Briefing 
 

Kryzys klimatyczny: Parlament wezwie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 

W poniedziałek odbędą się debaty na temat COP25 oraz kryzysu klimatycznego i środowiskowego. Obie kwestie poddane będą pod dwa osobne głosowania w czwartek.

W związku z konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych, która odbędzie się w Madrycie w dniach 2-13 grudnia, posłowie będą debatować nad rezolucją wzywającą UE do przedstawienia strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zagwarantuje to, że UE pozostanie światowym liderem w walce ze zmianami klimatycznymi. W poniedziałek odbędzie się również osobna debata na temat obecnego kryzysu klimatycznego, podczas której Parlament przeanalizuje wniosek w sprawie sytuacji nadzwyczajnej dotyczącej klimatu i środowiska naturalnego. Głosowanie nad dwiema odrębnymi rezolucjami odbędzie się w czwartek.

W projekcie rezolucji dotyczącej COP25 posłowie wzywają do włączenia celu ograniczenia emisji o 55% do 2030 roku do Europejskiego Zielonego Ładu, ogłoszonego przez kandydatkę na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Pozwoliłoby to osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Delegacja z Parlamentu Europejskiego uczestniczyć będzie w konferencji klimatycznej COP25 w Madrycie, w dniach 9-14 grudnia.


Debata: poniedziałek, 25 listopada

Głosowanie: czwartek, 28 listopada

Procedura: Rezolucja