Briefing 
 

Julia Nawalna w Parlamencie Europejskim 

W środę Parlament Europejski upamiętni życie rosyjskiego działacza antykorupcyjnego Aleksieja Nawalnego, a przemówienie plenarne wygłosi jego żona Julia Nawalna.

Aleksiej Nawalny, jeden z najbardziej znanych rosyjskich działaczy antykorupcyjnych, polityk opozycyjny, laureat Nagrody Sacharowa 2021 i zagorzały krytyk prezydenta Władimira Putina, zmarł w tajemniczych okolicznościach w odległej kolonii karnej w rosyjskiej Arktyce w piątek 16 lutego, podczas odbywania długiego wyroku więzienia na podstawie sfingowanych zarzutów. Aby upamiętnić jego życie i pracę, posłowie spotkają się w środę z jego żoną Julią Nawalną. Wygłosi ona przemówienie na sesji plenarnej o godz. 11:30, po którym nastąpi runda wystąpień mówców z grup politycznych.


Wczesnym środowym popołudniem posłowie będą również dyskutować o śmierci Aleksieja Nawalnego z przedstawicielami Komisji Europejskiej i belgijskiej prezydencji. Oczekuje się, że potępią rosyjski reżim i prezydenta Władimira Putina oraz omówią niebezpieczną sytuację, w jakiej znajdują się opozycjoniści, dziennikarze i obrońcy praw człowieka w Rosji. Rezolucja zostanie poddana pod głosowanie w czwartek.


Przemówienie i debata: środa 28 lutego

Głosowanie: czwartek, 29 lutego

Procedura: Oświadczenia Rady i Komisji z rezolucją