Aicinājums pieteikt darbus Dafnes Karuanas Galicijas balvai žurnālistikā 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

  • Ikgadēja balva par izcilu veikumu žurnālistikā, kas veicina vai aizstāv ES pamatvērtības 
  • Uzvarētāju izraudzīsies neatkarīga preses un pilsoniskās sabiedrības pārstāvju žūrija 
  • Balvas fonds — 20 000 eiro 
  • Balvu pasniegs svinīgā ceremonijā oktobra vidū, pieminot Dafnes Karuanas Galicijas nāves gadadienu 
Dafnes Karuanas Galicijas balvu pasniegs par izcilu veikumu žurnālistikā, kas veicina vai aizstāv ES pamatvērtības AFP/STRINGER  

22. jūnijā Eiropas Parlaments oficiāli izsludina pieteikšanos Dafnes Karuanas Galicijas balvai žurnālistikā, vienlaikus darbību uzsākot Dafnes Karuanas Galicijas balvas tīmekļa vietnei.

Ikgadējās balvas mērķis ir godināt izcilu veikumu žurnālistikā, kas veicina vai aizstāv Eiropas Savienības pamatprincipus un pamatvērtības, proti, cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības.

Uz balvu var pretendēt jebkuras valstspiederības profesionāli žurnālisti un profesionālu žurnālistu komandas. Lai piedalītos konkursā, ir jāiesniedz padziļināta tvēruma pētnieciskās žurnālistikas darbi, kas publicēti vai pārraidīti plašsaziņas līdzekļos kādā no 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Uzvarētāju izraudzīsies neatkarīga žūrija, kurā darbosies preses un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji no visām 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm, kā arī svarīgāko Eiropas profesionālo žurnālistu apvienību pārstāvji. Balva ik gadu tiks pasniegta svinīgā ceremonijā oktobra vidū, tā pieminot Dafnes Karuanas Galicijas slepkavības dienu — 16. oktobri. 2021. gadā šī ceremonija norisināsies ceturtdien, 14. oktobrī, Eiropas Parlamentā.

Gan pats balvas piešķiršanas fakts, gan tās vērtība naudas izteiksmē — 20 000 eiro — liecina par Eiropas Parlamenta spēcīgo atbalstu pētnieciskajai žurnālistikai un lielo nozīmi, ko tas piešķir preses brīvībai. 2018. gada maijā pieņemtā rezolūcijā Eiropas Parlamenta deputāti aicina ES dalībvalstis nodrošināt pienācīgu publiskā sektora finansējumu plašsaziņas līdzekļiem un sekmēt plurālistisku, neatkarīgu un brīvu mediju darbību.

Žurnālisti aicināti iesniegt savus darbus tikai tiešsaistē līdz 1. septembrim: www.daphnejournalismprize.eu 

Kas bija Dafne Karuana Galicija?

Dafne Karuana Galicija bija maltiešu žurnāliste, blogere un korupcijas novēršanas un apkarošanas aktīviste, kura padziļināti pētīja korupciju, naudas atmazgāšanu, organizēto noziedzību, pilsonības tirgošanu un Maltas valdības saikni ar „Panamas dokumentiem”. Vispirms notika mēģinājumi žurnālisti iebiedēt, un viņai tika izteikti draudi. 2017. gada 16. oktobrī Dafne Karuana Galicija gāja bojā, eksplodējot viņas automašīnā ievietotam spridzeklim. Sabiedrībai protestējot pret varas iestāžu nespēju atklāt žurnālistes slepkavību, galu galā no amata bija spiests atkāpties toreizējais Maltas premjerministrs Džozefs Muskats. 2019. gada decembrī Eiropas Parlamenta deputāti, kritizējot nerezultatīvo izmeklēšanu, aicināja Eiropas Komisiju rīkoties.

Kontakti: