Koronavīruss: pasažieru tiesības ES 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

Zini savas pasažiera tiesības Covid-19 pandēmijas laikā ©Synthex/Adobe Stock.  

Lidojums atcelts Covid-19 dēļ? Nevēlies vai neļauj ceļot? Esi informēts par savām pasažiera tiesībām ES ārkārtējās situācijas laikā.

Vairākas ES valstis, lai novērstu koronavīrusa pandēmijas izplatību, ir ieviesušas ierobežojušos pasākumus, piemēram, ceļošanas ierobežojumi, karantīnas zonas un teritorijas izolācija. Īstenotiem pasākumiem ir liela ietekme uz transporta un tūrisma nozari, tāpēc svarīgi ir pārliecināties, ka zini savas pasažiera tiesības.


Eiropas Komisija 18. martā nāca klajā ar skaidrojošam vadlīnijām par ES pasažieru tiesību regulējumu saistībā ar Covid-19 izraisīto mainīgo situāciju, lai nodrošinātu tiesību saskaņotu piemērošanu un pasažieru aizsardzību visās ES valstīs.

Ko darīt, ja mans lidojums tiek atcelts?


Aviokompānija, kuras lidojumus tiek atcelts, neatkarīgi no iemesla, ir pienākums piedāvāt pasažieriem iespēju izvēlēties starp trim risinājumiem:


a) atlīdzinājums (kompensācija),
b) maršruta maiņa, pēc iespējas ātrāk, vai
c) maršruta maiņa vēlākā datumā pēc pasažiera ieskatiem.


Ja pasažieris izvēlas maršruta maiņu, tiklīdz iespējams, jāņem vērā, ka var rasties ievērojama kavēšanās, ņemot vērā ierobežoto lidojumu skaitu un valstu ieviestos pasākumus Covid-19 uzliesmojuma apkarošanai.

Vai man ir tiesības uz viesnīcu un maltītēm ceļojuma atcelšanas gadījumā?


Gaisa pārvadātājiem ir pienākums, bez izņēmuma, nodrošināt bezmaksas ēdināšanu, atspirdzinājumus un izmitināšanu viesnīcā pasažieriem, kuru lidojums ir atcelts, un kuri ir izvēlējušies iespēju mainīt maršrutu ‘’pēc iespējas ātrāk’’.

Vai man ir tiesības saņemt kompensāciju?


Aviopasažieriem ir tiesības saņemt kompensāciju, ja viņu lidojums ir atcelts mazāk nekā divas nedēļas pirms izlidošanas datuma, vai lidojuma atcelšanu nav izraisījuši “ārkārtēji apstākļi”. Šo izņēmumu var piemērot koronavīrusa uzliesmojuma situācijā, kad valsts iestāžu veiktie pasākumi Covid-19 pandēmijas apkarošanai kavē aviosabiedrību normālu darbību.

Ja es vēlos atcelt savu ceļojumu?


Ja pasažieris atceļ braucienu pēc savas iniciatīvas, atlīdzības apjoms ir atkarīgs no iegādātās biļetes veida, saskaņā ar pārvadātāja noteikumiem un nosacījumiem. Lai iegūtu sīkāku informāciju, aicinām sazināties ar pārvadātāju.

Eiropas Savienība ir vienīgā vieta pasaulē, kur visiem iedzīvotājiem, kas ceļo ar lidmašīnu, vilcienu, kuģi vai autobusu, ir garantētas pasažieru tiesības pilnā apjomā.

Apturēt tukšos lidojumus


Lidostu noteikumi uzliek aviosabiedrībām pienākumu izmantot lielāko daļu no tām piešķirtajām pacelšanās un nosēšanās nišām pašreizējā plānošanas periodā, ja tās nevēlas zaudēt kvotas nākamajā sezonā. Eiropas Parlaments 26. marta plenārsēdē apstiprināja Eiropas Komisijas priekšlikumu uz laiku apturēt pašreizējos ES noteikumus par lidostu laika nišām. Tas ļaus gaisa pārvadātājiem pārtraukt tā dēvētos "spoku lidojumus" pandēmijas laikā.

Pirms pieņemtie pasākumi varēs stāties spēkā, tie vēl oficiāli jāapstiprina Padomei.