Deniss Mukvege: "Izvarošana ir lēts, pieejams un postošs ierocis" 

 
 

Kopīgot šo lapu: 

2014. gada Saharova balvas laureāts Deniss Mukvege  

Starptautiskajai sabiedrībai jāpieņem stingra nostāja attiecībā uz izvarošanas izmantošanu kā kara ieroci, uzskata 2014. gada Saharova balvas laureāts mediķis Deniss Mukvege. Viņš Kongo Demokrātiskajā Republikā vada slimnīcu, kurā ārstē sievietes, kas cietušas no seksuālas vardarbības. Pirms apbalvošanas ceremonijas, kas notiks 26. novembrī Eiropas Parlamentā Strasbūrā, uzzini vairāk par šā gada Saharova balvas ieguvēju.

Kā balvas saņemšana ietekmēs Jūsu darbu?


Mēs uzskatam, ka Eiropas Parlaments ir sapratis situācijas nopietnību attiecībā uz sievietēm, kas cieš konfliktos. Mēs ceram rast risinājumu, kas palīdzētu apturēt izvarošanas izmantošanu kā kara stratēģiju un ieroci.


Tāpat kā daudzi citi cilvēktiesību aizstāvji, neskatoties uz smagiem apstākļiem, Jūs esat demonstrējis neatlaidību. Kas Jūs motivē? Vai ir bijuši mirkļi, kad esat apsvēris padoties?


Pirms diviem gadiem es cietu no uzbrukuma savās mājās. Mans sargs tika nogalināts un mani bērni saņemti par ķīlniekiem. Nenoliegšu, ka tajā brīdī domāju, ka tas ir par smagu un ka man jāņem vērā mana atbildība pret ģimeni. Es pametu Kongo, bet drīz atgriezos šo sieviešu dēļ.


Konfliktos visā pasaulē sievietes un meitenes cieš no seksuālas vardarbības. Ko mēs varam darīt, lai viņas pasargātu?


Ikvienam no mums ir jāsaprot, ka izvarošana nav seksuālas attiecības bez abpusējas piekrišanas. Konflikta apstākļos izvarošana tiek izmantota kā apkaunojošs ierocis, kas atņem sievietēm cilvēcību. Sievietes vai bērna izvarošanā citu acu priekšā un ģenitāliju sakropļošanā nav nekā seksuāla. Tā ir pazemošana un cilvēka sagraušana.


Izvarošana atstāj tādas pašas vai pat lielākas sekas nekā parastie ieroči. Pirmkārt, tas izraisa cilvēku masveida pārvietošanos. Otrkārt, tāpat kā citi ieroči, izvarošana ietekmē ienaidnieka demogrāfisko situāciju. Dažām no šis sievietēm nekad nevarēs būt bērni, bet citām auglība ir ļoti zema. Treškārt, seksuāla vardarbība var atstāt sekas vairākās paaudzēs. Ja sieviete inficējas ar seksuāli transmisīvu slimību, tā var to nodot citiem iedzīvotajiem vai saviem bērniem. Savukārt sievietēm, kas ieņem bērnu, tas jāaudzina vienām, kas arī atstāj sekas uz sabiedrības struktūru.


Starptautiskā sabiedrība ir noteikusi robežlīniju attiecībā uz kodolieročiem, ķīmiskajiem un bioloģiskajiem ieročiem. Mums, sievietēm un vīriešiem, jānosaka robežlīnija attiecība uz izvarošanu – ieroci, kas ir lēts, pieejams, taču ļoti postošs.


Skaties apbalvošanas ceremonijas tiešraidi 26 novembrī pl. 13:00 (LV laiks)