Briefing 
 

Facebook: Dyskusja poselska o niewłaściwym wykorzystaniu danych obywateli UE 

W związku ze skandalem, w który zamieszany był Facebook oraz firma Cambridge Analytica, posłowie debatować będą nad ochroną danych oraz ochroną prywatności obywateli podczas posiedzenia plenarnego w środę.

Posłowie podkreślą jak istotna jest ochrona danych, jako linia obrony przeciwko manipulacjom wyborczym, oczekuje się również, że ponownie wezwą oni zarządzających Facebookiem, do pojawienia się w Parlamencie Europejskim.


Firma Cambridge Analytica oskarżona została o przejęcie, bez uprzedniej zgody, danych milionów użytkowników Facebooka, aby uczynić ich celem kampanii prezydenckiej w USA, w 2016 roku. Oszacowano, że informacje, które Facebook posiadał na temat 87 milionów użytkowników, w tym  2,7 milionów w UE, mogły zostać uzyskane w nieprawidłowy sposób.


Po ujawnieniu nieprawidłowości Przewodniczący PE Antonio Tajani zaprosił dyrektora generalnego Facebooka, Marka Zuckerberga. Parlamentarna komisja ds. wolności obywatelskich, również wystosowała zaproszenie, w celu wyjaśnienia przez Facebook sytuacji oraz wpływu, jaki miała ona ochronę danych obywateli UE.


Debata: środa, 18 kwietnia

Procedura: Debata w obecności Rady i Komisji europejskiej (bez rezolucji)

#dataprotection