Covid-19 pandēmijas apkarošana: ES īstenoto pasākumu hronoloģija

ES veic virkni pasākumus Covid-19 pandēmijas un tās seku apkarošanai. Aicinām iepazīties ar pasākumu hronoloģisku pārskatu, lai uzzinātu par ES paveikto katrā no jomām.

Cīņā ar Covid-19 pandēmiju ES apstiprināja vairākus atbalsta pasākumus tādās sabiedrībai svarīgās jomās kā veselības aprūpe, pētniecība, ekonomika, nodarbinātība, tūrisms un transporta nozare, kā arī sniedz atbalstu partnervalstīm ārpus ES, lai palīdzētu tām pārvarēt Covid-19 izraisīto krīzi. Laika līnijā tematiski apkopoti nozīmīgākie pasākumi, kas tiek īstenoti kopš 2020. gada janvāra.

Aicinām ielūkoties arī 2021. gada un 2022. gada īstenoto pandēmijas apkarošanas pasākumu hronoloģijā.

VESELĪBAS APRŪPE

Atbalsts sabiedrības veselības nozarēm un medicīniskā aprīkojuma pieejamības nodrošināšana

  • infographic illustration

    20 miljoni ātro antigēna testu dalībvalstīm

    2020. gada 18. decembris

    Eiropas Komisija ierosina kopīgus noteikumus par ātro antigēna testu izmantošanu, validēšanu un rezultātu savstarpēju atzīšanu. Dalībvalstīm tiek darīti pieejami vairāk nekā 20 miljoni testu.

  • infographic illustration

    Programma “ES veselība”

    2020. gada 14. decembris

    Padomes un Parlamenta sarunu vedēji vienojas par programmu “ES veselība”, kuras mērķis ir novērst pārrobežu veselības apdraudējumus un veidot noturīgas veselības aizsardzības sistēmas Eiropā. Pateicoties Parlamenta pūliņiem, finansējums 2021.–2027. gadam tika palielināts līdz 5,1 miljardam eiro. Eiropas Komisija ar šo jauno programmu iepazīstināja 28. maijā.

  • infographic illustration

    Programma “ES veselība”

    2020. gada 13. novembris

    Eiropas Parlaments pieņem nostāju par programmu “ES veselība”, kuras mērķis ir novērst pārrobežu veselības apdraudējumus un veidot noturīgas Eiropas veselības aizsardzības sistēmas. Eiropas Komisija nāca klajā ar šo jauno programmu 28. maijā.

  • infographic illustration

    Eiropas veselības savienība

    2020. gada 11. novembris

    Komisija iepazīstina ar pirmo pasākumu kopumu tādas Eiropas veselības savienības izveidei, kas nodrošina lielāku sagatavotību un reaģēšanas spējas pašreizējā un turpmākajās veselības krīzēs. Priekšlikumā ir iekļauts ES ārkārtas reaģēšanas mehānisms, ko plānots izveidot, lai neatkarīgi un ātrāk izsludinātu ārkārtas situāciju, un plašākas pilnvaras Eiropas Zāļu aģentūrai (EMA) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centram (ECDC).

  • infographic illustration

    Medicīniskā aprīkojuma importa atvieglošana

    2020. gada 28. oktobris

    Lai atvieglotu medicīniskā aprīkojuma importu no trešām valstīm, uz laiku tiek atcelti muitas nodokļi un PVN imports. Šis atbrīvojums, kas jau piemērojams no 2020. gada 30. janvāra, tiek pagarināts līdz 2021. gada aprīlim. Turklāt ar jaunajiem noteikumiem piešķirs PVN atvieglojumus vakcīnu un testēšanas komplektu pārdošanai slimnīcām un ģimenes ārstiem.

  • infographic illustration

    Zāļu trūkuma novēršana

    2020. gada 17. septembris

    Eiropas Parlaments pieņēma rezolūcijas projektu, kurā aicina nodrošināt lielāku ES pašpietiekamību veselības aizsardzības jomā, nodrošinot piegādes, atjaunojot farmaceitisko ražošanu uz vietas un nodrošinot valstu veselības stratēģiju ciešāku koordināciju ES līmenī

  • infographic illustration

    Pastiprināts atbalsts ārstēšanai ar konvalescentu plazmu

    2020. gada 31. jūlijs

    Vairāk nekā 200 asinsdonoru centru visā Eiropas Savienībā var pieteikties finansējumam plazmaferēzes aprīkojuma [donoru plazmas ņemšanas aprīkojuma] iegādei, lai atbalstītu jaunu Covid-19 pacientu ārstēšanu.

  • infographic illustration

    ES piekļuve remdesivīram

    2020. gada 28. jūlijs

    Pateicoties noslēgtajam līgumam ar farmācijas uzņēmumu Gilead par Veklury [remdesivīrs] par ārstēšanas devu nodrošināšanu, dalībvalstīm un Apvienotajai Karalistei ir pieejamas Veklury partijas tūlītējām vajadzībām. Veklury bija pirmās Covid-19 ārstēšanai paredzētās zāles, kam piešķirta izplatīšanas atļauja ES līmenī.

  • infographic illustration

    Sagatavotības stiprināšana turpmākiem uzliesmojumiem

    2020. gada 15. jūlijs

    Komisija nāk klajā ar tūlītējiem īstermiņa pasākumiem, kam jāstiprina ES veselības sistēmu sagatavotība Covid-19 uzliesmojumiem, tostarp pasākumi testēšanas tvēruma paplašināšanai, piekļuves zālēm un medicīniskajām ierīcēm nodrošināšanai un sezonālās gripas radītā sloga samazināšanai.

  • infographic illustration

    Jaunā programma “ES Veselība”

    2020. gada 10. jūlijs

    Eiropas Parlaments pieņemtajā rezolūcijā pauž savu nostāju par turpmāko ES sabiedrības veselības stratēģiju pēc Covid-19, uzsverot, ka jāpalielina ES pilnvaras sabiedrības veselības jomā. Eiropas Komisija 28. maijā ierosināja jauno programmu “ES Veselība” (EU4Health), lai nodrošinātu labāku noturību pret krīzēm, uzlabojot ES spējas efektīvi reaģēt uz turpmākiem lieliem pārrobežu veselības apdraudējumiem un stiprinot dalībvalstu veselības sistēmas.

  • infographic illustration

    Atlikta jauno prasību piemērošana medicīniskām ierīcēm

    2020. gada 17. aprīlis

    Lai novērstu svarīgāko medicīnisko ierīču trūkumu vai kavēšanos ar to laišanu tirgū, Eiropas Parlaments nolemj atlikt jaunās Medicīnisko ierīču regulas piemērošanu.

  • infographic illustration

    Ārkārtas atbalsta sniegšana veselības aprūpes nozarēm

    2020. gada 17. aprīlis

    ES no sava budžeta mobilizē vairāk nekā 3 miljardus eiro, kas tiks novirzīti medicīnisko preču krājumu sadalei, aprīkojuma un pacientu transportēšanas koordinēšanai un mobilo slimnīcu būvniecības atbalstam. Ilgākā termiņā no fondu līdzekļiem tiks atbalstītas testēšanas spējas un pētniecība.

  • infographic illustration

    Medicīniskā aprīkojuma importa atvieglošana

    2020. gada 3. aprīlis

    Lai vieglāk būtu saņemt medicīnisko aprīkojumu no trešām valstīm, šo preču importam uz laiku ir atcelti muitas nodokļi un PVN.

  • infographic illustration

    Kopēju ES medicīniskā aprīkojuma rezerves krājumu izveide

    2020. gada 20. marts

    ES izveido plaušu ventilatoru, atkārtoti lietojamu aizsargmasku, laboratoriju aprīkojuma un terapijas iekārtu stratēģiskus krājumus (“rescEU”), lai palīdzētu dalībvalstīm, kam šī aprīkojuma trūkst.

  • infographic illustration

    Ražošanas jaudas palielināšana

    2020. gada 20. marts

    Lai palielinātu ražošanas apjomu, kļūst brīvi pieejami Eiropas saskaņotie standarti medicīniskajām precēm (sejas aizsargmaskām, aizsargapģērbam, elpceļu aizsargierīcēm utt.).

  • infographic illustration

    Eiropas ekspertu grupas izveide

    2020. gada 17. marts

    Ekspertu grupa, kuras sastāvā ir septiņi epidemiologi un virusologi no dažādām dalībvalstīm, izstrādā zinātniski pamatotas ES reaģēšanas pamatnostādnes un koordinē riska pārvaldības pasākumus.

  • infographic illustration

    Individuālā aizsargaprīkojuma pieejamības nodrošināšana

    2020. gada 15. marts

    Jāatļauj individuālo aizsarglīdzekļu (aizsargmasku, sejas vairogu, aizsargapģērbu utt.) eksports uz valstīm ārpus ES.

  • infographic illustration

    Medicīniskā aprīkojuma kopīga iegāde

    2020. gada 28. februāris

    Dalībvalstis apvieno spēkus, piedalīdamās kopīgā iepirkuma līgumā, lai iegādātos aizsargaprīkojumu (cimdus, maskas, kombinezonus utt.), plaušu ventilatorus un testēšanas komplektus.

PĒTNIECĪBA

Atbalsts pētniecībai un inovācijai, lai atklātu vakcīnu un efektīvas ārstēšanas metodes

  • infographic illustration

    Otrā apstiprinātā vakcīna

    2021. gada 6. janvāris

    ES piešķir tirdzniecības atļauju ar nosacījumiem Moderna izstrādātajai Covid-19 vakcīnai.

  • infographic illustration

    Visā ES sākas vakcinācija

    2020. gada 27. decembris

    Visā ES sākas vakcinācija pret Covid-19. Vispirms tiek vakcinēti prioritāro grupu iedzīvotāji saskaņā ar ES valstu vakcinācijas stratēģijām.

  • infographic illustration

    Pirmā apstiprinātā vakcīna

    2020. gada 21. decembris

    Pēc Eiropas Zāļu aģentūras (EMA) pozitīva zinātniskā ieteikuma Komisija piešķir pirmo tirdzniecības atļauju ar nosacījumiem BioNTech/Pfizer izstrādātajai Covid-19 vakcīnai. Dalībvalstis apstiprina šo atļauju.

  • infographic illustration

    Līgumi attiecībā uz Covid-19 vakcīnām

    2020. gada 25. novembris

    ES ir parakstījusi līgumus ar uzņēmumiem “AstraZeneca”, “Sanofi-GSK”, “Janssen Pharmaceutica NV”, “BioNTech-Pfizer”, “CureVac” un “Moderna”, lai dalībvalstis varētu iegādāties vakcīnas. Ir iespējama arī ziedošana valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem vai novirzīšana citām Eiropas valstīm.

  • infographic illustration

    ES kā viens no vadošajiem COVAX līdzekļu devējiem

    2020. gada 12. novembris

    Covid-19 vakcīnu globālās piekļūstamības mehānisms ir daļa no pasaules mēroga sadarbības, kuras mērķis ir paātrināt Covid-19 testu, ārstēšanas un vakcīnu izstrādi, ražošanu un vienlīdzīgu piekļūstamību. ES ieguldīs 500 miljonus EUR, lai nodrošinātu vakcīnas valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem.

  • infographic illustration

    Efektīvas vakcinācijas stratēģijas

    2020. gada 15. oktobris

    Komisija iepazīstina ar galvenajiem elementiem dalībvalstu Covid-19 vakcinācijas stratēģijās, tostarp principu, ka prioritārās grupas jāvakcinē vispirms.

  • infographic illustration

    Pirmais līgums ar uzņēmumiem par vakcīnu pret Covid-19 iegādi

    2020. gada 18. septembris

    ES oficiāli parakstīja līgumus ar farmācijas uzņēmumiem “AstraZeneca”, “Sanofi’’ un ‘’GSK’’, kas ļaus visām ES dalībvalstīm iegādāties vakcīnu pret Covid-19, atbalstīt valstis, kurām trūkst līdzekļu vakcīnas iegādei, vai novirzīt citām Eiropas valstīm.

    Eiropas Komisija turpina apspriest līdzīgus nolīgumus ar citiem vakcīnu ražotājiem.

  • infographic illustration

    128 miljoni eiro ar vakcīnām saistītajiem pētījumiem un diagnostikai

    2020. gada 11. augusts

    ES atbalsta 23 pētniecības projektus, piešķirot tiem 128 miljonus eiro. Finansējums tiks nodrošināts no ES pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020”. Atvēlētie līdzekļi papildina 48,25 miljonus eiro, kas iepriekš tika piešķirti 18 pētniecības projektiem, lai strādātu pie vakcīnas izstrādes, jaunām ārstēšanas metodēm un ātrās diagnostikas testiem, vienlaikus uzlabojot gatavību un spējas reaģēt uz uzliesmojumiem.

    2020. gada 12. maijā Novatorisku zāļu ierosme darīja pieejamus 117 miljonus eiro, atbalstot astoņus liela mēroga projektus, kuros tiek izstrādātas ārstēšanas un diagnostikas metodes.

  • infographic illustration

    75 miljoni eiro vakcīnu izstrādes uzņēmumam ''CureVac''

    2020. gada 6. jūlijs

    Eiropas Investīciju banka (EIB) un inovatīvs Vācijas uzņēmums CureVac noslēdz 75 miljonu eiro aizdevuma līgumu, lai atbalstītu uzņēmuma darbu pie vakcīnas izstrādes un ražošanu, ieskaitot CureVac kandidējošo vakcīnu pret SARS-CoV-2 vīrusu.

  • infographic illustration

    Paātrināta procedūra vakcīnas izstrādei

    2020. gada 10. jūlijs

    Eiropas Parlaments apstiprināja īslaicīgu atkāpi no dažiem klīnisko pētījumu noteikumiem, kas ļaus ātrāk izstrādāt Covid-19 vakcīnas un zāles.

  • infographic illustration

    Vispasaules līdzekļu devēju pasākums, lai finansētu darbu pie diagnostikas un vakcīnu izstrādes

    2020. gada 27. jūnijs

    Kampaņas “Global Goal: Unite for our Future” līdzekļu devēju samitā tika mobilizēti 6,15 miljardi eiro papildu finansējumam. Līdz ar to globālajā reaģēšanā uz koronavīrusu rīkotajā līdzekļu došanas maratonā tika iezīmēti gandrīz 16 miljardi eiro. Eiropas Savienība un tās globālie partneri uzsāka iniciatīvu 4. maijā, aicinot valstis un organizācijas visā pasaulē piesaistīt finansējumu, lai atbalstītu darbu pie koronavīrusa diagnostikas, terapiju metožu un vakcīnu izstrādes.

  • infographic illustration

    ES Vakcīnu stratēģija

    2020. gada 17. jūnijs

    Eiropas Komisija nāk klajā ar Eiropas stratēģiju, lai paātrinātu Covid-19 vakcīnu izstrādi, ražošanu un izplatīšanu.

  • infographic illustration

    100 miljoni eiro vakcīnu izstrādei

    2020. gada 11. jūnijs

    Eiropas Investīciju banka atbalsta imūnterapijas uzņēmumu BioNTech SE ar 100 miljonu eiro aizdevumu Covid-19 vakcīnu programmas izstrādei.

  • infographic illustration

    314 miljoni eiro inovatīviem uzņēmumiem

    2020. gada 8. jūnijs

    Ar Eiropas Inovācijas padomes (EIP) pilotshēmas “Accelerator” starpniecību, Eiropas Komisija piešķir gandrīz 166 miljonus eiro 36 uzņēmumiem, kas palīdzēs cīnīties ar koronavīrusu, atbalstīs ekonomikas atveseļošanu un darbosies novatoriskos projektos. Tam papildus vēl 36 uzņēmumiem atvēlēti vairāk nekā 148 miljoni eiro ar mērķi palīdzēt īstenot Eiropas atveseļošanas plānu. Vēl citi 139 uzņēmumi ir saņēmuši jaunieviesto Covid-19 izcilības zīmogu.

  • infographic illustration

    Papildu 122 miljoni eiro pētniecības un inovācijas atbalstam

    2020. gada 19. maijs

    Eiropas Komisija izsludina jauno uzaicinājumu iesniegt piedāvājumu projektiem, kuriem būtu jāpārorientē ražošana tā, lai ātri varētu saražot būtiski svarīgo medicīnisko aprīkojumu un materiālus, kas nepieciešami testēšanai, ārstēšanai un profilaksei, kā arī veicinātu labāku izpratni par koronavīrusa epidēmijas sociālekonomisko ietekmi un ietekmi uz uzvedību, kas palīdzēs uzlabot ārstēšanas un profilakses stratēģiju. Finansējums 122 miljonu eiro apmērā mobilizēts no pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020”.

  • infographic illustration

    Datu kopīgošanas platforma pētniekiem

    2020. gada 20. aprīlis

    Lai atbalstītu Eiropas un pasaules pētniekus cīņā pret koronavīrusa uzliesmojumu, Eiropas Komisija kopā ar vairākiem partneriem atklāja Eiropas “Covid-19 datu platformu”, kuras uzdevums ir ātri apkopot pieejamos pētniecības datus un tos kopīgot.

EKONOMIKA

Atbalsts finanšu nozarei un uzņēmumiem

  • infographic illustration

    Vienošanās par Atveseļošanas un noturības mehānismuVienošanās par Atveseļošanas un noturības mehānismu

    2020. gada 18. decembris

    Padomes un Parlamenta sarunu vedēji vienojas par noteikumiem attiecībā uz Atveseļošanas un noturības mehānismu, kas ir svarīgākais Covid-19 atveseļošanas plāna instruments. Tas darīs pieejamus 672,5 miljardus eiro aizdevumu un dotāciju veidā, lai ES valstīs atbalstītu reformas un investīcijas.

  • infographic illustration

    Apstiprināts ilgtermiņa budžets 2021.–2027. gadam

    2020. gada 16. decembris

    Parlaments plenārsēdē apstiprina ES nākamo septiņu gadu budžetu. Kopā ar Covid-19 atveseļošanas pasākumu kopumu tas ļaus ES nodrošināt 1,8 triljonus eiro investīcijās noturīgākai, zaļākai un digitālākai Eiropai. Sarunās ar Padomi EP deputāti panāca ievērojami lielāku budžetu jaunajai programmai “ES veselība”.

  • infographic illustration

    Kompromiss attiecībā uz ES ilgtermiņa budžetu

    2020. gada 10. novembris

    Parlamenta sarunu grupa panāk provizorisku vienošanos par ES budžetu 2021.–2027. gadam. Parlaments panāk, ka papildus paketei, par kuru jūlijā tika panākta vienošanās ES augstākā līmeņa sanāksmē, tiek piešķirti 16 miljardi eiro. Ar 15 miljardiem eiro stiprinās pamatprogrammas, kuru mērķis ir aizsargāt iedzīvotājus no Covid-19 pandēmijas un sniegt iespējas nākamajai paaudzei. Viens miljards eiro paredzēts mērķim uzlabot spēju reaģēt uz vajadzībām un krīzēm nākotnē.

  • infographic illustration

    6,2 miljardi eiro krīzes pārvarēšanai un vakcīnu ieviešanas paātrināšanai

    2020. gada 17. septembris

    Eiropas Parlaments apstiprina lēmumu palielināt 2020. gada budžetu par 6,2 miljardiem eiro: Kohēzijas fondiem papildu tiks piešķirti 5,1 miljardu eiro, lai nodrošinātu, ka tiks segti dalībvalstu atmaksas pieprasījumi par veiktiem pasākumiem krīzes pārvarēšanai; un 1,1 miljards eiro tiek izmantots Covid-19 vakcīnas izstrādei un ieviešanai.

  • infographic illustration

    Eiropas Parlaments paver ceļu atveseļošanas plāna finansēšanai

    2020. gada 16. septembris

    Eiropas Parlamenta deputāti septembra plenārsēdē paātrinātā procedūrā pieņem sagatavoto atzinumu par pašu resursu lēmumu, kas ļaus ES aizņemties atveseļošanas plāna finansēšanai nepieciešamos 750 miljardus eiro. EP deputāti atkārtoti aicina nodrošināt ES jaunus ieņēmumu avotus, kas ļaus segt vismaz ar atveseļošanas plānu saistītās izmaksas.

  • infographic illustration

    Eiropas Parlaments pauž nožēlu par samazinājumiem daudzgadu budžetā

    2020. gada 23. jūlijs

    EP deputāti apstiprina rezolūciju par ES valstu un valdību vadītāju ārkārtas sanāksmē (2020. gada 17. – 21. jūlijā) panākto vienošanos par daudzgadu budžetu un atveseļošanas plānu. Rezolūcijas tekstā Eiropas Parlaments atzinīgi vērtē vienošanos par atveseļošanas plāna kopējo apmēru, tomēr kritizē samazinājumus daudzgadu budžeta programmās un aicina uzņemties noteiktas saistības par jauniem ES ieņēmumu avotiem, norādot, ka EP ir gatavs noraidīt piedāvāto daudzgadu budžeta projektu, ja Padomes politiskā vienošanās netiks uzlabota. Deputāti arī uzstāj, ka Parlamentam jābūt pilnībā iesaistītam lēmumu pieņemšanā attiecībā uz atveseļošanas plānu.

  • infographic illustration

    Noteikumu par kapitāla prasībām atvieglošana, lai veicinātu aizdevumu izsniegšanu uzņēmumiem un mājsaimniecībām

    2020. gada 19. jūnijs

    Eiropas Parlaments pieņem grozījumus noteikumos par kapitāla prasībām, kas ļaus bankām krīzes laikā līdzsvarot zaudējumus un turpināt izsniegt aizdevumus uzņēmumiem un mājsaimniecībām uz elastīgākiem nosacījumiem, mazinot pandēmijas ekonomisko ietekmi.

  • infographic illustration

    ECB pandēmijas ārkārtas aktīvu iepirkumu programma (līdz 1350 miljardiem eiro)

    2020. gada 4. jūnijs

    Eiropas Centrālā banka (ECB) palielina Pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programmas (PĀAIP) kopējo apjomu par 600 miljardu eiro līdz 1350 miljardiem eiro. Privātā un publiskā sektora vērtspapīru pagaidu aktīvu iegādes programma 750 miljardu eiro apmērā tika uzsākta 2020. gada martā papildus jau mobilizētiem 120 miljardiem eiro pandēmijas izraisītās ārkārtas situācijas risināšanai.

  • infographic illustration

    750 miljardi eiro, lai atbalstītu ekonomikas, nodarbinātības un sociālās situācijas apveseļošanās procesu

    2020. gada 27. maijs

    Vairākums EP deputātu atzinīgi novērtēja Eiropas Komisijas piedāvāto 750 miljardus eiro vērtu atveseļošanas plānu un jaunā instrumenta izveidi - ‘’Next Generation EU’’, kura mērķis ir novērst Covid-19 pandēmijas radīto kaitējumu. Atveseļošanas plānu 27. maija plenārsēdē prezentēja Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, un tas būs iekļauts pārskatītā ES daudzgadu budžetā 2021.-2027. gadam.

  • infographic illustration

    Maksimāla elastība ES struktūrfondu izmantošanā

    2020. gada 23. aprīlis

    Jauni pasākumi ļaus dalībvalstīm pārvirzīt līdzekļus starp trim galvenajiem kohēzijas fondiem (Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu un Kohēzijas fondu), starp dažādām reģionu kategorijām un starp fondu īpašajām prioritārajām jomām.

  • infographic illustration

    EIB atbalsts ekonomikai (65 miljardi eiro)

    2020. gada 16. aprīlis

    Eiropas Investīciju banka izveido 25 miljardus eiro lielu garantiju fondu, kas nozīmē, ka kopā ar jau piešķirtajiem 40 miljardiem eiro Eiropas ekonomikas atbalstam ir mobilizēti līdz pat 200 miljardiem eiro.

  • infographic illustration

    Eiropas ceļvedis ierobežošanas pasākumu pakāpeniskai izbeigšanai

    2020. gada 15. aprīlis

    Eiropas Komisija un Eiropadome sniedz dalībvalstīm padomus un ieteikumus par ierobežošanas pasākumu atcelšanu.

  • infographic illustration

    Tūlītēja palīdzība vismaz 100 000 mazajiem un vidējiem uzņēmumiem

    2020. gada 6. aprīlis

    Tā kā krīze smagi skārusi Eiropas mazos un vidējos uzņēmumus, ES novirza to atbalstam finansējumu aptuveni 8 miljardu eiro apmērā.

  • infographic illustration

    ES struktūrfondi būtiskiem ieguldījumiem un resursiem (37 miljardi eiro)

    2020. gada 27. marts

    Lai atbalstītu veselības aprūpes sistēmas, mazos un vidējos uzņēmumus un darba tirgu, ES ir atvēlējusi struktūrfondu līdzekļus 37 miljardu eiro apmērā Investīciju iniciatīvai reaģēšanai uz koronavīrusu.

  • infographic illustration

    Lielāka fiskālā elastība

    2020. gada 23. marts

    Lai dalībvalstis varētu uzņemties ārkārtas izdevumus krīzes pārvarēšanai, ES padara elastīgākus budžeta noteikumus.

  • infographic illustration

    Pārskatīti valsts atbalsta noteikumi

    2020. gada 19. marts

    Dalībvalstis var elastīgi piemērot valsts atbalsta noteikumus, lai visu veidu uzņēmumiem garantētu pietiekamu likviditāti un lai palīdzētu uzņēmumiem turpināt saimniecisko darbību.

NODARBINĀTĪBA UN SABIEDRĪBA

Atbalsts mājsaimniecību ienākumiem un darbvietu saglabāšanai krīzes laikā

  • infographic illustration

    Darbvietu un uzņēmumu saglabāšana (100 miljardi eiro)

    2020. gada 27. oktobris

    Reaģējot uz koronavīrusa pandēmiju, ES maijā pieņēma Eiropas pagaidu atbalsta instrumentu bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE), ar ko ES dalībvalstīm nodrošina finansējumu līdz pat 100 miljardu eiro apmērā aizdevumu izsniegšanai ar izdevīgiem nosacījumiem, lai ļautu uzņēmumiem saglabāt darbiniekus un saīsināt darba laiku, vienlaikus nodrošinot ienākumu atbalstu. Minēto instrumentu sāka īstenot 22. septembrī. Pirmie maksājumi tika izmaksāti 27. oktobrī.

  • infographic illustration

    Pārrobežu un sezonas darbinieku aizsardzība

    2020. gada 19. jūnijs

    Eiropas Parlaments aicina steidzami rīkoties, lai nodrošinātu godīgus darba apstākļus un aizsargātu pārrobežu un sezonas darbinieku veselību un drošību koronavīrusa krīzes kontekstā.

  • infographic illustration

    Palīdzība lauksaimniecības pārtikas nozarei

    2020. gada 19. jūnijs

    Kopš Covid-19 uzliesmojuma ES ir veikusi ārkārtas finanšu atbalsta un tirgus krīzes pasākumus un ieviesusi elastīgākus ES lauksaimniecības politikas noteikumus, lai palīdzētu lauksaimniekiem, zvejniekiem un mazajiem lauksaimniecības pārtikas uzņēmumiem pārvarēt pandēmijas radīto krīzi.

  • infographic illustration

    SARS-CoV-2 vīrusa klasifikācija riska grupā

    2020. gada 11. jūnijs

    Eiropas Parlaments un Eiropas Komisija piekrīt klasificēt Covid-19 infekciju izraisošo koronavīrusu (SARS-CoV-2) Direktīvas par darba ņēmēju aizsardzību pret risku, kas saistīts ar bioloģisku aģentu iedarbību darba vietā trešajā riska grupā, lai nodrošinātu papildu pasākumus darba ņēmēju veselības aizsardzībai un drošībai.

  • infographic illustration

    ES norādījumi par drošu atgriešanos darba vietā

    2020. gada 24. aprīlis

    ES izdod pamatnostādnes, lai nodrošinātu, ka darba ņēmēji var atgriezties darba vietā drošā un veselīgā vidē. Norādījumos aptvertas vairākas jomas, sākot no riska novērtējuma, darbinieku iesaistīšanas un parūpēšanās par slimojušajiem darbiniekiem līdz informācijai par konkrētām nozarēm un profesijām.

  • infographic illustration

    Rūpes par vistrūcīgākajiem

    2020. gada 23. aprīlis

    Lai samazinātu inficēšanās risku, ar Eiropas atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām starpniecību būs iespējams palīdzēt ar pārtikas nodrošinājumu un sniegt materiālo pamatpalīdzību, izmantojot elektroniskus vai papīra kuponus un nodrošinot darba ņēmējiem un brīvprātīgajiem aizsargaprīkojumu.

  • infographic illustration

    Privātuma un datu aizsardzības nodrošināšana Covid-19 izsekošanas lietotnēm

    2020. gada 17. aprīlis

    Eiropas Komisija publicēja ES līmenī vadlīnijas un kopīgu rīkkopu Covid-19 izsekošanas lietotņu izstrādei un izmantošanai, kas palīdzētu dalībvalstīm cīņā pret koronavīrusa uzliesmojumu. Eiropas Parlaments uzsvēra, ka visiem digitālajiem pasākumiem, ieviestiem cīņā pret pandēmiju, pilnībā ir jāievēro tiesību akti datu aizsardzības un privātuma jomā.

  • infographic illustration

    Finansiālā palīdzība no Solidaritātes fonda (800 miljoni eiro)

    2020. gada 26. marts

    Tiek paplašināta ES Solidaritātes fonda darbības joma, un tajā ietver arī sabiedrības veselības ārkārtas situācijas, 2020. gadā 800 miljonus eiro atvēlot tām dalībvalstīm, kuras pandēmija skārusi vissmagāk.

  • infographic illustration

    Tīkla pārslodzes novēršana

    2020. gada 19. marts

    ES aicina Netflix, Facebook un YouTube samazināt straumēšanas kvalitāti, lai novērstu tīmekļa pārslogošanu.

CEĻOŠANA UN TRANSPORTS

Ceļojumu ierobežošana un svarīgāko pakalpojumu nodrošināšana

  • infographic illustration

    Aizsardzība no Covid-19 ziemas periodā

    2020. gada 2. decembris

    Eiropas Komisija nāk klajā ar stratēģiju, kuras mērķis ir panākt, lai saslimšanas ar Covid-19 gadījumu skaits ziemas periodā nepieaugtu. Tajā ietverti ieteikumi dalībvalstīm saglabāt prasības attiecībā uz fizisku distancēšanos un masku lietošanu, pastiprināt testēšanu un kontaktu izsekošanu, sniegt iedzīvotājiem ieteikumus par drošu ceļošanu un turpināt izstrādāt vakcinācijas stratēģijas.

  • infographic illustration

    Sāk darboties ES vārteja, kurā apvienotas izsekošanas un brīdināšanas lietotnes

    2020. gada 19. oktobris

    Komisija ir izveidojusi ES mēroga sistēmu (vārteju), lai nodrošinātu dalībvalstu kontaktu izsekošanas un brīdināšanas lietotņu sadarbspēju pāri robežām. Pirmās lietotnes, kas tika sasaistītas ar šo sistēmu, bija Corona-Warn-App (Vācija), COVID tracker (Īrija) un Immuni (Itālija). Citas lietotnes tiks piesaistītas oktobrī un novembrī.

  • infographic illustration

    Brīvu pārvietošanos ierobežojošu pasākumu koordinēšana

    2020. gada 17. septembris

    Eiropas Komisija nāk klajā ar priekšlikumu, kā nodrošināt, ka brīvu pārvietošanos ierobežojoši pasākumi, ko dalībvalstis pieņem koronavīrusa pandēmijas dēļ, tiek koordinēti un skaidri paziņoti ES līmenī. 17. septembrī pieņemtajā rezolūcijā Eiropas Parlaments atbalstīja priekšlikumu un aicināja saskaņot metodikas inficēto cilvēku skaita noteikšanai un novērtēšanai.

  • infographic illustration

    Ceļošanas ierobežojumu pakāpeniska atcelšana

    2020. gada 15. jūnijs

    ES dalībvalstis pakāpeniski atceļ ceļošanas ierobežojumus, kas tika ieviesti, lai apturētu koronavīrusa izplatīšanos. Eiropas Parlaments prasa, lai Šengenas zonā, kurā nenotiek pases kontrole, pēc iespējas ātrāk pilnīgi atjaunotu paredzēto bezkontroles režīmu.

  • infographic illustration

    Atbalsts brīvas pārvietošanās un tūrisma atsākšanai – “Re-open EU”

    2020. gada 14. jūnijs

    Lai nodrošinātu sabiedrības veselības aizsardzību, ES izveido tīmekļa vietni “Re-open EU”, kuras mērķis ir sniegt ceļotājiem informāciju, kas nepieciešama, lai varētu droši plānot ceļojumus un brīvdienas Eiropā, vienlaikus saglabājot savu veselību un drošību. Informācija tiek regulāri atjaunināta un pieejama 24 valodās.

  • infographic illustration

    Ieteikumi drošai ceļošanai

    2020. gada 13. maijs

    Eiropas Komisija ir izstrādājusi vadlīniju dokumentus un ieteikumus tūrisma un transporta nozarei, lai palīdzētu ES valstīm pakāpeniski atcelt ceļošanas ierobežojumus un aizsargātu iedzīvotājus.

  • infographic illustration

    Tukšo lidojumu izbeigšana

    2020. gada 26. marts

    Uz laiku tiek apturēta ES noteikumu piemērošana par lidostu laika nišām. Saskaņā ar šiem noteikumiem aviosabiedrībām būtu jāizmanto plānotās pacelšanās un nolaišanās laika nišas, lai tās saglabātu arī nākamajā sezonā.

  • infographic illustration

    Nepārtrauktas preču un pakalpojumu plūsmas nodrošināšana

    2020. gada 18. marts

    ES uz robežšķērsošanas punktiem ierīko “zaļās joslas”, lai vienotajā tirgū nodrošinātu pirmās nepieciešamības preču un ļoti svarīga medicīniskā un aizsardzības aprīkojuma piegādi.

  • infographic illustration

    Ceļošanas ierobežošana ar mērķi apturēt vīrusa izplatību

    2020. gada 17. marts

    ES uz laiku slēdz savas robežas nebūtiskiem ceļojumiem, lai ierobežotu Covid-19 izplatību.

  • infographic illustration

    ES iedzīvotāju repatriācija

    Kopš 2020. gada janvāra

    Ar Civilās aizsardzības mehānisma palīdzību no dažādām pasaules valstīm mājās tiek nogādāti desmitiem tūkstošu ES iedzīvotāju.

ES globālā reakcija cīņā pret pandēmiju

Atbalstīt partnervalstu centieniem apkarot koronavīrusa pandēmiju

  • infographic illustration

    20 miljoni eiro veselības aprūpes sistēmām Dienvidaustrumāzijā

    2020. gada 1. decembris

    ES sāk jaunu 20 miljonu eiro programmu, kuras mērķis ir stiprināt Dienvidaustrumāzijas valstu asociācijas (ASEAN) partnervalstu uzraudzības un testēšanas spējas un atbalstīt to veselības aprūpes sistēmas.

  • infographic illustration

    86,5 miljoni eiro Ganai

    2020. gada 20. novembris

    ES mobilizē 86,5 miljonu eiro ārkārtas atbalstu Ganai pandēmijas seku novēršanai.

  • infographic illustration

    92 miljoni eiro Sāhelai

    2020. gada 9. novembris

    ES piešķir 92 miljonus eiro Burkinafaso, Mauritānijai, Nigērai un Čadai, lai palīdzētu šīm valstīm nodrošināt kvalitatīvu veselības aprūpi un mazināt pandēmijas ekonomisko un sociālo ietekmi.

  • infographic illustration

    25 miljoni eiro Gambijai

    2020. gada 19. oktobris

    ES mobilizē 25 miljonus eiro Gambijai kā daļu no tā dēvētās Eiropas komandas (Team Europe) pasākumu kopuma, lai veicinātu atlabšanu no pandēmijas un atbalstītu pāreju uz demokrātiju.

  • infographic illustration

    ES Humānās palīdzības gaisa tilts

    2020. gada 11. septembris

    ES humānās palīdzības gaisa tilts sniedz palīdzību Covid-19 pandēmijas skartajām valstīm visā pasaulē. Kopš tā izveides 8. maijā, 67 transporta lidojumi nogādāja humānās palīdzības darbiniekus un ārkārtas medicīnisko aprīkojumu no ES uz tām vietām Āfrikā, Āzijā un Amerikā, kur stāvoklis ir viskritiskākais.

  • infographic illustration

    Medicīnisko ierīču un aizsardzības līdzekļu piegādes pasaulē turpinās

    2020. gada 28. jūlijs

    Ar ES Civilās aizsardzības mehānisma starpniecību ES turpina piegādāt medicīnisko aprīkojumu un individuālos aizsarglīdzekļus valstīm visā pasaulē. Papildu divpusējai palīdzībai piegādes ir veiktas 24 valstīm, tostarp septiņām ES dalībvalstīm.

  • infographic illustration

    64 miljoni eiro Āfrikas dienvidu reģionam

    2020. gada 20. jūlijs

    ES piešķir 64,7 miljonus eiro humānajai palīdzībai Angolā, Botsvānā, Komoru salās, Lesoto, Madagaskarā, Malāvijā, Maurīcijā, Mozambikā, Namībijā, Svatini, Zambijā un Zimbabvē, lai palīdzētu grūtībās nonākušiem cilvēkiem, kurus apdraud koronavīrusa pandēmija, ekstremāli laika apstākļi, piemēram, ilgstošs sausums reģionā, un citas krīzes.

  • infographic illustration

    Jauna palīdzības pakete Ziemeļāfrikai

    2020. gada 2. jūlijs

    ES apstiprina jaunu palīdzības paketi migrantu un vietējo kopienu atbalstam, lai risinātu Covid-19 krīzes radītās sekas Ziemeļāfrikā. Pasākumu kopuma finansējumam papildu tiks atvēlēti 80 miljoni eiro un 30 miljoni eiro pārdalīti no Eiropas Savienības Ārkārtas trasta fonda Āfrikai.


  • infographic illustration

    Atbalsts Centrālāfrikas Republikai

    2020. gada 18. jūnijs

    ES piešķir 54 miljonus eiro Centrālāfrikas Republikai, lai palīdzētu tās valdībai cīņā pret koronavīrusu.

  • infographic illustration

    60 miljonu eiro atbalsta pakete, lai palīdzētu Āfrikas raga valstīm

    2020. gada 17. jūnijs

    ES mobilizē 60 miljonu eiro atbalsta paketi, lai palīdzētu Āfrikas raga valstīm risināt krīzes sekas veselības jomā un mazināt pandēmijas sociālekonomisko ietekmi. 2020. gada maijā ES apstiprināja 105,5 miljonu eiro atbalsta piešķiršanu humānās palīdzības projektiem Džibuti, Etiopijā, Kenijā un Somālijā veselības aprūpes jomā, lai palīdzētu bēgļiem nodrošināt pamatvajadzības, tai skaitā pārtiku.

  • infographic illustration

    Papildu 55 miljonu eiro atbalsts Sīrijas bēgļiem un vietējām kopienām Jordānijā un Libānā

    2020. gada 10. jūnijs

    ES mobilizē atbalsta paketi 55 miljonu eiro apmērā, lai palīdzētu Sīrijas bēgļiem un mazāk aizsargātām personām Jordānijā un Libānā koronavīrusa krīzes laikā. Atbalsts tiks vērsts uz sabiedrības veselības aprūpi un nodrošināšanu ar ūdeni, sanitārijas un higiēnas pakalpojumiem. Tas papildina gandrīz 240 miljonus eiro vērto atbalsta pasākumu kopumu, kas tika apstiprināts 2020. gada martā.

  • infographic illustration

    Papildu 50 miljoni eiro humānajai palīdzībai

    2020. gada 20. maijs

    ES piešķir papildu 50 miljonus eiro humānajai palīdzībai, lai nodrošinātu neaizsargātām personām, jo īpaši Sāhelas un Čadas ezera reģionā, Centrālāfrikas Republikā, Āfrikas Lielo ezeru reģionā, Austrumāfrikā, Sīrijā, Jemenā, Palestīnā un Venecuēlā, kā arī rohidžām, piekļuvi veselības aprūpes pakalpojumiem, aizsardzības līdzekļiem, ūdenim un sanitārijai. Palīdzību sniegs ar nevalstisku organizāciju, starptautisku organizāciju, Apvienoto Nāciju Organizācijas aģentūru un Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness biedrību starpniecību.

  • infographic illustration

    ES aizdevumi kaimiņvalstīm un partnervalstīm - 3 miljardi eiro

    2020. gada 15. maijs

    ES apstiprina aizdevumus 3 miljardu eiro apmērā, lai palīdzētu ES kaimiņvalstīm un partnervalstīm mazināt pandēmijas izraisīto negatīvo sociālo un ekonomisko ietekmi, vienlaikus palīdzot saglabāt finanšu stabilitāti.

  • infographic illustration

    3,3 miljardu eiro liels ES finansiāls atbalsts Rietumbalkāniem

    2020. gada 29. aprīlis

    ES mobilizēja finanšu paketi vairāk nekā 3,3 miljardu eiro apmērā, lai atbalstītu Rietumbalkānu valstis. Līdzekļi paredzēti tūlītējam atbalstam veselības nozarei, sociālās jomas un ekonomiskas atveseļošanās veicināšanai, humānās palīdzības sniegšanai bēgļiem, makrofinasiālās un mikrofinansiālās palīdzības sniegšanai.

  • infographic illustration

    36 miljardu eiro atbalsts partnervalstīm

    2020. gada 8. aprīlis

    Eiropas Savienība uzsāk īstenot tā dēvētās ‘’Eiropas komandas’’ pasākumu kopumu, lai atbalstītu mazāk aizsargātās valstis cīņā pret pandēmiju un tās sekām, jo īpaši Āfrikā un ES kaimiņvalstīs, bet arī Āzijas un Klusā okeāna valstīs, kā arī Dienvidamerikā un Karību jūras reģionā.

  • infographic illustration

    ES atvēl līdz 28 miljoniem eiro, lai atbalstītu pētniecību Subsahāras Āfrikā

    2020. gada 8. aprīlis

    Ar Eiropas un jaunattīstības valstu klīnisko pētījumu partnerības (EDCTP) starpniecību publicēti trīs uzaicinājumi izrādīt interesi, lai atbalstītu pētniecības iespējas Subsahāras Āfrikā. Kopējā budžeta apmērs līdz 28 miljoniem eiro finansēts no ES pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020”.

  • infographic illustration

    Papildu 240 miljonu eiro atbalsts kaimiņvalstīm, kas uzņem bēgļus no Sīrijas

    2020. gada 31. marts

    ES apstiprina jaunu finanšu paketi gandrīz 240 miljonu eiro apmērā, lai sniegtu papildu palīdzību bēgļiem no Sīrijas un mazāk aizsargātām personām Irākā, Jordānijā un Libānā, kā arī palīdzētu valstīm, kuras uzņem bēgļus, labāk risināt krīzes izraisītās sekas, tai skaitā sabiedrības veselības jomā.

  • infographic illustration

    700 miljonu eiro finanšu atbalsts, lai palīdzētu Grieķijai pārvaldīt migrāciju

    2020. gada 3. marts

    ES piešķir 350 miljonu eiro atbalstu Grieķijai, kur ierodas lielākā daļa bēgļu un migrantu. Budžeta grozījuma ietvaros Grieķijai iespējams pieprasīt papildu finansiālo palīdzību 350 miljonu eiro apmērā. Ar Civilās Aizsardzības mehānisma starpniecību Grieķijai tiek nodrošināts nepieciešamais medicīniskais aprīkojums, mediķu komandas, patversmes, teltis, nojumes un segas.

Līdz ar jaunā vīrusa izplatīšanos, informatīvajā telpā arvien biežāk parādās nepatiesas ziņas un sagrozīta informācija saistībā ar vīrusa uzliesmojumu. Eiropas Savienība nodrošina, ka visiem pilsoņiem ir pieejama objektīva un pārbaudīta informācija, tā sadarbojas ar tiešsaistes platformām, lai ierobežotu viltus ziņu izplatīšanu un negodīgu praksi internetā. Eiropas Komisija 10. jūnijā ierosināja konkrētus pasākumus, kurus var ātri īstenot, lai apkarotu dezinformāciju.