Ukraina: Eiropas Savienībai ir jāaizsargā visi no kara bēgošie bērni 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

2 miljoni Ukrainas bēgļu ir bērni, vēl 2,5 miljoni bērni ir pārvietoti valsts iekšienē © AFP/Yuriy Dyachyshyn  
  • Jāveido humānās palīdzības koridori, lai glābtu bērnus un ģimenes Ukrainā 
  • Svarīgi bērnus reģistrēt, lai novērstu cilvēku tirdzniecības un nelegālas adopcijas risku 
  • Uz ES robežām ir jāidentificē neaizsargātie bērni un ātri jāieceļ aizbildņi nepavadītiem bērniem 
  • Bēgļu bērniem jāsniedz tāda pati piekļuvei izglītībai un veselības aprūpei kāda ir bērniem uzņēmējvalstīs 

EP deputāti aicina izveidot drošus ceļus no kara bēgošajiem bērniem, kā arī steidzami sniegt palīdzību tiem, kuri ir pārvietoti valsts iekšienē vai iestrēguši ielenktajās teritorijās.

Eiropas Parlaments ceturtdien ar 509 balsīm par, trim pret un 49 atturoties pieņēma rezolūciju, kurā ieteikti dažādi pasākumi, lai aizsargātu bērnus un jauniešus, kuri bēg no vardarbības Ukrainā, un veicinātu viņu iekļaušanu uzņēmējvalsts kopienās.

“Ikvienam bērnam ir tiesības tikt aizsargātam no vardarbības, ekspluatācijas un ļaunprātīgas izmantošanas”, saka EP deputāti, aicinot ES dalībvalstis pasargāt bērnus no cilvēku tirdzniecības un nolaupīšanas riska, nelikumīgas adopcijas un citiem vardarbības veidiem.

Vini iesaka uz robežām nodrošināt bērnu aizsardzības speciālistus, lai ātri apzinātu neaizsargātos bērnus, noskaidrotu un reģistrētu bērna identitāti un valstspiederību, kā arī to īpašās vajadzības. Viņi aicina dalībvalstis sniegt arī tādus pakalpojumus kā psihosociālais atbalsts, atbalsts mātes veselībai, aizsardzība pret dzimumbalstītu vardarbību, atbalsts piederīgo meklēšanai un ģimenes atkalapvienošanai, lai nodrošinātu, ka bērni saņem neierobežotu piekļuvi visiem pamatpakalpojumiem un pienācīgu aprūpi.

Eiropas Parlaments aicina ātri iecelt aizbildņus visiem nepavadītajiem vai nošķirtajiem bērniem. Uzņemošo dalībvalstu bērnu aizsardzības dienestiem vajadzētu pēc šo bērnu ierašanās Eiropas Savienībā uzraudzīt viņu labklājību un uzturēšanās vietu.

EP deputāti prasa dalībvalstīm nodrošināt bērnu piekļuvi izglītības un veselības aprūpes pakalpojumiem līdzvērtīgā mērā kā uzņemošajās valstīs dzīvojošajiem bērniem. Viņi arī prasa izveidot pārcelšanas mehānismus, kuri prioritāri vērsti uz ģimeņu atkalapvienošanos, tādus kā, piemēram, solidaritātes mehānisms bērnu un jauniešu, kam nepieciešama tūlītēja dzīvību glābjoša ārstēšana un terapija, pārvešanai no ES dalībvalstīm, kas robežojas ar Ukrainu, uz citām ES dalībvalstīm, lai sniegtu medicīnisko palīdzību.

EP deputāti arī aicina dalībvalstis nodrošināt koordinētu pieeju ES līdzekļu plānošanā un īstenošanā, lai ar ES finansējumu varētu ātri un tieši sniegt atbalstu bēgļu sociālekonomiskajai integrācijai, pasargāt viņus no diskriminācijas un sociālās izstumšanas, vajadzības gadījumā nodrošinot papildu resursus.


Konteksts

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā vairāk nekā četri miljoni cilvēku bijuši spiesti pamest savas mājas un meklēt patvērumu, galvenokārt dodoties uz ES dalībvalstīm, kas robežojas ar Ukrainu, proti, uz Poliju, Rumāniju, Ungāriju, Slovākiju un Čehiju, kā arī uz Moldovu. Saskaņā ar UNICEF datiem gandrīz puse no bēgošajiem ir nepilngadīgie, kuriem nepieciešama pastiprināta aizsardzība, jo pastāv lielāks risks, ka viņi var kļūt par cilvēku tirdzniecības un ekspluatācijas upuriem.