EP debatēs par jauno ASV prezidentu deputāti cer uz jaunu lappusi transatlantiskajās attiecībās 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

Foto: EP debates ar Eiropadomes un Eiropas Komisijas priekšsēdētāju par Džo Baidena inaugurāciju  

EP deputāti atzinīgi vērtē Baidena stāšanos ASV prezidenta amatā, norādot, ka tā ir izdevība stiprināt ES un ASV saites un kopīgi risināt demokrātiskās sistēmas problēmas un apdraudējumus.

Trešdienas rītā EP deputāti ar Eiropadomes priekšsēdētāju Šarlu Mišelu un Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu apsprieda Džo Baidena inaugurāciju jaunā ASV prezidenta amatā, pievēršoties arī vispārīgajai politiskajai situācijai ASV.

Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels atklāja debates, sakot: “Šodien mums ir iespēja atjaunot transatlantiskās attiecības, kuras pēdējos četros gados ir stipri cietušas. Pa šo laiku pasaule ir kļuvusi sarežģītāka, nestabilāka un neparedzamāka. Tas prasa, lai mēs, eiropieši, vairāk nekā jebkad agrāk ņemtu savu likteni paši savās rokās, aizstāvot savas intereses un vērtības. Mums kopīgi ar ASV ir jākļūst par likumos pamatotas starptautiskās kārtības balstiem, aizstāvot mieru, drošību, labklājību, brīvību, cilvēktiesības un dzimumu līdztiesību pasaulē.”

Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena turpināja: “Eiropai tagad ir draugs Baltajā namā, un tā ir gatava jaunu attiecību sākumam ar savu senāko un uzticamāko partneri. Mums ir jācenšas panākt globālas pārmaiņas, kuru pamatā ir kopīgās vērtības” – demokrātija, cīņa pret klimata pārmaiņām un pandēmiju, digitalizācija. Runājot par tiešsaistē organizēto Kapitolija ieņemšanu un sociālajos medijos izplatīto naida runu un dezinformāciju, fon der Leiena aicināja sadarboties ar ASV, lai regulētu lielos tehnoloģiju uzņēmumus. "Interneta milžu neierobežotā politiskā vara ir jākontrolē", jo to rīcības pamatā jābūt likumiem, nevis "Silīcija ielejas uzņēmumu vadītāju patvaļīgiem lēmumiem", viņa teica.

Jāregulē tehnoloģiju milži, jāapkaro populisms, jārisina kopīgās problēmas

Manfrēds Vēbers (PPE, Vācija) teica, ka “šodien ir cerību diena. Četri sabiedrības šķelšanas gadi tagad ir aiz muguras”. Viņš uzsvēra, ka mēs tagad nevaram mācīt ASV pareizi dzīvot, jo Eiropai ir tādas pašas problēmas. “Sociālie mediji izceļ ekstrēmistu pozīcijas. Lielo tehnoloģiju uzņēmumiem jāuzstāda skaidri noteikumi – tiem jārīkojas sabiedrības interesēs”. Ir svarīgi uzklausīt arī Trampa vēlētāju bažas, sacīja Vēbers. “Robežu aizsardzība nav ekstrēmisms. Aizstāvēsim kopīgi savas kopējās vērtības un iestādes”, viņš noslēdza.

"Ignorējot nevienlīdzības radīto postu aizsākās daži no pēdējo gadu smagākajiem satricinājumiem, piemēram, Brexit un trampisms, sacīja Irače Garsija Pereza (S&D, Spānija), norādot, ka visas demokrātijas, pat spēcīgākās, ir ievainojamas. Šausminošās ainas no uzbrukuma Kapitolijam pierāda, ka “mums ir jācīnās pret dezinformāciju”. Vēl viena kopīga ES un ASV problēma ir daudzpusējās sistēmas atjaunošana starptautiskajā politikā, kā arī nodrošināt likumu ievērošanu un aizsargāt demokrātiskās pārvaldes iestādes”, viņa noslēdza.

"Kapitolija uzbrukuma saknes ir zināmas," sacīja Dačans Čološs (Renew, Rumānija). "Tas ir populisms, valsts amata izmantošana personiskā labuma gūšanai, polarizācija un lieli meli, ko sacer un izplata valsts augstākā amatpersona. Neviena pasaules demokrātija nav pasargāta no šī riska,” viņš teica. Šodien ir “iespēja, kuru mēs nevaram laist garām. Mums jāatrota piedurknes un jāpārveido mūsu partnerība (…) un jāatrod redzējums par to, kā atrisināt kopīgās problēmas”, piemēram, saspīlējumus starptautiskajā tirdzniecībā, klimata pārmaiņas un digitālo milžu patvaļu, viņš sacīja.

Žeroms Rivjērs (ID, Francija) sacīja, ka uzbrukums ASV demokrātijas templim ir nepiedodams. Viņš nosodīja to, ka gandrīz visi sociālie mediji bloķēja demokrātiski ievēlētu, joprojām amatā esošu prezidentu, pārkāpjot būtisku demokrātisko vārda brīvības principu. Viņš teica, ka Donalda Trampa sakāve nemaina ASV politisko mērķi, "kurš ir dominēt visas pasaules iedzīvotājus".

Ska Kellere (Zaļie/EFA, Vācija) aicināja aizsargāt pamatbrīvības un tiesiskumu. Notikumi Kapitolija kalnā bija tiešs iznākums Trampa pamudinājumiem un “četriem gadiem dienišķu melu un faktu ignorēšanas”. “Vai Eiropa ir pasargāta no populisma un demagogiem, no dezinformācijas un uzbrukumiem tiesiskumam”, viņa jautāja, norādot uz Brexit kampaņu, kas bija “pilna ar klajiem meliem un nepatiesiem solījumiem”, uz Polijas valdības “neticamo nevērību pret sieviešu īpašumtiesībām uz savu ķermeni” un “Viktora Orbāna sistemātisko Ungārijas tiesiskuma graušanu”.

Derks Jans Epinks (ECR, Nīderlande) brīdināja, ka tehnoloģiju giganti vai politiķi nedrīkst apklusināt sabiedrībā notiekošās diskusijas, norādot, ka “lielie tehnoloģiju uzņēmumi ļaunprātīgi izmanto savu dominējošo stāvokli. Viņu vara ir jāsalauž”. Pat ja demokrātus ir “traumējuši četri Trampa gadi (..), viņa pēctečiem vajadzētu atturēties kriminalizēt nepiekrišanu. Neērtu jautājumu uzdošana ir demokrātijas pamats,” viņš piebilda.

Martins Širdevans (Kreisie, Vācija) sacīja, ka četri Trampa gadi ir iedragājuši uzticēšanos demokrātijai, un tā ir jāatjauno un jānostiprina. Jaunajam ASV prezidentam ir arī jāpaziņo par jaunu transatlantisko attiecību sākumu, viņš piebilda, uzsverot, ka viņa grupas prasības ir atgriešanās pie daudzpusējības, kopīga rīcība klimata jomā, un kopīgi centieni nodrošināt mieru pasaulē.

Debašu video varat noskatīties šeit (20.01.2021)

Klikšķiniet uz vārdiem, lai noklausītos atsevišķas uzrunas:

Šarls Mišels, Eiropadomes priekšsēdētājs

Urzula fon der Leiena, Eiropas Komisijas priekšsēdētaja

Manfrēds Vēbers (EPP, Vācija)

Irače Garsija Pereza (S&D, Spānija)

Dačans Čološs (Renew Europe, RO)

Žeroms Rivjērs (ID, Francija)

Ska Kellere (Greens/EFA, Vācija)

Derks Jans Epinks (ECR, Nīderlande)

Martins Širdevans (Kreisie, Vācija)

Ticiāna Begina (NI, Itālija)