Kāpēc Eiropas Savienībai ir svarīgi nodrošināt mākslīgā intelekta mūsdienīgu regulējumu?

Mākslīgā intelekta tehnoloģiju radītās iespējas un vienlaicīgi izaicinājumi norāda uz nepieciešamību veidot Eiropas Savienības līmeņa regulējumu attiecībā uz mākslīgā intelekta industriju.

Fotoattēls: Eiropas Parlaments vēlas stimulēt un regulēt mākslīgā intelekta attīstību ©Sittinan/AdobeStock.
Eiropas Parlaments vēlas stimulēt un regulēt mākslīgā intelekta attīstību ©Sittinan/AdobeStock.

EP deputātu mērķis ir nodrošināt, ka ES ir gatava mākslīgā intelekta (MI) turpmākās attīstības juridiskajiem un ētiskajiem aspektiem. Vairāk par EP Juridisko lietu komitejas (JURI) deputātu darbu MI jomā lasiet mūsu intervijā.

Viens no EP ziņotājiem Axel Voss (ETP, Vācija), atbildīgs par ziņojumu par mākslīgajam intelektam piemērojamo civiltiesiskās atbildības režīmu, atbild uz mūsu jautājumiem par to, kādas ir ES iespējas risināt juridiskās neskaidrības, ko rada mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošana.

Kādas problēmas EP vēlas atrisināt?


Lai gan Eiropas spēkā esošais civiltiesiskās atbildības regulējums aptver lielāko daļu iespējamo scenāriju, jaunās tehnoloģijas, kuru darbības pamatā ir mākslīgais intelekts, tomēr atklāj vairākus neatrisinātus jautājumus. Mākslīgā intelekta kļūdainas darbības gadījumā, piemēram, būs diezgan grūti tiesiski izvērtēt un nošķirt nolaidīgu no nenolaidīgas rīcības. Kurš konkrēti būs atbildīgs, ja mākslīgā intelekta vadīts robots nodara kaitējumu gājējam sabiedriskajā telpā vai kļūdās operācijas laikā? Eiropas Parlaments vēlas ierosināt sagatavot darba mehānismu, kas aptvertu visu risku spektru, kā arī iespējamo kaitējumu, ko var radīt mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošana tā dažādās lietojumprogrammās.

Uzzināt vairāk par to, kā Eiropas Parlaments vēlas aizsargāt patērētājus pret MI radītiem riskiem.

Kādas priekšrocības ir ES līmeņa regulējumam?

 

Esmu stingri pārliecināts, ka tikai Eiropas Savienībai ir jāreglamentē digitālās tehnoloģijas, jo datu migrācija neaprobežojas ar valstu robežām. Ja ES vēlas turpināt digitālo transformāciju, mums ir jābūt vienotiem un jārīkojas drosmīgi. Mums ir jāpārtrauc direktīvu izmantošana šajā jomā, darbu organizējot balstoties tikai uz regulām, kas ir obligāti piemērojamas ES valstu normatīvajā regulējumā, lai reāli saskaņotu digitālo vienoto tirgu. Daudzas lietas no iepriekšējā likumdošanas perioda (piemēram, Autortiesību direktīva, Digitālā satura direktīva, Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīva) rezultējas 27 valstu dažādos tiesību aktos, kā arī dažādās juridiskajās interpretācijās, lai gan to pamatā ir viens un tas pats noteikumu kopums. Tā ir situācija, ko mēs vairs nedrīkstam pieļaut.

EP deputāts Ibán García del Blanco (S&D, Spānija) ir atbildīgs par ziņojumu par mākslīgā intelekta, robotikas un saistīto tehnoloģiju ētisko aspektu satvaru. Viņš atbildēja uz jautājumiem par mākslīgā intelekta radītajiem riskiem un ieguvumiem.

Vai mākslīgais intelekts rada ētikas jautājumus? Kādi ir galvenie riski un iespējas, kas saistīti ar MI tehnoloģijām?


Tāpat kā jebkura jauna tehnoloģija, arī mākslīgais intelekts rada zināmus riskus. Ir skaidrs, ka mēs nedrīkstam pieļaut, ka tiek pārkāpts mūsu privātums vai, ka tiek izmantoti algoritmi diskriminējošos nolūkos. Taču tā ir arī iespēja padarīt mūsu sabiedrību taisnīgāku, sociālā un vides ziņā ilgtspējīgāku, izmantojot normatīvos paredzētās pārbaudes iespējas un valsts kontroles sistēmas.

Mākslīgais intelekts arī ieviesīs būtiskas izmaiņas darba tirgū un sabiedrības dzīvē kopumā, radot nopietnu izaicinājumu valsts iestādēm attiecībā uz darbaspēka reorganizāciju un nodrošinot, ka ieguvumi no jaunajām tehnoloģijām nepaliek atsevišķu cilvēku rokās. Nevienu nedrīkst atstāt novārtā.

Kāpēc mums ir nepieciešams ES tiesiskais regulējums attiecībā uz mākslīgā intelekta un robotikas ētiskajiem aspektiem?


Lai nodrošinātu, ka visa sabiedrība gūst labumu no progresa, ir būtiski izveidot tiesisko regulējumu, kas nosaka, kuri ētikas principi ir jāņem vērā šo jauno tehnoloģiju izstrādes procesā, īstenošanā un darbībā - no piekļuves datiem līdz rezultātu stingrai kontrolei.

Mūsu mērķis ir aizsargāt sabiedrības intereses un veicināt uzticēšanos ES iedzīvotāju vidū. Tajā pašā laikā mēs vēlamies izveidot uzticamu [tiesisko] sistēmu, kas sniedz pievienoto vērtību mūsu uzņēmumiem tirgū, un kas padara Eiropas mākslīgo intelektu - un tos, kas to izmanto - atpazīstamu kā drošu un uzticamu Eiropā un pasaulē. Mūsu mērķis ir mākslīgais intelekts ar perspektīvu cilvēku dzīves uzlabošanai.

Ziņojums par intelektuālā īpašuma tiesībām saistībā ar mākslīgā intelekta tehnoloģiju attīstību ir trešais ziņojums MI pakotnē. EP atbildīgais ziņotājs - Stéphane Séjourné (''Renew Europe'', Francija).

Saistītie raksti