidoja autotransports.

ES mērķis ir līdz 2050. gadam panākt transporta radīto siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu par 90 % salīdzinājumā ar 1990. gadu. Tas tiek darīts saistībā ar centieniem līdz 2050. gadam samazināt CO2 emisijas un līdz 2050. gadam panākt klimatneitralitāti saskaņā ar Eiropas zaļā kursa ceļvedi.

Infografikā ir parādīts, kā dažādas nozares (izņemot iekšzemes transportu) ES laikā no 1990. līdz 2019. gadam ir samazinājušas to radītās siltumnīcefekta gāzu emisijas.
CO2 emisiju dinamika ES pa nozarēm (1990–2019)

Transporta radītās emisijas pieaug

Transports ir vienīgā nozare, kuras radītās siltumnīcefekta gāzu emisijas pēdējo trīsdesmit gadu laikā ir palielinājušās, no 1990. līdz 2019. gadam pieaugot par 33,5 %.

Ievērojami ierobežot transporta radītās CO2 emisijas nebūs vienkāršs uzdevums, jo emisiju samazināšanas temps ir palēninājies. Pašreizējās prognozes liecina, ka transporta radīto emisiju samazinājums līdz 2050. gadam būs tikai 22 %, ievērojami atpaliekot no pašreizējiem mērķiem.

Infografikā ir parādīts, ka autotransports 2019. gadā veidoja 71,7 % no transporta radīto siltumnīcefekta gāzu emisiju ES un ka lielāko daļu šo emisiju ir radījušas vieglie automobiļi.
Transporta radītās emisijas ES

Visvairāk piesārņojuma rada vieglie automobiļi

Autotransports rada aptuveni piekto daļu no ES emisijām.

Pasažieru transporta radītās CO2 emisijas ievērojami atšķiras atkarībā no transporta veida. Vieglie pasažieru automobiļi rada ievērojamu piesārņojumu –– 61 % no ES autotransporta radītajām kopējām CO2 emisijām.

2018. gadā Eiropā vienu automobili vidēji izmantoja tikai 1,6 cilvēki. Izmantojuma palielināšana ar automobiļu koplietošanu vai pāreju uz sabiedrisko transportu, velobraukšanu un iešanu kājām varētu palīdzēt samazināt emisijas.


Vai elektrotransportlīdzekļi ir tīrāki?

Ir divi veidi, kā samazināt automašīnu radītās CO2 emisijas: padarot transportlīdzekļus efektīvākus vai mainot izmantoto degvielu. 2019. gadā lielākā daļa autotransporta Eiropā izmantoja dīzeļdegvielu (67 %), kam sekoja benzīns (25 %).

Tomēr elektrotransportlīdzekļi kļūst populārāki, veidojot 11 % no visiem jaunajiem 2020. gadā reģistrētajiem vieglajiem automobiļiem.

Elektrotransportlīdzekļu — akumulatoru baterijas elektrotransportlīdzekļu un no elektrotīkla uzlādējamu hibrīdelektrisku transportlīdzekļu — pārdošanas apjoms kopš 2017. gada ir pieaudzis un trīskāršojies 2020. gadā, kad sāka piemērot pašreizējos CO2 mērķrādītājus.

Elektriskie furgoni 2020. gadā veidoja 2,3 % no jauno reģistrēto furgonu tirgus daļas.

Lai aprēķinātu automobiļa radīto CO2 daudzumu, ir jāņem vērā ne tikai CO2, kas emitēts lietošanas laikā, bet arī emisijas, ko rada tā ražošana un apglabāšana.

Elektrotransportlīdzekļu ražošana un apglabāšana ir videi nedraudzīgāka nekā automobiļu ar iekšdedzes dzinēju ražošana un apglabāšana, un elektrotransportlīdzekļu emisiju līmenis atšķiras atkarībā no tā, kā tiek ražota elektroenerģija.

Tomēr, ņemot vērā tipisko energoresursu struktūru Eiropā, elektrotransportlīdzekļi jau ir izrādījušies tīrāki nekā transportlīdzekļi, ko darbina ar benzīnu. Tā kā ir paredzams, ka atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas īpatsvars nākotnē palielināsies, elektrotransportlīdzekļiem būtu jākļūst vēl mazāk kaitīgiem videi, jo īpaši ņemot vērā ES plānus padarīt akumulatorus ilgtspējīgākus.

Infografikā ir parādīts, ka jaunu vieglo pasažieru automobiļu radītās CO2 emisijas laikposmā no 2010. līdz 2019. gadam ir samazinājušās.
Jaunu vieglo pasažieru automobiļu radīto emisiju dinamika (CO2 g/km)

Tomēr palēninās centieni uzlabot jaunu automobiļu degvielas ekonomiju.

ES mērķi autotransporta radīto emisiju samazināšanai

ES ievieš jaunus CO2 emisiju mērķrādītājus nolūkā samazināt jaunu vieglo pasažieru automobiļu un vieglo komerciālo transportlīdzekļu (furgonu) radītās kaitīgās emisijas.

2021. gada jūlijā Eiropas Komisija ierosināja no 2025. gada samazināt vieglo automobiļu un furgonu radītās emisijas vēl par 15 %; tam sekos 55 % samazinājums attiecībā uz vieglajiem automobiļiem un 50 % samazinājums attiecībā uz furgoniem līdz 2030. gadam un visbeidzot nulles emisiju līmeņa panākšana līdz 2035. gadam.

Parlaments 8. jūnijā pieņēma sarunu nostāju, atbalstot gan Komisijas mērķi līdz 2035. gadam panākt nulles emisiju līmeni, gan 2030. gadam izvirzītos emisiju mērķrādītājus vieglajiem automobiļiem un furgoniem. Tagad Parlaments var sākt sarunas ar ES valstīm.

Citi ES pasākumi transporta radīto emisiju samazināšanai

Lai samazinātu autotransporta radītās emisijas, ES plāno papildināt ierosinātos CO2 mērķrādītājus vieglajiem automobiļiem un furgoniem:


  • ieviešot jaunu emisijas kvotu tirdzniecības sistēmu (ETS) autotransportam un ēkām
  • palielinot atjaunīgo degvielu īpatsvaru
  • atceļot nodokļu atvieglojumus fosilajām degvielām
  • pārskatot tiesību aktus alternatīvo degvielu infrastruktūras jomā, lai palielinātu jaudu

Lasiet vairāk par atjaunīgo ūdeņradi, kura kā tīras degvielas izmantošanu apsver EP deputāti.


EP deputāti ne tikai nosaka mērķrādītājus attiecībā uz automobiļu radītajām emisijām, bet arī pārskata citus pasākumus attiecībā uz lidmašīnām un kuģiem: iekļaujot jūras transportu emisijas kvotu tirdzniecības sistēmā; pārskatot aviācijai noteikto sistēmu un ierosinot ilgtspējīgākas degvielas aviācijai un kuģiem. Neraugoties uz to, ka aviācija un kuģniecība rada tikai aptuveni 8 % no ES kopējām emisijām, to radītās emisijas turpina pieaugt.

Iepazīstieties ar mūsu infografiku par ES progresu virzībā uz 2020. gada klimata pārmaiņu mērķrādītāju sasniegšanu

Plašāk par to, kā padarīt vieglos automobiļus un furgonus ilgtspējīgākus

Saistītie raksti