EP nobalso par labāku krāna ūdens kvalitāti un mazāk plastmasas atkritumiem 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

  • Vairāk dzerot krāna ūdeni, ES mājsaimniecības ietaupītu 600 miljonus € gadā 
  • “Right2Water” ir pirmā pilsoņu iniciatīva, kas panāk jaunu tiesisku regulējumu 
  • Dažiem piesārņotājiem būs stingrākas robežvērtības 

Eiropas Parlaments apstiprinājis dzeramā ūdens direktīvu, ļaujot iedzīvotājiem, tostarp neaizsargātajām iedzīvotāju grupām, vieglāk piekļūt kvalitatīvam krāna ūdenim.

Otrdien Eiropas Parlaments apstiprināja ar dalībvalstīm saskaņoto direktīvas priekšlikumu par jauno dzeramā ūdens direktīvu.


Jauno noteikumu mērķis ir garantēt kvalitatīvu krāna ūdeni visā ES. Tie izstrādāti pēc iedzīvotāju pieprasījuma — vairāk nekā 1,8 miljonu eiropiešu parakstīja iniciatīvu “Right2Water”. Tā ir pirmā Eiropas pilsoņu iniciatīva, kurai izdevies panākt jauna tiesiska regulējuma pieņemšanu. Šajā iniciatīvā ES iedzīvotāji pieprasīja, lai visiem eiropiešiem būtu pieejams drošs dzeramais ūdens.


Dalībvalstīm būs pienākums nodrošināt, ka sabiedrisko iestāžu ēkās ir pieejams bezmaksas ūdens. Tām arī būs jāmudina restorāni, ēdnīcas un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji piedāvāt saviem klientiem ūdeni bez maksas vai par nelielu maksu. Dalībvalstīm būs arī jāveic pasākumi, kas uzlabos ūdens pieejamību neaizsargātām cilvēku grupām, piemēram, bēgļiem, nomadu kopienām, bezpajumtniekiem.


Krāna ūdens kvalitātes uzraudzība un uzlabošana


Lai mudinātu cilvēkus dzert krāna, nevis pudelēs pildītu ūdeni un palielinātu viņu uzticēšanos krāna ūdenim, tiks uzlabota tā kvalitāte, nosakot stingrākas robežvērtības dažām piesārņojošām vielām, tostarp svinam.


Līdz 2022. gada sākumam Komisija sagatavos sarakstu ar uzraugāmajām vielām vai savienojumiem, kas sabiedrībā vai zinātnieku aprindās rada bažas par veselību. Sarakstā būs ietvertas farmaceitiskās vielas, endokrīnie disruptori (vielas, kas izraisa endokrīnās sistēmas darbības traucējumus) un mikroplastmasa.


Komisijai būs arī jāizveido Eiropas saraksti ar vielām, kuras drīkstēs nonākt saskarē ar dzeramo ūdeni.


Dalībvalstīm būs jāraugās, lai pasākumi, ko veiks nolūkā ieviest jaunos standartus, būtu balstīti uz piesardzības principu un nekādā gadījumā nepasliktinātu līdzšinējo dzeramā ūdens kvalitāti.


Citāts


“Ir pagājuši divdesmit gadi, kopš stājās spēkā pirmā dzeramā ūdens direktīva, tāpēc ir pienācis laiks mainīt dažu piesārņojošo vielu, piemēram, svina, robežvērtības, padarot tās stingrākas. Eiropas Parlaments uzskata, ka ir ļoti svarīgi ar jauno direktīvu padarīt mūsu dzeramo ūdeni vēl drošāku un iestrādāt šajā direktīvā noteikumus par jaunām piesārņojošām vielām. Tāpēc es atzinīgi vērtēju direktīvas noteikumus attiecībā uz mikroplastmasu un endokrīnajiem disruptoriem, piemēram, bisfenolu A,” sacīja atbildīgais deputāts Kristofs Hansens (PPE, LU).


Turpmākie soļi


Direktīva stāsies spēkā 12 dienas pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Divu gadu laikā pēc direktīvas stāšanās spēkā dalībvalstīm jāveic nepieciešamās izmaiņas, lai izpildītu tajā noteiktās prasības.


Vispārēja informācija

Pēc Eiropas Komisijas aplēsēm, mazāk patērējot ūdeni no pudelēm, ES mājsaimniecības ietaupītu vairāk nekā 600 miljonus eiro gadā. Ja uzlabotos cilvēku paļaušanās uz krāna ūdens kvalitāti, mazinātos arī ūdens pudeļu radītie plastmasas atkritumi. Tas mazinātu arī jūras piedrazojuma problēmu. Plastmasas pudeles ir viens no visbiežāk atrodamajiem vienreizlietojamo plastmasas izstrādājumu atkritumiem Eiropas pludmalēs.

Safe tap water: cheaper for consumers and better for the environment.©AdobeStock/Igor