Endokrīno disruptoru identificēšana: Parlaments noraida izņēmuma statusu atsevišķiem pesticīdiem 

Paziņojumi presei 
Plenārsesija 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

  • Deputāti bloķē Komisijas priekšlikumu disruptoru identificēšanas kritēriju noteikšanai;
  • Neatbalsta izņēmuma statusu vielām, kuru mērķis ir endokrīnās sistēmas darbības traucēšana;
  • Eiropas Komisijai būs nekavējoties jāizstrādā jauns priekšlikums.
Atsevišķi pesticīdi satur endokrīnos disruptorus, kas nesenā ANO ziņojumā nodēvēti par "globālu draudu" ©AP Images/European Union-  

Deputāti trešdien bloķēja Eiropas Komisijas priekšlikumu, kas būtu ļāvis atsevišķas vielas pesticīdos neidentificēt kā tādas, kas izraisa endokrīnās sistēmas darbības traucējumus.

Deputāti uzskata, ka Komisija ir pārsniegusi savas pilnvaras, piedāvājot no identificēšanas kritērijiem izslēgt vielas, kas izstrādātas ar mērķi kaitēt organisma (piemēram, dažādu kaitēkļu) endokrīnajai sistēmai.

 

Nākamie soļi

 

EP deputātu Jytte Guteland un Bas Eickhout piedāvātais iebildums tika apstiprināts ar 389 balsīm pret 235, 70 deputātiem atturoties. Tā tika nodrošināts absolūtais vairākums, kas nepieciešamas Komisijas priekšlikuma bloķēšanai. Tagad Komisijai būs jāizstrādā jauns priekšlikums, ņemot vērā Parlamenta viedokli.

 

Fakti

 

Saskaņā ar ES noteikumiem endokrīni disruptīva pesticīdu un biocīdu ietekme pieļaujama tikai attiecībā  uz mērķa organisimiem. Lai šos noteikumus pielietotu praksē, ES nepieciešami zinātniski kritēriji endokrīno disruptoru noteikšanai.

 

Komisijas priekšlikums attiecās uz zinātniskajiem kritērijiem endokrīno disruptoru noteikšanai ķīmiskās vielās. Šādu kritēriju noteikšana ir pirmais solis, lai novērstu kaitīgu ietekmi uz cilvēku veselību.

 

ES Tiesa 2015. gada decembrī lēma, ka Komisija pārkāpusi ES likumus, 2013. gada nogalē nepubliskojot dirsputoru noteikšanas kritērijus. Deputāti vairākkārt aicinājuši ES vērsties pret šādu vielu izplatību.

 

ANO Vides programas un Pasaules veselības organizācijas ziņojumā vielas, kas izraisa endokrīnās sistēmas darbības traucējumus, ir nosauktas par “pasaules mēroga apdraudējumu”. Tajā cita starpā norādīts uz to, ka cilvēkiem ļoti daudzos gadījumos ir endokrīnās sistēmas darbības traucējumi un to skaits palielinās, kā arī novērota ietekme uz savvaļas dzīvnieku endokrīno sistēmu. Ziņojumā norādīts uz pierādījumiem tam, ka endokrīnās sistēmas darbības traucējumus izraisošas vielas nelabvēlīgi ietekmē reproduktīvo sistēmu (neauglība, vēzis, deformācijas) un ka šīs ķīmiskās vielas ietekmē vairogdziedzera un smadzeņu darbību, kā arī aptaukošanos, vielmaiņu, insulīna un glikozes homeostāzi.