Atšķirība darba samaksā starp dzimumiem: definīcija un cēloņi

Strādājošās sievietes ES stundā pelna vidēji par 12.7% mazāk nekā viņu vīriešu kolēģi. Kā veidojas atšķirība darba samaksā starp dzimumiem un kādi ir tās iemesli?

Fotoattēls: 2017. gadā sieviešu vidējā bruto stundas izpeļņa bija par 16 % zemāka nekā vīriešu izpeļņa ES. ©Shutterstock.com/Delpixel.
©Shutterstock.com/Delpixel

Lai arī princips ''vienāda darba samaksa par vienādu vai vienādi vērtīgu darbu'' tika ieviests līdz ar Romas līgumu 1957. gadā, tā sauktā “atšķirība darba samaksā starp dzimumiem” joprojām turpina spītīgi pastāvēt, un pēdējā desmitgadē ir vērojami vien nenozīmīgi uzlabojumi.

Kas ir vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība un kā to aprēķina?


Vispārēja vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība (GPG) ir atšķirība starp vīriešu un sieviešu vidējo bruto izpeļņu stundā, kas izteikta procentos no vīriešu vidējās bruto izpeļņas stundā. Aprēķina pamatā ir darbinieka alga, pirms tiek atskaitīti ienākuma nodokļi un sociālās apdrošināšanas iemaksas. Aprēķinos tiek ņemti vērā tikai tie uzņēmumi, kuros ir desmit vai vairāk darbinieku. 2021. gadā ES vidējā vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība bija 12.7%.

Daži no vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirību iemesliem ir strukturāli un ir saistīti ar nodarbinātības, izglītības līmeņa un darba pieredzes atšķirībām. Ja neskatamies uz šiem faktiem, tad paliek koriģētā dzimumu darba samaksas atšķirība.

Dzimumu darba samaksas atšķirība ES


Eiropas Savienībā darba samaksas atšķirības ir ļoti dažādas. 2021. gadā vislielākās darba samaksas atšķirības starp dzimumiem bija šādās valstīs: Igaunijā (20,5 %), Austrijā (18,8 %), Vācijā (17,6 %), Ungārijā (17,3 %) un Slovākijā (16,6 %). Luksemburga atšķirības veiksmīgi izskaudusi. Citas valstis ar zemu samaksas atšķirības līmeni 2021. gadā: Rumānija (3,6 %), Slovēnija (3,8 %), Polija (4,5 %), Itālija (5 %) un Beļģija (5 %).


Uzzini vairāk, kā Eiropas Parlaments veicina dzimumu līdztiesību ES



Skaitļu interpretācija nav tik vienkārša, kā šķiet, jo mazāka dzimumu darba samaksas atšķirība konkrētā valstī nebūt nenozīmē lielāku dzimumu līdztiesību. Dažās dalībvalstīs zemākas darba samaksas atšķirības parasti ir saistītas ar zemāku sieviešu līdzdalību darba tirgū. Lielās atšķirības savukārt var norādīt uz sieviešu liekāku īpatsvaru nepilna darba laika nodarbināto vidū, vai tendenci sievietēm koncentrēties nelielā skaitā profesiju, kuras nereti ir zemāk atalgotas un zemāk vērtēta

Uzzini vairāk par vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirībām Eiropā: fakti un skaitļi

Kāpēc pastāv atšķirības darba samaksā starp dzimumiem?


Nepilna laika darbs


Sievietes vidēji veic lielāko daļu nepamanītā un neapmaksātā darba, tostarp bērnu aprūpi vai vecāku ģimenes locekļu aprūpi, kā arī mājas darbus.

Tādējādi sievietēm atliek mazāk laika algotam darbam. Saskaņā ar 2022. gada datiem tikai 8 % vīriešu ES strādā nepilnu darba laiku, tikmēr gandrīz trešdaļa sieviešu ES (28 %) nodarbinātas nepilnā darba laikā. Ņemot vērā gan neapmaksātu, gan apmaksātu darbu, sievietes nedēļā strādā vairāk stundu nekā vīrieši.

Karjeras izvēli ietekmē ģimenes pienākumi

Sievietes arī daudz biežāk ir tās, kurām ir pārtraukumi karjerā. 2018. gadā trešdaļa nodarbināto sieviešu ES pārtrauca darbu bērnu aprūpes dēļ, salīdzinot ar 1,3 % vīriešu. Bieži vien sievietes karjeras izvēli ietekmē aprūpes un ģimenes pienākumi.

Vairāk sieviešu zema atalgojuma nozarēs

Aptuveni 24% no kopējā vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības gadījumu skaita var izskaidrot ar nodarbināto sieviešu pārāk lielo īpatsvaru relatīvi zema atalgojuma nozarēs, piemēram, aprūpē, tirdzniecībā vai izglītībā. Tomēr sieviešu skaits zinātnes, tehnoloģiju un inženierzinātņu jomā ir palielinājies, 2021. gadā sievietes veidoja 41 % no darbaspēka.

Zemāk atalgotas un mazāk sievietes vadītājas amatos

Sievietēm arī ir mazākas iespējas ieņemt augstus amatus uzņēmumos: 2020. gadā sievietes veidoja trešdaļu (34 %) vadītāju ES, lai gan tās pārstāvēja gandrīz pusi no darbiniekiem. Aplūkojot atšķirības dažādās profesiju kategorijās, visneizdevīgākajā situācijā ir sievietes vadītājas amatos: viņas stundā pelna par 23 % mazāk nekā vīrieši šajā pašā pozīcijā.

Dažādi faktori


Sievietes ne tikai nopelna mazāk stundā, bet viņas arī veic vairāk neapmaksātu darbu, kā arī biežāk nekā vīrieši ir bezdarbnieces. Apvienojot visus šos faktorus vīriešu un sieviešu kopējā atalgojuma atšķirība ES (2018. gadā) ir gandrīz 37 %.

Atšķirību novēršana: ieguvumi

Vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība palielinās līdz ar vecumu - līdz ar karjeras attīstību un pieaugošajām ģimenes prasībām. Sievietēm ir mazāk iespēju ietaupīt un investēt naudu, kas veicina atšķirību palielināšanu un akumulāciju. Tādējādi sievietes ir pakļautas lielākam nabadzības un sociālās atstumtības riskam vecākā vecumā. Pensiju atšķirība starp dzimumiem ES 2020. gadā bija vairāk nekā 28 %.

Vienāds atalgojums ir ne tikai taisnīguma jautājums. Tas veicinātu ekonomikas izaugsmi, jo sievietes saņemtu vairāk ar iespēju tērēt vairāk. Tas palielinātu nodokļu bāzi un daļēji mazinātu slogu sociālā nodrošinājuma sistēmai. Novērtējumi liecina, ka sieviešu un vīriešu atalgojuma atšķirības samazinājums par vienu procenta punktu palielinātu iekšzemes kopproduktu par 0,1%.

Parlamenta pasākumi pret vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirībām

2022. gada decembrī EP sarunu vedēji un ES dalībvalstis panāca vienošanos, kas uzdod Eiropas Savienībā reģistrētām kompānijām nodrošināt pieejamību datiem par darbinieku algām. Šo datu pieejamība atvieglos algu salīdzināšanu katrā kompānijā, tādējādi palīdzot atklāt nevienādu darba samaksu dzimuma dēļ.

2023. gada marta plenārsēdē Parlaments pieņēma iepriekš panāktās vienošanās noteikumus par algu pārredzamību. Ja uzņēmuma algu pārskats parādīs, ka vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība sasniedz vai pārsniedz 5 %, darba devējam sadarbībā ar darbinieku pārstāvjiem būs kopīgi jāizvērtē uzņēmuma algas. Dalībvalstīm būs pienākums darba devējiem, kas noteikumus neievēros, piemērot sankcijas, piemēram, naudas sodus. Amatu nosaukumos un vakanču paziņojumos būs jāizmanto dzimumneitrāla valoda.

Lai saskaņotais noteikumu teksts stātos spēkā, tas oficiāli jāapstiprina Padomei.

Priekšlikums par jaunajiem noteikumiem izriet no Parlamenta 2021. gada janvārī pieņemtās rezolūcijas par ES dzimumu līdztiesības stratēģiju, kurā EP deputāti aicināja Eiropas Komisiju izstrādāt vērienīgu jaunu rīcības plānu ar skaidriem mērķiem ES valstīm, lai turpmāko piecu gadu laikā samazinātu darba samaksas atšķirības starp dzimumiem.

Parlaments vēlas veicināt dzimumu līdzsvaru uzņēmumu valdēs un atvieglot sievietēm un meitenēm iespējas sasniegt karjeras virsotni. 2022. gada novembrī EP deputāti pieņēma noteikumus, kuru mērķis ir uzņēmumos ieviest pārskatāmas darbā pieņemšanas procedūras, lai līdz 2026. gada jūnija beigām vismaz 40% direktoru bez izpildpilnvarām vai 33% no visiem direktoru amatiem būtu piešķirti sievietēm.

Uzzini vairāk, kā novērst vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības ES