Nāvessods Eiropā un pasaulē: svarīgākie fakti

Eiropas Parlaments stingri iestājas pret nāvessoda piemērošanu jebkādos apstākļos un cīnās par nāvessoda vispārēju atcelšanu visā pasaulē. Izpildīto nāvessodu statistika - infografikās.

Augstākais soda mērs: fakti un skaitļi


2019. gada dati liecina, ka 142 pasaules valstis ir atcēlušas nāvessodu juridiski vai praksē, bet vēl ir 56 valstis, kas praksē joprojām saglabājušas nāvessodu kā soda veidu. 20 valstīs (izņemot Ķīnu, kur, pēc aplēsēm, ir izpildīti tūkstošiem nāvessodu, bet dati noslepenoti) tika reģistrēti vismaz 657 izpildīti nāvessodi, un vairāk nekā 25 000 cilvēku pasaulē gaida nāvessoda izpildi. Izpildīto nāvessodu skaits 2019. gadā bija viszemākais rādītājs vismaz desmit gadu laikā, samazinoties no 690 2018. gadā un 993 2017. gadā.

Aptuveni 86% no visiem reģistrētajiem nāvessodiem 2019. gadā izpildīti četrās valstīs - Irāna, Saūda Arābija, Irāka un Ēģipte. Precīzi dati par Ķīnā izpildītajiem nāvessodiem nav pieejami, jo šie dati ir valsts noslēpums. (Avots: Starptautiskā Amnestija /Amnesty International)

Āzijas valstīs, Arābu pasaulē un ASV pastāv stingra pretestība nāvessoda atcelšanai. Tikmēr četras piektdaļās no 55 Āfrikas valstīm nāvessods ir atcelts vai uz tā izpildi ieviests moratorijs.

Infografika: Nāvessods pasaulē.
Nāvessods pasaulē.

Kā ES cīnās pret nāvessodu


Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, visas ES valstis ir atcēlušas nāvessodu kā soda veidu. Eiropas Savienībai ir viennozīmīgi stingra nostāja, aizstāvot cilvēktiesības, un tā ir pasaules līdere cīņā pret nāvessodu un piešķir visvairāk līdzekļu noteiktam mērķim, lai pārliecinātu valstis atcelt nāvessodu visā pasaulē.

ES cīnās par nāvessoda atcelšanu vairākos veidos:


  • aizliedz tādu preču tirdzniecību, ko varētu izmantot spīdzināšanai un nāvessoda izpildei;
  • izmanto tirdzniecības politiku, lai veicinātu cilvēktiesību ievērošanu;
  • atbalsta pilsoniskās sabiedrības organizāciju darbību, kas veicina informētību, dokumentē un uzrauga situāciju praktizējošās valstīs;
  • kā pastāvīgs novērotājs ANO, ES stingri atbalsta visas darbības, lai izbeigtu nāvessoda izpildi;
  • Parlaments rīko publiskas debates un pieņem rezolūcijas, nosodot to valstu rīcību, kuras joprojām izpilda nāvessodu. 2015. gadā pieņemtajā rezolūcijā par nāvessoda atcelšanu Parlaments nosodīja nāvessoda piespriešanu par reliģisko pārliecību, seksuālo orientāciju, laulības pārkāpšanu vai nāvessoda izmantošanu cīņā ar politisko opozīciju.

Baltkrievija ir vienīgā valsts Eiropas kontinentā, kas turpina piespriest un izpildīt nāvessodu. Krievijā moratoriju nāvessodam ieviesa 1996. gadā.

Nāvessods ir visapzinātākā slepkavība no visām slepkavībām.
Albērs Kamī (Albert Camus)
Infografika: Eiropas Savienība: nāvessoda atcelšana ES valstīs.
Eiropas Savienība: nāvessoda atcelšana ES valstīs.