ES daudzgadu budžets ir jāuzlabo, lai Eiropas Parlaments to atbalstītu 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

  • Labi īstermiņa atveseļošanās plāni, tomēr nav pieļaujams samazināt daudzgadu budžetu 
  • Atveseļošanās fondam vajadzīgs demokrātisks uzraudzības mehānisms 
  • EP deputāti ir gatavi arī noraidīt daudzgadu budžeta, ja Padomes politiskā vienošanās netiks uzlabota 
  • Vajadzīgs konkrēts mehānisms, kas piesaista ES finansējumu tiesiskumam 
  • Obligāti jāuzņemas saistības par jauniem ES ieņēmumu avotiem 
Eiropas Parlamenta nostāju sarunām ar Padomi par daudzgadu budžetu pieņēma ar pārliecinošu vairākumu ©EP  

Atveseļošanās fonda izveide ir “vēsturisks solis”, taču apdraudētas ES ilgtermiņa prioritātes, piemēram, zaļais kurss un digitālā programma, norāda EP deputāti.

Rezolūcijā par Eiropadomes 2020. gada 17. – 21. jūlija ārkārtas sanāksmes secinājumiem, ko deputāti atbalstīja ar 465 balsīm par, 150 pret un 67 atturoties, Eiropas Parlaments pauž sēras par koronavīrusa upuriem apliecina cieņu visiem, kas ir cīnījušies pret pandēmiju. Viņi uzsver, ka “ES iedzīvotājiem ir kopīgs pienākums ievērot solidaritāti”.


Pozitīvs solis uz atveseļošanos, ilgtermiņā nepietiekams


Rezolūcijā, kas ir arī Parlamenta nostājas dokuments gaidāmajās sarunās par ES turpmāko finansēšanu un atveseļošanu, Parlaments atzinīgi vērtē ES vadītāju maija lēmumu izveidot atveseļošanas fondu, un sauc to par “vēsturisku soli Eiropas Savienībai. Deputāti tomēr pauž nožēlu par “ievērojamiem dotāciju komponentu samazinājumiem,” un aicina Parlamentu pilnībā demokrātiski iesaistīt atveseļošanas instrumentā, kas pagaidām “nenodrošina oficiālu lomu ievēlētajiem Eiropas Parlamenta deputātiem”.


Runājot par ES ilgtermiņa budžetu, viņi neatbalsta programmās veiktos samazinājumus, un uzskata, ka tie “apdraudēs ilgtspējīgas un noturīgas atveseļošanas pamatus”. ES pamatprogrammās, kas vērstas uz klimata aizsardzību, pāreju uz digitālo formātu, uz veselību, jaunatni, kultūru, pētniecību vai robežu pārvaldību, pastāv risks, ka finansējuma līmenis 2021. gadā varētu kristies salīdzinājumā ar 2020. gada līmeni. EP deputāti norāda, ka, sākot ar 2024. gadu, “ES budžets kopumā būs mazāks par 2020. gada līmeni, apdraudot ES saistības un prioritātes”.


Parlamentu nevar piespiest atbalstīt sliktu vienošanos


Tādējādi Parlaments neatbalsta politisko vienošanos par 2021.–2027. gada daudzgadu finanšu shēmu (DFS) tās pašreizējā redakcijā, un aicina Parlamenta piekrišanu neuzskatīt par pašu par sevi saprotamu. EP deputāti ir gatavi neatbalstīt ES ilgtermiņa budžetu, līdz gaidāmajās sarunās starp Parlamentu un Padomi netiks panākta apmierinoša vienošanās, vēlams, vēlākais, līdz oktobra beigām, lai neapdraudētu jauno programmu raitu uzsākšanu no 2021. gada 1. janvāra.

Tomēr gadījumā, ja vienošanos par nākamo DFS neizdosies panākt līdz oktobra beigām, EP deputāti atgādina, ka LESD 312. panta 4. punkts paredz pašreizējās Daudzgadu finanšu shēmas 2020. gada maksimālā apjoma pagarināšanu, un ka tas pilnībā saderīgs ar atveseļošanas plānu un jauno DFS programmu pieņemšanu.


Tiesiskuma mehānisms


Parlaments “pauž dziļu nožēlu”, ka Eiropadome ir ievērojami vājinājusi Komisijas un Parlamenta centienus DFS un atveseļošanas plāna ietvaros ievērot tiesiskumu, pamattiesības un demokrātiju, un atgādina, ka Eiropas Parlamentam ir koplēmuma tiesības attiecībā uz Komisijas ierosināto budžeta aizsardzības mehānismu gadījumiem, kad dalībvalsts sistēmiski pārkāpj tiesiskuma vērtības.


Jauni ES ieņēmumu avoti un ES parāda atmaksa


EP deputāti atkārtoti uzsver, ka Parlaments nesniegs piekrišanu DFS bez vienošanās par ES pašu resursu sistēmas reformu, tostarp jaunu pašu resursu groza ieviešanu līdz 2021. – 2027.gada DFS beigām.


Viņi uzskata, ka ES valstu un valdību vadītāji nav spējuši risināt jautājumu par atveseļošanas instrumenta atmaksāšanu, un atgādina, ka to var risināt vienīgi vai nu vēl vairāk samazinot ES programmu finansējumu, vai palielinot dalībvalstu iemaksas, vai arī - vienīgā Parlamentam pieņemamā iespēja - radot jaunus pašu resurs.

Obligāti jāveic vidēja termiņa pārskatīšana


Visbeidzot EP deputāti pieprasa, lai ne vēlāk kā līdz 2024. gada beigām stātos spēkā juridiski saistoša DFS vidusposma pārskatīšana; uzsver, jāpārskata budžeta griesti laikposmam no 2025. gada līdz 2027. gadam, papildu pašu resursi, kā arī jānovērtē klimata un bioloģiskās daudzveidības mērķu īstenošana.