Saharova balva 2021: Parlaments godina Alekseju Navaļniju 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

Alekseja Navaļnija vārdā Saharova balvu saņēma viņa meita Darja Navaļnija  

Alekseja Navaļnija meita Darja Navaļnija 15. decembrī svinīgā ceremonijā saņēma Eiropas Parlamenta Saharova balvu.

Aleksejs Navaļnijs pašlaik izcieš cietumsodu stingra režīma soda kolonijā Krievijā. Jau vairāk nekā desmit gadus Navaļnijs ir valsts vadošais opozicionārs, kurš pazīstams ar savu cīņu pret valdošo korupciju un Kremļa veiktajiem cilvēktiesību pārkāpumiem.


Ievadvārdos Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli uzsvēra Navaļnija drosmi: "Viņam ir draudēts, viņš ir bijis spīdzināts, saindēts, arestēts, ieslodzīts, bet viņi nav spējuši panākt, lai viņš pārstātu runāt... Aleksejs Navaļnijs reiz teica, ka korupcija uzplaukst, kur netiek ievērotas cilvēktiesības. Es uzskatu, ka viņam ir taisnība. Cīņa pret korupciju ir arī cīņa par vispārējo cilvēktiesību ievērošanu. Tā ir cīņa par cilvēka cieņu, labu pārvaldību un tiesiskumu," sacīja Sasoli, aicinot Alekseju Navaļniju nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot.


Pieņemot tēva balvu, Darja Navaļnija kritizēja tos, kuri pragmatisma dēļ vēlas nomierināt diktatorus. Viņa uzstāja, ka Eiropai ir jāpaliek uzticīgai saviem ideāliem. "Kad es rakstīju tētim un jautāju, ko viņš gribētu, lai es no viņa viedokļa saku, esot Eiropas Parlamentā, viņš teica - lai neviens neuzdrīkstas Krieviju pielīdzināt Putina režīmam. Krievija ir Eiropas daļa, un mēs cenšamies kļūt par daļu no tās. Bet mēs arī vēlamies, lai Eiropa cīnītos pati par sevi, tās apbrīnojamām idejām, kas ir Eiropas kodols. Mēs tiecamies uz Eiropas idejām, cilvēktiesībām, demokrātijas un integritātes godināšanu."


Ceremonijā Strasbūrā piedalījās arī Navaļnija politiskais padomnieks Leonīds Volkovs un preses pārstāve Kira Jarmiša.

2021. gada Saharova balvas kanditātes bija arī Afganistānas sievietes, kas cīnās par sieviešu tiesībām savā valstī, kā arī Bolīvijas politiķe Žanīna Anjēsa.


Kas ir Aleksejs Navaļnijs?


Aleksejs Navaļnijs ir šī gada Saharova balvas laureāts, par to 2021. gada 20. oktobrī nolēma Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli un politisko grupu vadītāji. Navaļnijs ieguva starptautisku atpazīstamību, organizējot demonstrācijas pret prezidentu Putinu un viņa valdību, kā arī kandidēja prezidenta vēlēšanās un iestājās par pretkorupcijas reformām.

2020. gada augustā Navaļnijs tika saindēts un vairākus mēnešus atveseļojās Berlīnē. 2021. gada janvārī, atgriežoties Maskavā, viņš tika arestēts. Šobrīt Navaļnijs atrodas stingra režīma soda kolonijā, kur viņam vēl ir jāizcieš vairāk nekā divi gadi. 2021. gada marta beigās viņš uzsāka bada streiku, protestējot pret to, ka viņam nav pieejama medicīniskā aprūpe.

2021. gada jūnijā Krievijas tiesa atzina Alekseja Navaļnija organizāciju "Pretkorupcijas fonds" un viņa reģionālos birojus par "ekstrēmistu grupām".

2021. gada janvārī pieņemtajā rezolūcijā EP deputāti pieprasīja nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot Alekseju Navaļniju un citas personas, kas tika aizturētas, protestējot par viņa atbrīvošanu. Parlaments aicināja ES valstis pastiprināt sankcijas pret Krieviju, šis aicinājumu tika atkārtots 2021. gada aprīlī.

Eiropas Parlamenta Saharova balva


Eiropas Parlaments katru gadu pasniedz Saharova balvu par domas brīvību. Tā tika izveidota 1988. gadā, lai godinātu personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Tā nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam, un naudas balva ir 50 000 eiro.

Pagājušajā gadā Parlaments piešķīra balvu Baltkrievijas demokrātiskajai opozīcijai.

- Sekojiet līdzi FB LIVE ar Navaļnija politisko padomnieku Leonīdu Volkovu trešdien, 15. decembrī plkst. 16.00 pēc Briseles laika