Briefing 
 

Parlament zażąda podjęcia działań w związku ze skandalem „Pandora papers” 

Posłowie określą, co należy zrobić, aby zlikwidować luki prawne, które umożliwiły masowe unikanie płacenia podatków, ujawnione w śledztwie dotyczącym tzw. „Pandora papers”.

W czwartek posłowie będą głosować nad rezolucją, formalnie wyrażającą oburzenie, jakie Parlament jednogłośnie przekazał podczas debaty plenarnej w zeszłym tygodniu, nakreślając jednocześnie pilne kroki, jakie zdaniem posłów muszą teraz podjąć UE i władze krajowe. Posłowie będą argumentować, że chociaż najbardziej notoryczne oszustwa podatkowe ujawnione przez „Pandora papers” są dokonywane przez obywateli spoza UE w jurysdykcjach poza UE, to państwa członkowskie UE i ich obywatele nie wychodzą ze skandalu bez szwanku.

Zdaniem PE nadszedł najwyższy czas, aby rządy europejskie poważnie zaangażowały się w politykę mającą na celu wyeliminowanie praktyk podatkowych, które nie tylko poważnie szkodzą finansom publicznym, ale które stały się całkowicie nie do przyjęcia dla szerokiej opinii publicznej.

Podczas sesji plenarnej odbędą się również dwie inne debaty na temat zwalczania szkodliwych praktyk finansowych. W środę posłowie będą dyskutować z Komisją o działaniach i przepisach, które powinny zostać wzmocnione, aby lepiej walczyć z praniem brudnych pieniędzy, a także o globalnym porozumieniu podatkowym G20/OECD, które zostało osiągnięte w zeszłym tygodniu i które ma zostać zatwierdzone na szczycie G20 w Rzymie pod koniec października.


Debata: środa, 6 pażdziernika

Głosowanie: czwartek, 21 października

Procedura: Rezolucja podsumowująca debatę