Ceļu satiksmes negadījumi ES: fakti un skaitļi (infografika) 

Atjaunināts: 
 
Izveidots:   
 

Kopīgot šo lapu: 

ES ir pietiekami augsti vidējie rādītāji ceļu satiksmes drošības jomā, bet kuras valsts ceļi ir visdrošākie? Lasīt tālāk, lai iepazītos ar ceļu satiksmes negadījumu statistiku ES valstīs.

Katru gadu ES vairāki tūkstoši cilvēku zaudē dzīvību vai gūst nopietnus ievainojumus ceļu satiksmes negadījumos. Pateicoties sociālo un tehnoloģiju jomu attīstībai, no 2001. līdz 2017. gadam ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo skaits samazinājās par 57,5%. Tomēr pēdējie dati liecina, ka bojā gājušo skaita samazinājuma tendence pēdējos gados ir palēninājusies.

Auto pasažieri veido 46% no bojāgājušo kopējā skaita. Mazaizsargātie satiksmes dalībnieki sastādīja 46% no bojāgājušo kopējā skaita: 21% gājēju, 14% motociklistu, 8% riteņbraucēju un 3% mopēdu braucēju. ES valstis ar labākajiem drošības rādītājiem ceļu satiksmē 2017. gadā bija: Zviedrija, Apvienotā Karaliste, Nīderlande. Sliktākie rādītāji satiksmes drošībā bija Rumānijā, Bulgārijā, Horvātijā.

Ceļu satiksmes negadījumu un bojā gājušo skaits katrā ES valstī, pēc ceļa un transporta veida un vecuma.  

Latvijā ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits 2017. gadā bija 70 nāves gadījumu uz miljonu iedzīvotāju, kas salīdzinot ar 2010. gadu ir samazinājums par 38%. Tomēr, lai sasniegtu ES vidējos rādītājus, ceļu satiksmes drošība joprojām ir jāuzlabo.

Saskaņā ar rīcībā esošiem datiem, 8% ceļu satiksmes negadījumu ar bojā gājušiem notika automaģistrālēs, 55% - vietējās nozīmes lauku ceļos un 37% - pilsētu teritorijās. Gandrīz 14% cilvēku, kas zaudējuši dzīvību uz ES ceļiem, ir 18 - 24 gadi veci, tai laikā, kad tikai 8% no kopīgā Eiropas iedzīvotāju skaita ir šajā vecuma grupā. Demogrāfisko pārmaiņu dēļ, vecāka gadagājuma cilvēku (virs 65 gadiem) īpatsvars palielinājās no 22% 2010. gadā līdz 27% 2017. gadā. 76% ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušie ir vīrieši un 24% sievietes, jaunāki par 15 gadiem veido 2%.


Ko dara ES, lai mazinātu ceļu satiksmes negadījumu skaitu?

16. aprīlī Parlaments galīgajā balsojumā apstrpināja jaunos noteikumus, kas paredz jauno mašīnu aprīkošanu ar 30 uzlabotiem drošības elementiem un funkcijām kā viedā ātruma palīgsistēma, brīdinājuma sistēma par vadītāja uzmanības izklaidēšanu un avārijas bremzēšanas sistēma. Drošības tehnoloģiju obligāta ierīkošana līdz 2038. gadam varētu palīdzēt glābt vairāk nekā 25 000 dzīvību un novērst vismaz 140 000 nopietnu ievainojumu, ņemot vērā, kā aptuveni 95% no visiem ceļu satiksmes negadījumiem pamatā ir cilvēka kļūda.

Lai padarītu ceļus drošākus, ES arī pastiprina noteikumus par infrastruktūras drošības pārvaldību un strādā pie kopīgo noteikumu izveides automatizētiem transportlīdzekļiem.