Briefing 
 

Opozycja demokratyczna na Białorusi otrzyma Nagrodę im. Sacharowa 2020 

Nagroda im. Sacharowa 2020 za Wolność Myśli zostanie wręczona przedstawicielom opozycji demokratycznej na Białorusi, podczas ceremonii w środę, o 12.00.

Białoruska opozycja, której wielu członków jest uwięzionych lub musiało uciekać z kraju po tegorocznych protestach przeciwko autorytarnemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, będzie reprezentowana na uroczystości przez kilku laureatów, w tym przywódczynię opozycji Swiatłanę Cichanouską. Otrzymają oni nagrodę od Przewodniczącego PE Davida Sassoliego podczas ceremonii w sali plenarnej, w środę 16 grudnia, w południe.

Prezydent Sassoli, Swiatłana Cichanouska oraz kolejna z laureatek Wieranika Cepkała wezmą również udział w konferencji prasowej bezpośrednio po uroczystości wręczenia nagród, konferencja rozpocznie się o godz. 12.40, w sali konferencyjnej im. Anny Politkowskiej w siedzibie PE, w Brukseli.


Ceremonię wręczenia nagrody oraz konferencję prasową można ogladać na żywo przez EP Live lub EbS+.


Tutaj możesz przeczytać więcej zarówno o laureatach jak i innych finalistach


W poniedziałek, 14 grudnia w godzinach od 19.00 do 20.30, posłowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju oraz Podkomisji Praw Człowieka przeprowadzą dyskusję z białoruskimi laureatami.


Tło

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ona ustanowiona w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i politycznego dysydenta Andrieja Sacharowa


Ceremonia: środa, 16 grudnia

Procedura: Ceremonia wręczenia nagrody

Konferencka Prasowa: środa, 16 grudnia 12.40 – 13.10