Irāna: Eiropas Parlaments prasa ES sankcijas amatpersonām, kas atbildīgas par Mahsas Amini nāvi 

Paziņojumi presei 
 
 

Kopīgot šo lapu: 

EP deputāti aicina ES vērsties pret Irānas represīvo režīmu © YASIN AKGUL / AFP  
  • Aicinājums veikt objektīvu slepkavības izmeklēšanu 
  • Solidaritāte ar Irānas sievietēm un atbalsts miermīlīgiem protestiem pret sistēmisko apspiešanu 
  • Irānas varas iestādēm ir jāatbrīvo protestētāji un jāatceļ visas pret viņiem izvirzītās apsūdzības 

Parlaments nosoda Mahsas Amini nāvi un prasa noteikt ES sankcijas pret viņas slepkavām un personām, kas iesaistītas sieviešu tiesību aizstāvībai veltīto protestu apspiešanā.

Ceturtdien pieņemtajā rezolūcijā Parlaments izvērtē notikumus Irānā pēc 22 gadus vecās kurdu izcelsmes Irānas iedzīvotājas sievietes Mahsas Amini nāves no valsts tikumības policijas rokām, kā arī pēc tam aizsākušos ielu protestus pret stingro valdošo režīmu.


EP deputāti stingri nosoda Amini nāvi un aicina objektīvi, efektīvi un, pats galvenais, neatkarīgi izmeklēt viņas traģisko nāvi un apgalvojumus par viņas spīdzināšanu. Policija viņu arestēja 13. septembrī par to, ka viņa neesot ievērojusi Irānas stingro galvassegas valkāšanas likumu, un trīs dienas vēlāk viņa nomira Teherānas slimnīcā pēc fiziskas vardarbības apcietinājuma laikā.


ES ir jāpiemēro sankcijas represijās iesaistītajām Irānas amatpersonām


Parlaments pauž stingru atbalstu miermīlīgo protestu kustībai Irānā un solidaritāti ar jaunajām sievietēm, kas vada protestus un tajos piedalās. Tas stingri nosoda Irānas drošības spēku plašo, tīšo un nesamērīgo spēka pielietošanu pret miermīlīgiem protestētājiem, kas jau prasījusi daudz upurus, un prasa Irānas varas iestādēm nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot visas personas, kas ir ieslodzītas tikai tāpēc, ka saistībā ar protestiem ir miermīlīgi izmantojušas savas tiesības uz vārda, biedrošanās un miermīlīgas pulcēšanās brīvību, kā arī visus cilvēktiesību aizstāvjus.

Rezolūcijā ES tiek mudināta saskaņā ar Vispārējo cilvēktiesību sankciju režīmu piemērot sankcijas Irānas amatpersonām, kas iesaistītas Mahsas Amini nāvē un vardarbībā pret protestētājiem.


ANO jāveic izmeklēšana par notikumiem Irānā


Parlaments arī aicina Apvienoto Nāciju Organizāciju un jo īpaši tās Cilvēktiesību padomi sākt izmeklēšanu par nesenajiem notikumiem Irānā. EP deputāti arī mudina ES dalībvalstis, kurām ir diplomātiskā klātbūtne šajā valstī, koordinēt savu rīcību, lai aizsargātu cilvēktiesību aizstāvjus, jo īpaši sieviešu tiesību aizstāvjus, un ES un Irānas dubultpilsoņus.