Jauna Eirobarometra aptauja atklāj, kā Covid-19 pandēmija skārusi sievietes 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

Sievietes prasa, lai EP cīnītos pret cilvēku tirdzniecību, seksuālu izmantošanu un psiholoģisko un fizisko vardarbību pret sievietēm un novērstu vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirību.

  • 77 % ES sieviešu — no 93 % Grieķijā līdz 47 % Ungārijā — uzskata, ka Covid-19 pandēmijas dēļ viņu valstī ir pieaugusi fiziskā un emocionālā vardarbība pret sievietēm. 
  • 38 % respondentu apgalvo, ka pandēmijai ir bijusi negatīva ietekme arī uz sieviešu ienākumiem  
  • 44 % respondentu uzskata, ka tā ietekmējusi darba un privātās dzīves līdzsvaru, savukārt 21 % norāda, ka pandēmija ir ietekmējusi to, cik daudz laika sievietes velta apmaksātam darbam.  
  • Pandēmijas ierobežojumi ir būtiski skāruši sieviešu garīgo veselību. 41 % sieviešu Eiropas Savienībā ir ietekmējusi mājsēde un komandantstunda, bet 38 % sieviešu — ierobežojumi attiecībā uz to, cik cilvēku ir atļauts satikt. 

Gaidot Starptautisko sieviešu dienu, kas ik gadu tiek atzīmēta 8. martā, Eiropas Parlaments veica aptauju Eiropas sieviešu vidū, lai novērtētu pandēmijas ietekmi uz dažādiem sieviešu dzīves aspektiem.


Aptaujas rezultāti liecina, ka pandēmijai bijusi būtiska ietekme uz sieviešu privāto un darba dzīvi, turklāt ir strauji pieaugusi vardarbība pret sievietēm.

Vardarbība

77 % ES sieviešu uzskata, ka Covid-19 pandēmijas dēļ ir pieaugusi fiziskā un emocionālā vardarbība pret sievietēm. Visās valstīs, izņemot Somiju un Ungāriju, šis rādītājs pārsniedz 50 %. Grieķijā šis rādītājs ir 93 %, bet Portugālē — 90 %.


Sievietes skaidri norāda vairākus galvenos pasākumus, kas jāīsteno, lai novērstu vardarbību pret sievietēm: atvieglot ziņošanu par vardarbību pret sievietēm, tostarp ziņošanu policijai (58 %), vairot iespējas sievietēm meklēt palīdzību, piemēram, ar palīdzības tālruņa starpniecību (40 %), vairot policijas un tiesu iestāžu informētību un mācības šajā jomā (40 %), vairot sieviešu finansiālo neatkarību (38 %).

Ekonomiskās un finansiālās sekas


38 % respondentu norādīja, ka pandēmija negatīvi ietekmējusi viņu personiskos ienākumus. Rezultāti ir diapazonā no 60 % Grieķijā līdz 19 % Dānijā. Kā norāda 44 % aptaujāto sieviešu, Covid-19 pandēmija ir arī negatīvi ietekmējusi darba un privātās dzīves līdzsvaru. Tā uzskata vairāk nekā puse sieviešu Kiprā (68 %), Grieķijā (59 %), Maltā (58 %), Luksemburgā (56 %), Itālijā (52 %), Portugālē (52 %) un Ungārijā (51 %).

21 % sieviešu apsver vai jau ir nolēmušas pastāvīgi veltīt mazāk laika apmaksātam darbam.



Garīgā veselība


Kopš pandēmijas sākuma sieviešu vidū pastāvēja lielāks risks, ka tās uztrauksies par nespēju satikt draugus un ģimeni (44 %), būs noraizējušās un satrauktas (37 %) un kopumā norūpējušās par savu nākotni (33 %).


Sieviešu vidū valda vienots uzskats, ka pasākumi, kas ieviesti pandēmijas apturēšanai, ir būtiski ietekmējuši viņu garīgo veselību.


Atkarībā no ieviestajiem pasākumiem dažas sabiedrības grupas tas ir skāris vairāk nekā citas. Apmēram puse sieviešu, kurām ir bērni vecumā līdz 15 gadiem, apgalvo, ka skolu un bērnudārzu slēgšana ir būtiski ietekmējusi viņu garīgo veselību.

Ko sievietes var sagaidīt no Eiropas Parlamenta?


Sievietes Eiropas Savienībā uzskata, ka Eiropas Parlamentam par prioritāti jāizvirza šādi pasākumi: cīnīties pret sieviešu un bērnu tirdzniecību un seksuālu izmantošanu (47 %), novērst psiholoģisko un fizisko vardarbību pret sievietēm (47 %), novērst vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirību un tās ietekmi uz karjeras attīstību (41 %), novērst, ka sievietēm ir aizvien grūtāk apvienot darbu un privāto dzīvi (darba un privātās dzīves līdzsvars) (31 %), aizsargāt sievietes un meitenes, kas pieder pie neaizsargātām grupām (30 %).

Atzinīgi vērtējot aptaujas rezultātus, Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola teica:

“Covid-19 pandēmija vissmagāk skārusi sievietes. Viņas ir cietušas gan garīgi, gan finansiāli. Tam ir jābeidzas. Eiropas Parlaments rīkojas, lai to mainītu.”


Sieviešu tiesību komitejas priekšsēdētājs Roberts Bedroņs teica: "


"Eirobarometra aptaujas rezultāti apstiprina to, ko mēs jau zinām: Covid-19 pandēmija neskaitāmos veidos ir nesamērīgi smagāk skārusi sievietes un meitenes. Sākot no vardarbības palielināšanās dzimuma dēļ līdz pieaugošam aprūpes slogam, no ekonomiskās ietekmes uz nozarēm, kurās lielākoties strādā sievietes, līdz nedrošībai attiecībā uz darba līgumiem. Taču krīzes var sniegt arī iespēju: tā ir iespēja atjaunot labākus apstākļus. Tāpēc atveseļošanās procesā risinājumi ir jāveido ar sievietēm to centrā, un mēs ar savu darbu arī veicināsim šo procesu."


Vispārēja informācija

Godinot Starptautisko sieviešu dienu, kas norisināsies šīgada 8. martā, Eiropas Parlaments veica aptauju Eiropas sieviešu vidū, lai varētu labāk novērtēt viedokļus, ko Covid-19 pandēmijas laikā pauž dažādu paaudžu sievietes no dažādām valstīm un ar atšķirīgām sociāldemogrāfiskajām iezīmēm.


Šo Eirobarometra zibensaptauju veica uzņēmums “Ipsos”, tā norisinājās no 2022. gada 25. janvāra līdz 3. februārim visās 27 ES dalībvalstīs un kopumā aptvēra 26 741 interviju.


Svērtie ES rādītāji ir aprēķināti, ņemot vērā katras valsts iedzīvotāju skaitu.


Datus un pilnu ziņojumu var skatīt šeit