Eiropas Parlaments: Polijas de facto abortu aizliegums apdraud sieviešu dzīvību 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

  • Tiesību uz abortu ierobežošana vienīgi palielinās pagrīdes abortu skaitu 
  • Nolēmumu nevajadzēja pasludināt laikā, kad sanitāro ierobežojumu dēļ bija aizliegta pulcēšanās 
  • Polijā vairs netiek nodrošinātas sieviešu pamattiesības 
  • Eiropas Savienībai ir jāreaģē uz “tiesiskuma sistēmisko sabrukumu” Polijā 

Eiropas Parlaments ceturtdien nosodīja sieviešu seksuālās un reproduktīvās veselības tiesību pasliktināšanos Polijā un uzsvēra, ka ES ir juridisks pienākums tās aizsargāt.

Rezolūcijā, ko pieņēma ceturtdien ar 455 balsīm par, 145 pret un 71 atturoties, EP norāda, ka Polijas 22. oktobra Konstitucionālā tribunāla nolēmums, kas aizliedz veikt abortu gadījumos, kad auglim ir nopietnas un neatgriezeniskas anomālijas vai slimības, “apdraud sieviešu veselību un dzīvību”. Aizliedzot šo iespēju, kas līdz šim bijusi juridiskais pamats liekākajai daļai Polijā likumīgi veikto grūtniecības pārtraukšanu (1074 no 1110 abortiem 2019. gadā), palielināsies “nedroši, slepeni veiktu un dzīvībai bīstamu abortu skaits”, brīdina deputāti.

Rezolūcijā uzsvērts, ka šo lēmumu pasludināja “tiesneši, kurus iecēluši un pilnībā pakļautībā tur” partijas “Likums un taisnīgums” vadītās koalīcijas politiķi.


Sieviešu tiesības ir cilvēktiesības


EP deputāti atgādina par Eiropas Cilvēktiesību tiesas atzinumu, ka ierobežojošie tiesību akti abortu jomā pārkāpj sieviešu cilvēktiesības. Viņi uzsver, ka sieviešu cilvēktiesību un dzimumu līdztiesības nodrošināšanai ir būtiski sniegt netraucētu, savlaicīgu piekļuvi reproduktīvās veselības pakalpojumiem, kā arī garantēt sieviešu reproduktīvo autonomiju un tiesības pieņemt lēmumus.


Sieviešu tiesības ir pamattiesības, uzsver Parlaments, atgādinot, ka ES iestādēm un dalībvalstīm ir juridisks pienākums tās ievērot un aizsargāt.


Viņi pauž nožēlu, ka Polijas ārsti arvien biežāk izmanto iespēju nesniegt pakalpojumu morālo uzskatu dēļ (“sirdsapziņas klauzulu”), piemēram, atsakoties izrakstīt kontracepcijas līdzekļus vai liedzot piekļuvi pirmsdzemdību skrīningam.


Viņi pauž bažas, ka tūkstošiem Polijas sieviešu ir jāceļo uz ārvalstīm, lai piekļūtu tik būtiskam veselības aprūpes pakalpojumam kā aborts, un pauž satraukumu par to, ka vajadzība ceļot uz ārzemēm apdraud sieviešu veselību un labjutību.


Atbalsts protestiem, ne vardarbībai

EP deputāti pauž atbalstu un solidaritāti Polijas iedzīvotājiem, it īpaši poļu sievietēm un LGBTI+ personām, kas, “neraugoties uz sanitārajiem riskiem, izgāja ielās, protestējot pret nopietniem pamatbrīvību un tiesību ierobežojumiem”. EP atgādina, ka nolēmums tika pasludināts laikā, kad Covid-19 pandēmijas otrā viļņa dēļ Polijā bija spēkā ierobežojumi, kas “nopietni kavēja pienācīgas demokrātiskas debates”.

Parlaments asi nosoda pārmērīgu un nesamērīgu spēka un vardarbības izmantošanu pret protestētājiem, ko īsteno tiesībaizsardzības iestādes un nevalstiski dalībnieki, piemēram, galēji labēji nacionālistiski grupējumi.



Tiesiskums Polijā brūk – ES ir jārīkojas

Parlaments norāda, ka Konstitucionālā tribunāla nolēmums ir “vēl viens piemērs tiesu varas politiskai pārņemšanai un tiesiskuma sistēmiskam sabrukumam Polijā”. Viņi aicina Komisiju izvērtēt Konstitucionālā tribunāla sastāvu, kura prettiesiskums varētu būt pamats apstrīdēt tā nolēmumus un tā spēju ievērot Polijas konstitūciju.


Savukārt Padomei vajadzētu iekļaut šos jautājumus uzklausīšanā par situāciju Polijā, kas pašlaik tiek veikta saskaņā ar ES līguma 7. panta 1. punktu.