Eiropas Parlaments aicina Krieviju izbeigt Gruzijas teritoriju okupāciju 

Paziņojumi presei 
Plenārsesija 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

  • Deputāti atbalsta Gruzijas teritoriālo integritāti; 
  • Aicinājums Krievijai izbeigt okupāciju un izvest tās militāros spēkus; 
  • Apliecinājums ES gatavībai palīdzēt atrisināt Krievijas un Gruzijas konfliktu. 

Krievijai būtu jāizbeidz Gruzijai piederošo Abhāzijas un Dienvidosetijas teritoriju okupācija un jāievēro Gruzijas teritoriālā integritāte, ceturtdien pieņemtā rezolūcijā norāda deputāti.

Rezolūcijā uzsvērts, ka 10 gadus pēc iebrukuma Gruzijā Krievija joprojām turpina nelikumīgo Abhāzijas un Dienvidosetijas okupāciju. Deputāti norāda, ka 2008. gada augusta iebrukums bija pirmais lielākais atklātais Krievijas uzbrukums Eiropā pieņemtajai kārtībai. Tam vēlāk sekoja citi, tostarp Krimas aneksija un karš Austrumukrainā.

 

Jāizbeidz Krievijas agresija

 

Rezolūcijā teikts, ka liela nozīme Krievijas spēku tālākas virzības pārtraukšanā bija Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas un Ukrainas līderu vizītei Gruzijā 2008. gada 12. augustā. Tobrīd Krievijas militārie spēki atradās tikai 50 km no Gruzijas galvaspilsētas, un līderu vizīte atviegloja ES Padomes Francijas prezidentūras centienus panākt uguns pārtraukšanu.

 

Deputāti norāda, ka Krievija atsakās pilnībā īstenot ar ES starpniecību panākto vienošanos par uguns pārtraukšanu un nemitīgi pastiprina savu nelikumīgo militāro klātbūtni okupētajās Gruzijas teritorijās.

 

Eiropas Parlaments atbalsta Gruzijas suverenitāti un teritoriālo integritāti un prasa, lai Krievija atceļ savu lēmumu par Abhāzijas un Dienvidosetijas tā sauktās neatkarības atzīšanu.

 

Deputāti aicina Krieviju izvest militāros spēkus no šīm teritorijām un atļaut ES pārraudzības misijas piekļuvi, kā arī pārtraukt dzeloņstiepļu nožogojumu uzstādīšanu, kas kavē cilvēku personiskos kontaktus un izolē okupēto reģionu iedzīvotājus.

 

ES gatava palīdzēt

 

ES ir cieši apņēmusies sniegt savu ieguldījumu Krievijas un Gruzijas konflikta miermīlīgā atrisināšanā, uzsver deputāti, norādot uz tās rīcībā esošajiem līdzekļiem: īpašo pārstāvi Dienvidkaukāza un Gruzijas krīzes jautājumos, ES līdzpriekšsēdētājas funkcijām Ženēvas starptautiskajās apspriedēs un ES pārraudzības misiju Gruzijā.

 

Rezolūcija par okupētajām teritorijām 10 gadus pēc Krievijas iebrukuma tika pieņemta, deputātiem paceļot rokas.

 

Citāts

 

EP Ārlietu komitejas priekšsēdētājs David McAllister (EPP, Vācija) sacīja: “Šis ir iesaldēts konflikts, taču tam nevajadzētu kļūt par aizmirstu konfliktu. Lai to atrisinātu, nepieciešamas trīs darbības no Krievijas puses: vienošanās par uguns pārtraukšanu pilnīga ievērošana, administratīvas robežas nocietināšanas pārtraukšana, un atļauja viesiem pārvietotajiem Gruzijas pilsoņiem atgriezties mājās.”