Saharova balva 2020: EP deputāti izvirza nominantus 

Atjaunināts: 
 
Izveidots:   
 

Kopīgot šo lapu: 

Eiropas Parlaments paziņo nominantus 2020. gada Saharova balvai par domas brīvību. Lasīt tālāk, lai uzzinātu par nominantu ieguldījumu, aizstāvot cilvēktiesības.

Ilhama Tohti meita Strasbūrā saņem 2019. gada Saharova balvu par domas brīvību sava tēva vietā, kurš pašlaik atrodas ieslodzījumā Ķīnā.  

Eiropas Parlaments katru gadu pasniedz Saharova balvu par domas brīvību cilvēkiem un organizācijām, kas sniegušas nozīmīgu ieguldījumu, aizstāvot universālās cilvēktiesības un pamatbrīvības. 2019. gadā Saharova balvu par domas brīvību ieguva uiguru tautības ekonomikas profesors no Ķīnas llhams Tohti, kurš cīnās par uiguru minoritātes tiesībām Ķīnā.

Saskaņā ar Saharova balvas nolikumu kandidātus izvirza vismaz 40 Eiropas Parlamenta deputāti vai politiskā grupa.

EP politiskās grupas 2020. gada 28. septembrī Ārlietu komitejas (AFET), Attīstības komitejas (DEVE) un Cilvēktiesību apakškomitejas (DROI) kopīgajā sanāksmē oficiāli paziņoja kandidātu sarakstu 2020. gada Saharovas balvai.

Kandidāti 2020. gada Saharova balvai par domas brīvību:Kandidāts

Izvirza

Baltkrievijas demokrātiskā opozīcija, ko pārstāv Koordinācijas padome, drosmīgo sieviešu iniciatīva, un politiskās un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, Baltkrievija

ETP, S&D, politiskā grupa “Renew Europe”

Mosulas arhibīskaps monsinjors Nadžībs Mikaēls Musa, Irāka

ID

Gvapinolas aktīvisti un Berta Kaseresa, Hondurasa

Zaļie/EBA, GUE/NGL

Baltkrievijas demokrātiskā opozīcija, ko pārstāv Svetlana Tihanovska, Baltkrievija

EKR

LGBTI aktīvisti, tīmekļa vietnes “Atlas of Hate” dibinātāji Jākubs Gavrons, Polīna Pajaka, Pāvels Preneta un Kamils Mačuga, Polija

Malin Björk, Terry Reintke, Marc Angel, Rasmussen Andersen un 39 citi EP deputāti

Baltkrievijas demokrātisko opozīciju pārstāv Drosmīgo sieviešu iniciatīvas izveidotā Koordinācijas padome, galvenā opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska, Nobela prēmijas laureāte Svetlana Aleksijeviča, mūziķe un politiskā aktīviste Marija Kaļesņikova, Olga Kovaļkova, menedžere un politiskā aktīviste Veronika Capkalo, kā arī politiskās un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, video bloga autors un politiskais ieslodzītājs Sergejs Tihanovskis, Baltkrievijas cilvēktiesību biroja „Viasna” priekšsēdētājs Aleksandrs Beļickis, Sergejs Duļevskis, Telegram kanāla “NEXTA” dibinātājs Stepans Putilo, politiskais ieslodzītais un bijušais prezidenta amata kandidāts 2010. gada vēlēšanās Nikolajs Statkevičs.


Svetlana Tihanovska ir skolotāja, cilvēktiesību aktīviste un politiķe, kas pēc vīra aresta piedalījās 2020. gada Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās kā galvenā opozīcijas kandidāte. Aleksandrs Lukašenko tika oficiāli pasludināts par uzvarētāju vēlēšanās, kuras tika apstrīdētas par plaši izplatītiem krāpšanas gadījumiem. Tihanovska pieprasīja atkārtoti pārskaitīt balsis, bet bija spiesta atstāt valsti un bēgt uz Lietuvu, lai izvairītos no apcietināšanas. Reaģējot uz apgalvojumiem par falsificētām vēlēšanām, visā valstī izcēlās plaša mēroga miermīlīgi protesti. Baltkrievijas varas iestādes pret miermīlīgajiem protestētājiem piemēroja vardarbīgas represijas. Tikmēr tika izveidota Koordinācijas padome, lai pārstāvētu Baltkrievijas pilsonisko valsti un veicinātu miermīlīgu varas nodošanu.

“Baltkrievijas tauta ir pelnījusi Saharova balvu, jo visu paaudžu baltkrievu iedzīvotāji ir vērsušies pret Lukašenko diktatūru.“ [...] Vardarbība neapturēs Baltkrievijas tautas prasības pēc brīvām vēlēšanām un demokrātiskām pārmaiņām,” sacīja EP deputāte Sandra Kalniete (ETP, Latvija).

S&D deputāte Kati Piri (Nīderlande) sacīja: “Baltkrievijas opozīcijas izvirzīšana apliecina stingru atbalstu Baltkrievijas tautas likumīgajām prasībām un centieniem pēc jaunām, brīvām un godīgām vēlēšanām, pēc demokrātiskās pārvaldības, pamattiesību nodrošināšanas un autoritāru represiju izbeigšanas Eiropas kontinentā.”


Urmas Paet (politiskā grupa "Renew Europe'', Igaunija) piebilda: “Baltkrievijas demokrātiskā opozīcija ir nenovēršami plaša koncepcija, un šī nominācija sniedz visaptverošu redzējumu, kas atspoguļo realitāti attiecībā uz daudzveidīgu opozīciju un nepārprotami atbalsta tās pilsoniskās sabiedrības drosmi un apņēmību”.


Anna Fotyga (EKR, Polija) skaidroja viņas politiskās grupas lēmumu atbalstīt Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas nomināciju, ko pārstāv Svetlana Tihanovska. “Visu šo gadu laikā, pāri jebkādiem politiskajiem dalījumiem, Eiropas Parlamentā mēs atbalstījām demokrātisko sabiedrību un Baltkrievijas demokrātisko opozīciju. Tas bija Baltkrievijas tautas lēmums (..) izvēlēties Svetlanu Tihanovsku par savu līderi un demokrātiskās opozīcijas pārstāvi”.

Kad 2014. gada augustā Mosulas pilsētu ieņēma teroristiskais grupējums “Islāma valsts”, Mosulas monsinjors Nadžībs Mikaēls Musa palīdzēja kristiešiem, sīriešiem un haldiešiem bēgt no Mosulas uz Irākas Kurdistānu un paglāba lielu skaitu vēsturisku dokumentu, kas datēti no 13. līdz 19. gadsimtam. Šie manuskripti vēlāk tika digitalizēti un izstādīti Francijā un Itālijā. Kopš 1990. gada viņš palīdzēja saglabāt 8 000 manuskriptu un 35 000 dokumentu no Austrumu baznīcas.

“Šī ir patiesa iespēja piešķirt šo balvu drosmīgai personai, nemirstīgam kristiešu aizstāvim šajā zemē, lai atzītu un uzsvērtu arhibīskapa centienus, kurš izturēja barbarismu un izglāba šos manuskriptus no Irākas,” sacīja EP deputāts Nicolas Bay (ID, Francija).

Gvapinolas vides aizstāvji Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez un Jeremías Martínez Díaz ir Tokoa pašvaldības Kopējā un sabiedriskā labuma aizsardzības locekļi. Viņi ir ieslodzīti par dalību miermīlīgā protesta nometnē pret kalnrūpniecības uzņēmumu, kura darbības rezultātā tika piesārņotas divas upes — Gvapinola un San Pedro. Lai gan citi ieslodzītie tika atbrīvoti, Gvapinolas vides aizstāvji joprojām ir aizturēti. Prokuratūra nav iesniegusi nekādus pārliecinošus pierādījumus, kas pamatotu šo ilgstošo aizturēšanu.

Hondurasas Pirmiedzīvotāju padomes (COPINH) līdzdibinātāja Berta Kaseresa bija drosmīga ekoloģiste un ievērojama zemes tiesību aktīviste no pirmiedzīvotāju Lenkas kopienas, kas iestājās par tiesībām uz zemi. Viņa tika nogalināta savās mājās 2016. gadā. Vairāk nekā divdesmit gadus Berta Kaseresa cīnījās pret zemes sagrābšanu, nelikumīgu mežizstrādi un megaprojektiem, piemēram, Agvazarkas hidroelektrostaciju. 2015. gadā viņai piešķīra Goldmana Vides balvu (Goldman Environmental Award).

Tilly Metz (Zaļie/EBA, Luksemburga) aprakstīja cilvēktiesību aktīvistu smago stāvokli Hondurasā. “Tie ir divi simboliski gadījumi, kas liecina par netaisnību un nesodāmību Hondurasā. Hondurasā ir visaugstākais slepkavību skaita līmenis uz iedzīvotāju, kas padara šo valsti par visbīstamāko valsti pasaulē zemes un vides aizstāvjiem.”

Poļu LGBTI aktīvisti Jākubs Gavrons, Polīna Pajaka, Pāvels Preneta un Kamils Mačugs 2019. gadā izveidoja tīmekļa vietni “Atlas nienawiści” (“Naida atlass”), kas ir projekts – karte, kurā apkopotas daudzas Polijas pašvaldības, kas pieņēmušas, noraidījušas vai vēl nav pieņēmušas “pret LGBTI vērstas rezolūcijas”, vienlaikus izplatot informāciju aktīvistiem, plašsaziņas līdzekļiem un politiķiem gan Polijā, gan ārpus tās. Pašlaik vairāk nekā 100 pašvaldības vai vietējās iestādes Polijā ir deklarējušas sevi vai nu kā “no LGBTI brīvās zonas”, vai arī ir pilnībā vai daļēji pieņēmušas tā sauktās “reģionālās ģimenes tiesību hartas”. 2020. gadā piecas pašvaldības, kuras bija pieņēmušas šādas deklarācijas, vērsās tiesā pret Jākubu Gavronu, Polīnu Pajaku un Pāvelu Prenetu par to, ka tie nodarījuši kaitējumu pašvaldību reputācijai, pieprasot publisku atvainošanos un kompensāciju “ģimenei draudzīgām organizācijām” piecos reģionos.

[...] "Šajā nominācijā ir jāsaskata plašāka aina. Tiesiskuma, demokrātijas, pamattiesību ievērošana, - tieši tās vērtības, par kurām tiek piešķirta [Saharova] balva. Šie aktīvisti tagad tiek iesūdzēti tiesā tieši par viņu rīcību, lai atklātu diskrimināciju, ar ko saskaras LGBTI pārstāvji," sacīja Malin Björk (GUE/NGL, Zviedrija).

Galvenie datumi 
  • 22. oktobrī : Priekšsēdētāju konference lemj par balvas laureātu un paziņo uzvarētāju; 
  • 16. decembrī: Saharovas balvas pasniegšanas ceremonija Strasbūrā. 

Nākamie soļi

Ārlietu un Attīstības komitejas, balstoties uz nominācijas pamatojumu un kandidātu biogrāfijām, balsošanas kārtībā apstiprinās trīs finālistus. Galīgais lēmums par Saharovas balvas ieguvēju tiek pieņemts EP priekšsēdētāju konferencē, kuru veido EP priekšsēdētājs un politisko grupu vadītāji.