Polija: EP deputāti aicina aizstāvēt ES tiesību aktu pārākumu 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

EP deputāti ar Polijas premjeru un Komisijas priekšsēdētāju apsprieda Polijas konstitucionālās tiesas nolēmumu ©European Union 2021 - EP  

Eiropas Parlaments prasa Komisijai nekavējoties likt lietā nosacītības mehānismu ES budžeta aizsardzībai, lai aizstāvētu Polijas pilsoņus un ES tiesību pamatus.

Otrdien nokaitētās debatēs ar Polijas premjerministru Mateušu Moravecki, Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu un Slovēnijas ārlietu ministru Anži Logaru lielākā daļa EP deputātu nosodīja Polijas Konstitucionālās tiesas 7. oktobra nolēmumu, apšaubot pašas tiesas neatkarību un brīdinot, ka Polijas valdība regresē uz totalitārismu.

EP deputāti uzsvēra, ka ES dalībvalstis, iestājoties Savienībā, ir brīvprātīgi piekritušas kopīgiem noteikumiem, kā arī to, ka ES tiesiskā kārtība nav pretrunā ar Polijas konstitūciju.

Runājot Padomes prezidentvalsts Slovēnijas vārdā, tās ārlietu ministrs Logars sacīja, ka ES tiesību aktu pārākums ir pašos ES pamatos, un tajā ir balstīta “mūsu kopīgā dzīve Eiropas mājās”. Viņš uzsvēra, ka Padome pašlaik intensīvi apspriež jautājumu par tiesiskumu un prezidentvalsts ir apņēmusies virzīt 7. panta procedūru.

"Polijas Konstitucionālās tiesas nolēmums apdraud pašu ES pamatu un ir tiešs izaicinājums Eiropas tiesiskās kārtības vienotībai," paziņoja Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena. Viņa norādīja, ka šī ir pirmā reize, kad dalībvalsts tiesa atzinusi ES līgumus par nesaderīgiem ar valsts konstitūciju. Viņa paziņoja, ka Komisija ir gatava rīkoties, un tā lietos gan pārkāpumu procedūras, gan tiesiskuma nosacītības mehānismu un citus finanšu instrumentus, lai aizsargātu ES budžetu pret tiesiskuma pārkāpumiem, kā arī 7. panta procedūru, ar kuru nosaka nopietnus ES vērtību pārkāpumus.

Polijas premjerministrs Moraveckis savā runā uzsvēra, ka “ES tiesību aktu pārākums neattiecas uz konstitucionālo sistēmu (...) Polijas Konstitūcija ir Polijas augstākais tiesību akts un stāv pāri jebkuram citam tiesību principam”. Viņš arī apgalvoja, ka konstitucionālās tiesas citās dalībvalstīs, tostarp Vācijā, Francijā, Dānijā, Spānijā, Itālijā un Rumānijā savulaik ir pieņēmušas nolēmumus, kas ir līdzīgi pašlaik apspriežamajam.

Jāizmanto visas iespējas, lai aizstāvētu Polijas pilsoņus

Vairāki deputāti lūdza Komisiju izmantot visus tās rīcībā esošos instrumentus, lai aizstāvētu Polijas pilsoņus, kā arī beidzot iedarbināt tiesiskuma nosacītības mehānismu. Viņi arī lūdza sākt pārkāpumu procedūras un Padomei beidzot rīkoties saskaņā ar LES 7. pantu. Deputāti pauda stingru atbalstu Polijas pilsoņiem, kuri dodas ielās, lai cīnītos par tiesiskumu, kā arī tiesnešiem un prokuroriem, kuri turpina piemērot ES tiesību aktus, un aicināja Polijas varas iestādes viņus uzklausīt un ņemt vērā viņu viedokli.

Savukārt daži citi EP deputāti kritizēja ES iestādes par to, ka tās uztraucas par tiesu varas neatkarību un varu nošķirtību tikai atsevišķās dalībvalstīs, un uzsvēra, ka ES tiesību pārākuma princips tiek izmantots vienīgi lai paplašinātu ES pilnvaras viņpus tā, kas sākotnēji noteikts līgumos.