Parlaments apstiprina vienotus ES patentaizsardzības noteikumus 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

ES izgudrotāji beidzot varēs gūt priekšrocības no vienotas patentu sistēmas. Pēc vairāk nekā 30 gadus ilgušām debatēm panākta vienošanās par sistēmu, kas samazinās patenta reģistrācijas izmaksas ES par 80%, tādējādi nodrošinot līdzvērtīgāku pozīciju salīdzinājumā ar patentu reģistrāciju ASV un Japānā. Pēc Parlamenta prasības sistēmu pielāgoja mazo uzņēmumu vajadzībām, samazinot patenta reģistrācijas izmaksas.

Otrdien trīs atsevišķos balsojumos deputāti aptipināja tā dēvēto ES "patenta paketi" — tiesību aktu par vienoto patentaizsardzību, vienoto tulkošanas kārtību un vienoto patentu jurisdikciju.
 
"Intelektuālā īpašuma tiesībām ir jādarbojas pāri robežām. Ceļš uz vienoto ES patentu bija ilgs un grūts, tomēr panāktais rezultāts ir pūliņu vērts", pirms balsojuma norādīja Bernhard Rapkay (S&D, DE), deputāts, kurš bija atbildīgs par Parlamenta nostāju vienotās patentaizsardzības veidošanai. Viņa sagatavoto ziņojumu Parlaments apstiprināja ar 484 balsīm par, 164 pret un 35 atturoties.
 
"Līdzšinējā ES patentu sistēma faktiski bija nodeva, kas nepamatoti jāmaksā par inovāciu", teica Raffaele Baldassarre (EPP, IT), kurš vadīja sarunas par ES patentu tulkošanu. "Parlamentam izdevās panākt arī īpašus atvieglojumus mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuriem pilnībā atlīdzinās tulkošanas izmaksas un nodrošinās papildu tiesisko aizsardzību viltošanas gadījumā", viņš norādīja. Baldassarre izstrādāto rezolūciju Parlaments apstiptināja  ar 481 balsīm par, 152 pret un 49 atturoties.

"Ķīnā cilvēki ir teikuši, ka viņi netic mūsu vienotajam tirgum, jo tas ir tirgus bez vienotas patentaizsardzības sistēmas... turpmāk tā vairs nebūs taisnība. Turklāt ar jaunajiem noteikumiem mēs esam ievērojami atvieglojuši mazo un vidējo uzņēmumu izgudrojumu reģistrāciju", uzsvēra Juridisko lieto komitejas priekšsēdētājs Klaus-Heiner Lehne (EPP, DE), kurš Parlamentā bija atbildīgs par starptautisko nolīgumu vienotu patentu tiesas izveidošanai, ko Parlaments apstiprināja ar 483 balsīm par, 161 pret un 38 atturoties.
 
Lētāka un efektīvāka patentu aizsardzība

Turpmāk indivīdu un uzņēmumu izgudrojumu aizsardzībai būs lētāka un efektīvāka nekā līdz šim. Jaunā sistēma nodrošina automātisku vienoto patentaizsardzību 25 dalībvalstīs (visās ES dalībvalstīs, izņemot Itāliju un Spāniju), samazinot izmaksas, kas jāsedz ES uzņēmumiem, un tādējādi palielinot to konkurēstspēju. Kad jaunā sistēma pilnībā darbosies, ES patents var izmaksās tikai €4725 (līdz šim izgudrotājiem bija jārēķinās ar vidēji €36 000, lai aizsargātu patentu visās ES dalībvalstīs).

Kā reģistrēt patentus pēc jaunās sistēmas?

Ikviens izgudrotājs varēs iesniegt pieteikumu Eiropas patentu organizācijā (kas nav ES iestāde). ES vienotais patents darbosies 25 ES dalībvalstīs. Patenti būs pieejami angliski, franciski un vāciski, un šajās pašās valodās būs arī jāiesniedz pieteikumi. Iesniedzot pieteikumu citā valodā, būs jānodrošina tulkojums uz kādu no minētajām trim valodām.
 
Parlamenta ieguldījums

Parlaments panāca to, lai ES mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, tāpat arī bezpeļņas organizācijām, augstskolām un publiskām pētniecības organizācijām, atlīdzinātu tulkošanas izmaksas. Pēc Parlamenta prasības arī patenta atjaunināšanas izmaksas, kas veido lielu daļu patentaizsardzības kopējo izmaksu, būtu noteiktas, ņemot vērā mazo uzņēmumu vajadzības.
 
Kad jaunā sistēma stāsies spēkā?

Starptautiskais nolīgums, at ko izveido vienotu jurisdikcijas sistēmu ES patentam, stāsies spēkā 2014. gada 1. janvārī vai arī pēc tam, kad 13 valstis būs to ratificējušas, ar noteikumu, ka šo valstu vidū ir Apvienotā Karaliste, Francija un Vācija. Pārējos divus tiesību aktus piemēroti no 2014. gada 1. janvāra, vai, vēlākais, no brīža, kad spēkā stāsies starptautiskais nolīgums. Spānija un Itālija pašlaik ir ārpus jaunās sistēmas, bet jebkurā laikā var tai pievienoties.
 
Plašāka informācija par to, kā darbosies jaunā sistēma - jautājumu un atbilžu lapā (angliski), saite labajā pusē.
 
Procedūra: koplēmums (vienotā patentaizsardzība), apspriešanās (tulkošanas kārtība), nesaistoša rezolūcija (vienotā patenta tiesa)