Parlaments apstiprina ES prasības drošības tehnoloģiju uzstādīšanai jaunajos automobiļos 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

  • Papildu drošības aprīkojums vieglajos automobiļos, kravas automašīnās, autobusos un mikroautobusos; 
  • labāka riteņbraucēju un kājāmgājēju aizsardzība; 
  • pagājušajā gadā uz ES ceļiem gāja bojā 25 100 cilvēki. 
Gandrīz puse ceļu satiksmes negadījumos cietušo ir riteņbraucēji un kājāmgājēji ©AP Images/Eiropas Savienība-EP  

No 2022. gada maija jaunās automašīnas būs obligāti jāaprīko ar tādām drošības tehnoloģijām kā avārijas bremzēšanas sistēma un “gudrā” ātruma pielāgošana.

“Šie noteikumi nākamajos gados ļaus izglābt tūkstošiem dzīvību. Mūsu uzmanības centrā vienmēr bijusi satiksmes dalībnieku, īpaši mazāk aizsargāto, drošība,” sacīja EP ziņotāja Roža Tuna (ETP, Polija). Par noteikumiem jau panākta neformāla vienošanās ar ES valstu ministriem.

Aprīkojums negadījumu novēršanai

Šīs tehnoloģijas būs jāuzstāda visos jaunajos transportlīdzekļos: “Intelektiskā ātruma pielāgošana” (ISA), alkometriskas autobloķēšanas uzstādīšanas atvieglošana, uzlabota brīdināšanas sistēma par novērstu vadītāja uzmanību, avārijas bremzēšanas signāls, atpakaļgaitas kontrolsistēma un datu reģistrators (“melnā kaste”).

ISA varētu par 20% samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu. Šī sistēma, iegūstot informāciju no ceļazīmēm un kartēm, brīdinās autovadītāju par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu. Šī sistēma automātiski neierobežos ātrumu, un autovadītājs to varēs izslēgt. “Tas ne tikai padarīs satiksmi drošāku, bet ļaus izvairīties no sodanaudas,” sacīja R. Tuna.

Vieglajās automašīnās un mikroautobusos būs jāuzstāda arī avārijas bremzēšanas sistēma (tā jau ir obligāta kravas auto un autobusiem), kā arī joslas saglabāšanas sistēma.

Lielākā daļa šo tehnoloģiju jaunajos auto modeļos būs jāievieš no 2022. gada maija, bet jau esošajos modeļos - no 2024. gada maija.

Riteņbraucējiem un kājāmgājējiem drošāki kravas auto un autobusi

Kravas automašīnu un autobusu dizains būs jāveido tā, lai to vadītāji labāk pamanītu neaizsargātos ceļu satiksmes dalībniekus - kājāmgājējus un riteņbraucējos. Šie transportlīdzekļi būs jāaprīko ar tehnoloģijām pēc iespējas pilnīgākai aklo zonu novēršanai vadītāja un blakussēdētāja pusē.

Tehnoloģijas “tiešās redzamības” uzlabošanai visos jaunajos modeļos būs jāievieš no 2025. gada novembra, bet jau esošajos modeļos - no 2028. gada novembra.

Uzlaboti sadursmes testi un vējstikli

Jaunie noteikumi arī uzlabos pasīvās drošības prasības, tostarp sadursmes testus (priekšas un sānu) un vējstiklus, lai mazāk apdraudētu kājāmgājējus un riteņbraucējus. Tāpat paredzēts uzlabot riepu tipa apstiprināšanas pārbaudes, pārbaudot lietotas riepas.

Nākamie soļi

Regula tika apstiprināta ar 578 balsīm pret 30, 25 deputātiem atturoties. Tagad tā jāapstiprina ES valstu ministriem.

2018 gadā uz ES ceļiem gāja bojā aptuveni 25 100 cilvēku, bet vēl 135 000 tika nopietni ievainoti, liecina Eiropas Komisijas apkopotā informācija.