Czym są grupy polityczne i jak powstają? 

Po wyborach posłowie do PE najczęściej dołączają do grupy politycznej lub tworzą nowe. Grupy te skupiają posłów z różnych państw członkowskich ze względu na ich przynależność polityczną. Grupy można tworzyć również później, w trakcie kadencji Parlamentu. W Parlamencie Europejskim istnieje obecnie 7 grup politycznych.

Formalnie uznana grupa polityczna musi składać się z co najmniej 23 posłów pochodzących z co najmniej jednej czwartej państw członkowskich (tj. przynajmniej z siedmiu państw). Poseł do PE może należeć tylko do jednej grupy politycznej. Niektórzy posłowie nie należą do żadnej grupy politycznej – są to posłowie „niezrzeszeni”.

Aby utworzyć grupę, należy powiadomić o tym przewodniczącego Parlamentu w oświadczeniu określającym nazwę grupy, jej członków i kierownictwo.

Tworząc grupę, posłowie domyślnie akceptują przynależność polityczną, a Parlament zazwyczaj nie ocenia spójności politycznej między członkami grupy. Dopiero gdy sami posłowie zakwestionują tę przynależność polityczną, Parlament dokonuje oceny, czy grupa faktycznie powstała zgodnie z przepisami.

Grupy polityczne mogą zatrudniać pracowników i otrzymywać pomieszczenia biurowe finansowane z budżetu Parlamentu. Prezydium Parlamentu określa zasady zarządzania tymi środkami finansowymi i infrastrukturą oraz zasady kontroli ich wykorzystania. Środki udostępniane grupom pokrywają koszty administracyjne i operacyjne pracowników grup, a także wydatki poniesione w związku z kampaniami politycznymi i informacyjnymi związanymi z UE.

Z budżetu nie można finansować jakiejkolwiek formy kampanii wyborczych na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym ani partii politycznych na poziomie krajowym i europejskim lub organizacji od nich zależnych.

Posłowie niezrzeszeni mogą zatrudniać doradców analogicznie do grup politycznych i mają prawa wynikające z przepisów ustanowionych przez Prezydium.